Dzisiaj jest sobota 17 kwietnia 2021, imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17508) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 6oC
Jutropogoda
12 / 8oC
Pojutrzepogoda
12 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)

Oleje silniowe 4T - jakie wybrać?

Materiał promocyjny

Dodano: 20.11.2020 12:31

Nie wiesz, jak dobrać najlepszy olej do swojego motocykla? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma poradami na ten temat!
 

Dlaczego warto zainwestować w wysokiej klasy olej silnikowy?

Pielęgnacja silnika motocykla to jedna z najważniejszych czynności w kwestii dbania o jednoślad. W ten sposób możemy zapewnić mu możliwie jak najdłuższą żywotność. Mycie czy garażowanie swojego pojazdu to podstawa, jednak nie wszyscy kierowcy pamiętają o dużo ważniejszych czynnościach, które mają niezwykle istotny wpływ na komfort jazdy, bezpieczeństwo i trwałość układów. Jednostka napędowa jest w pewnym sensie „sercem” maszyny – bez sprawnej pracy silnika pokonywanie kolejnych tras będzie po prostu niemożliwe. Kluczowym elementem służącym do utrzymania poprawnego działania układu napędowego jest olej silnikowy.

Silniki motocyklowe najczęściej dzieli się na dwusuwowe i czterosuwowe. Pierwszy wariant jest coraz mniej popularny – pojawiał się głównie w starszych maszynach. Z roku na rok pojawiają się jednak nowe, bardziej surowe ograniczenia dotyczące emisji spalin, które wyłączają z użycia tego typu pojazdy. Rozwiązanie wciąż ma jednak grono wiernych fanów, którzy doceniają prostotę silników 2T. Jeśli chodzi o silniki czterosuwowe, mamy do czynienia ze znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcją, a co za tym idzie, olej silnikowy powinien być dobrany nieco bardziej starannie.
 

Praca oleju silnikowego 4T

W przypadku motocykli dwusuwowych działanie oleju jest bardzo proste. W tego rodzaju maszynach odpowiada on za pielęgnację kilku istotnych elementów silnika, dostając się do niego razem z paliwem. Dzięki temu jednostka napędowa może pracować bez znaczących problemów, a jego żywotność znacznie się zwiększa. Producenci olejów 2T zazwyczaj nie celują w maksymalizowanie trwałości – tego typu produkty zużywają się bardzo szybko.

Sprawa wygląda znacznie inaczej, gdy mamy do czynienia z silnikiem czterosuwowym. W tym przypadku inny jest nawet sposób stosowania takiego środka. W przeciwieństwie do silników 2T nie aplikujemy go bezpośrednio do baku. Olej do motocykla 4T jest substancją niezależną i nie rozpuszcza się w paliwie – wprowadza się go do obiegu zupełnie osobno. Spełnia funkcję nie tylko nawilżania i zapobiegania efektom tarcia, ale także odpowiada za chłodzenie, ochronę poszczególnych części przed korozją, a także ogólne uszczelnienie całej konstrukcji. To dość długa lista zadań – warto o tym pamiętać przy szukaniu odpowiedniego produktu do pojazdu. Poprawnie dobierając olej, będziemy mogli cieszyć się pełnią możliwości motocykla przez bardzo długi czas.
 

Jaki olej 4T wybrać?

Z roku na rok coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzenie do obiegu nowych produktów, które mogą zaspokoić nawet najbardziej wymagających użytkowników jednośladów. Rozróżniamy kilka najważniejszych typów olejów silnikowych do motocykli. Najprostszym rozwiązaniem są oleje mineralne, które pozornie zapewniają najmniejszy poziom ochrony, jednak mogą być stosowane w niektórych modelach. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo niska cena. W przypadku większości powszechnie używanych pojazdów sprawdzą się nieco droższe oleje półsyntetyczne, które prezentują lepsze właściwości. Jeśli chcemy z kolei zapewnić naszemu motocyklowi najlepszą możliwą pielęgnację, warto sięgnąć po oleje syntetyczne, które wynagradzają wysoką cenę naprawdę solidnymi właściwościami.

Wybór oleju do silnika jest w znacznym stopniu zależny od specyfiki naszego użytkowania pojazdu. Warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak nasze potrzeby, a także wymagania silnika, jego stopień zużycia i konkretny model pojazdu, a następnie dopasować olej do tych właśnie czynników.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:oleje,   motocykle,   serwis



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.