Dzisiaj jest środa 25 listopada 2020, imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17362) SPORT FORUM FIRMY (5547) PRACA (49) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-2 / -2oC
Jutropogoda
2 / 3oC
Pojutrzepogoda
4 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
,,Next level" w piłkarskim szkoleniu. Powstaje spo ... (0)Most żelazny i gabinet prezydenta podświetlone na ... (18)

Wojewoda zwołał wielkopolski zespół zarządzania kryzysowego

Dodano: 20.11.2020 16:21

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk zwołał specjalną wideokonferencję w ramach poszerzonego wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego w sprawie sytuacji epidemicznej i bazy szpitalnej w Wielkopolsce.

Udział w niej wzięli m.in. marszałek województwa, prezydenci miast, starostowie, przedstawiciele służb i instytucji takich jak PKO BP, NFZ, WSSE czy WSzW w Poznaniu. Podczas wideokonferencji wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił dane dotyczące sytuacji łóżek covidowych na terenie województwa i działań związanych z powstającym szpitalem tymczasowym. Obecnie w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentów z koronawirusem jest 3127 łóżek, w tym 252 respiratorowe. – Sytuacja dotycząca łóżek covidowych jest stabilna. Obecnie wolnych łóżek jest 1010, w tym 101 respiratorowych. Za kilka dni w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich będziemy stopniowo uwalniać kolejne łóżka. Mam nadzieję, że to spowoduje w najbliższych tygodniach możliwość odciążenia szpitali powiatowych, jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Szpital tymczasowy ruszy z końcem listopada 

Obecnie dobiegają końca intensywne prace związane z przygotowaniem pawilonów targowych na potrzeby tymczasowego szpitala dla chorych na COVID-19. W obiekcie ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. Obecnie trwają prace techniczne związane z montażem instalacji tlenowej i pierwsze testy jej szczelności - przy wykorzystaniu azotu. Postawiony został również zbiornik z tlenem.  Szpital tymczasowy funkcjonować będzie w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu oraz pawilonie 13, na powierzchni ponad 30 tys. mkw. W halach są już wydzielone sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala. Placówka będzie dysponowała pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Na terenach przyległych wyznaczona będzie strefa dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Przy targach zamontowany zostanie zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny. 

Dziękuję za sprawne przekazywanie sprzętu. Terminy nie są zagrożone i jestem przekonany, że uda się całość przygotować dobrze, po wielkopolsku – mówił Szczepan Cofta, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. To właśnie ten szpital będzie odpowiadał za organizację placówki tymczasowej. Obecnie kompletowana jest kadra medyczna. - Współpracujemy ściśle w kontekście kadry medycznej. Poza osobami, które same zgłosiły się do pracy w szpitalu - dodatkową część kadry będą stanowili lekarze ze szpitali klinicznych. Te szpitale nie są znacząco obciążone oddziałami covidowymi, dlatego mają możliwości kadrowe i organizacyjne, by prowadzić nadzór nad szpitalem tymczasowym. Dziękuję za to wsparcie rektorowi UM, profesorowi Andrzejowi Tykarskiemu i wierzę, że ta współpraca będzie niezwykle udana, tak jak do tej pory – dodał wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Poza planami dotyczącymi oddania szpitala do końca listopada we współpracy z PKO BP zaplanowane zostały kolejne działania. Obecnie trwają przygotowania kolejnej hali (nr 5) na targach. Dzięki niej baza dostępnych łóżek zwiększy się o 300. W efekcie targi będą dysponowały liczbą 900 łóżek. Państwowa spółka – zajmuje się procesem inwestycyjnym i organizacyjnym. Planowany termin oddania hali to koniec grudnia br.

  Trwa kompletowanie kadry medycznej. Cały czas zgłaszają się kolejni chętni do pracy w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Każda kandydatura jest analizowana przez NFZ, aby te ewentualne rotacje pracowników z innych placówek nie spowodowały problemów kadrowych w tych miejscach. Zgłosiło się już ponad 1000 pracowników medycznych - w tym blisko 60 lekarzy o różnych specjalizacjach. Dodatkowo - 184 studentów, ponad 100 z kierunku lekarskiego. - Szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu to uzupełnienie systemu opieki zdrowotnej dla pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem Sars-Cov-2. Dobrym rozwiązanie jest powierzenie prowadzenia szpitala placówce klinicznej, która jest w stanie zapewnić doświadczoną kadrę oraz zagwarantować jakoś leczenia i odpowiedni standard opieki – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. -  Dalsze decyzje dotyczące uruchamiania kolejnych łóżek w szpitalu tymczasowym podejmować będziemy w zależności od sytuacji epidemicznej i potrzeb Wielkopolan. 

Finansowanie szpitali tymczasowych. Opłaty za gotowość do leczenia pacjentów z COVID-19 w szpitalach tymczasowych będą ściśle powiązane z rzeczywistą obsadą personelu medycznego i obłożeniem istniejących łóżek. Pełna zdolność operacyjna szpitali tymczasowych będzie osiągana etapowo, w zależności od stopnia zapotrzebowania na łóżka szpitalne w regionie oraz od poziomu ich wykorzystania. Tym samym szpitale tymczasowe, aby otrzymać środki z opłaty za gotowość za dodatkowy, zgłoszony potencjał wolnych łóżek, będą musiały najpierw uzyskać odpowiedni stopień wykorzystania już istniejącej bazy. Szpitale tymczasowe, na podstawie taryf ustalonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, otrzymują środki za gotowość do przyjęcia pacjentów z COVID-19 oraz za ich leczenie.

W momencie uruchomienia I etapu działalności szpitali tymczasowych, każdy z nich dysponuje pewną, początkową liczbą łóżek i personelem medycznym, który zajmuje się pacjentami z COVID-19. Szpital otrzymuje wówczas środki za gotowość do leczenia pacjentów z COVID-19, tylko za łóżka i personel z I etapu.

Decyzja o powiększeniu szpitala o kolejne miejsca łącznie z obsadą medyczną, a w rezultacie o rozwoju skali jego działalności, będzie uzależniona od liczby już zajętych łóżek. Wtedy szpital będzie mógł rozszerzyć bazę łóżkową o nowe miejsca, a wraz z tym zapewnić dodatkową obsadę medyczną. – Połączenie opłaty za gotowość ze stopniową, modułową rozbudową możliwości przyjmowania pacjentów w szpitalach tymczasowych pokazuje, że odpowiedzialnie podchodzimy do finansowania tych placówek. Płacimy za leczenie i bazę łóżkową wraz z kadrą, którą szpitale powiększają w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie, a nie na wyrost – podkreśla Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 
  • Wojewoda zwołał wielkopolski zespół zarządzania kryzysowego
  • Wojewoda zwołał wielkopolski zespół zarządzania kryzysowego

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Wielkopolska,   koronawirus,   koronawirus w Wielkopolsce,   wojewoda,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Kłamstwo kłamstwem pogania...!!! Kłamią i manipulują w każdej dziedzinie życia i w każdym swoim działanu są tak bezczelni i niekonsekwentni...!!! Dzisiaj mówią jedno, jutro robią wręcz odwrotnie- PMM " Wirus w odwrocie, seniorzy idźcie na wybory", a po wyborach wzrost zakażeń..., w czwartek " Nie będziemy zamykać cmentarzy.", w piątek o godzinie 16 " Zamykamy cmentarze na 3 dni."!!! Szczepienia przeciw Koronawirusowi miały być dobrowolne, teraz mają być obowiązkowe... można tak wyliczać bez końca...!!! Nie wierzę i nie ufam tej Władzy, która manipuluje Nami i niszczy wszystko co spotka na swej drodze...!!!
Dodano: 20.11.2020 19:25    Przez: Wiedźma
avatar bąk - nie dość , że puszczasz bąki , to jeszcze masz problem z klawiszem CapsLk
Dodano: 21.11.2020 12:43    Przez: zx

KOMENTARZE

Pisiorom nie wierzymy w zadne słowo
Dodano: 20.11.2020 17:09    Przez: Tom Bach
avatar Galerianki ,pederaści ich klijenci i akolci za biurek nawołujący do protestów proaborcyjnych są temu winni, ci piewsi powinni być podciągnięci pod zabójstwo, a ci drudzy za pożegnanie do niego.Łażenie po ulicy w czsie pandemi darcie mordy i rozsiewania zarazy co powoduje wiele ofiar niczym się nie różni od śmiertelnego wypadku komunikacyjnego po alkoholu.Gdyby sądy działały normalnie i sprawiedliwie .Ci wszyscy zbrodniarze powinni siedzieć w areszcie i czakać na wyroki.
Dodano: 20.11.2020 22:34    Przez: Tomasz Kobrzycki
avatar Tomek ciągnij druta prezesowi. ***** ***
Dodano: 20.11.2020 23:23    Przez: Hans Gruber
avatar Kto bezwzględnie wykorzystuje kobiety do roznoszenia zarazy (czerwonej też)? Kto i jaki ma w tym interes? Jak tu żyć?
Dodano: 21.11.2020 06:56    Przez: Józef Bąk
avatar W*********ć Hansa Grubera na ulicę. Miedzy ludźmi nie ma dla niego miejsca.
Dodano: 21.11.2020 07:00    Przez: Józef Bąk
avatar Moja sPOntaniczność bulwersuje? Naruszyłem czyjeś prawa autorskie, patent na bezrefleksyjne ubliżanie?
Dodano: 21.11.2020 09:21    Przez: Józef Bąk
avatar bąk - nie dość , że puszczasz bąki , to jeszcze masz problem z klawiszem CapsLk
Dodano: 21.11.2020 12:43    Przez: zx
Gdyby nadal rządziła KOalicja PO-PSL z Covidem-19 POradzili by sobie bez problemu ? Pamiętacie co mówił ówczesny Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz, zamknij 4-ry szpitale i przyjdż PO pieniądze, dobre co ? Arłukowicz zamykał by szpitale, a obecny rząd PiS-u otwiera aby leczyć ludzi, jest różnica ?
Dodano: 20.11.2020 17:57    Przez: Człowiek
Człowieku umierają ludzie, państwo sobie z niczym nie radzi a Ty z tekstem z epoki kamienia łupanego. Pijany, to wytrzeźwiej.
Dodano: 20.11.2020 19:50    Przez: Alfred Michalczyk
avatar W*********ć na ulicę notorycznie szerzących zarazę. Tylko język POprawnej "miłosci" może to wyrazić.
Dodano: 21.11.2020 07:06    Przez: Józef Bąk
avatar Nie kłam tylko zobacz na oficjalne statystyki. Liczba szpitali w Polsce: w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 33w latach 2007-2015 (PO–PSL) zwiększyła się ↑ o 208 w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 7Osobiście nie chciałbym leżeć na Stadionie Narodowym czy w hangarze wojskowym, bo tam jeszcze nic nie działa, a przeciągi mogą szybciej dobić chorego.
Dodano: 21.11.2020 19:32    Przez: Hans Gruber
dobrze , że policji z metalowymi pałkami nie było...
Dodano: 20.11.2020 18:13    Przez: Miki
avatar Podatki płacimy żeby policja chroniła nas przed patologią. Skutecznie i bezwzględnie.
Dodano: 21.11.2020 07:15    Przez: Józef Bąk
avatar czyli przed pisiorami
Dodano: 21.11.2020 07:58    Przez: zx
avatar Czytać jak napisane - patologia. Jak wygracie następne wybory, to reaktywujecie SB, policję polityczną z PRL i będzie jak kiedyś. Żeby było tak jak było. Zmaterializujecie swoje sentymenty, a może nawet strzał w tył głowy i kąpiele skrępowanych drutem kolczastym na tamie we Włocławku.
Dodano: 21.11.2020 09:18    Przez: Józef Bąk
avatar to już choroba psychiczna...
Dodano: 21.11.2020 12:45    Przez: zx
Kłamstwo kłamstwem pogania...!!! Kłamią i manipulują w każdej dziedzinie życia i w każdym swoim działanu są tak bezczelni i niekonsekwentni...!!! Dzisiaj mówią jedno, jutro robią wręcz odwrotnie- PMM " Wirus w odwrocie, seniorzy idźcie na wybory", a po wyborach wzrost zakażeń..., w czwartek " Nie będziemy zamykać cmentarzy.", w piątek o godzinie 16 " Zamykamy cmentarze na 3 dni."!!! Szczepienia przeciw Koronawirusowi miały być dobrowolne, teraz mają być obowiązkowe... można tak wyliczać bez końca...!!! Nie wierzę i nie ufam tej Władzy, która manipuluje Nami i niszczy wszystko co spotka na swej drodze...!!!
Dodano: 20.11.2020 19:25    Przez: Wiedźma
Jest zima a więc musi być zimno - mawiała Elżbieta Bieńkowska z PO, zaś Bronisław Komorowski wydedukował podczas powodzi, że woda ma to do siebie, że najpierw przybiera a potem opada i nic się nie poradzi. Gdyby tak rząd Zjednoczonej Prawicy podchodził do korona-wirusa jak POlitycy PO to trup by się ścielił gęsto. Cóż się spodziewać po PO ?
Dodano: 21.11.2020 11:59    Przez: Człowiek
Moje największe wątpliwości budzi sens budowania szpitala na terenach MTP.Taki szpital już jest na Narodowym i jest zupełnie niewykorzystany.Czyżby znów ktoś musiał zarobić i ciekawe kto?I zapewne znów będą tam pracować wybrani.A pozostali pracownicy medyczni będą nadal pełnić wielogodzinne dyżury w kombinezonach ochronnych.A na ulice ludzi wyprowadził pan Kaczyński za pomocą swojego odkrycia towarzyskiego celowo w czasie pandemii.
Dodano: 21.11.2020 20:00    Przez: Eugeniusz Wiwacz
avatar Ulicznice na ulice wyszły sPOntanicznie. Teraz sPOntanicznie wzrasta liczba zarażonych i zmarłych. Budka ogłosił koniec zarazy na jesień tego roku, ale fakty temu przeczą. Proszę zaktualizować swoje sms-y z przekazem od wierchuszki.
Dodano: 21.11.2020 22:22    Przez: Józef Bąk

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.