Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17029) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
25 / 16oC
Jutropogoda
21 / 13oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Show Kopińskiej w rezerwach. Medyk II zdeklasował ... (0)Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)

Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej

Dodano: 23.11.2020 14:57
Źródło: LM.pl

„To jest próba wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej” - mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina o rządowej groźbie weta unijnego budżetu.

Konin przez ostatnich 16 lat pozyskał z Unii Europejskiej 650 mln zł na realizację 113 różnego rodzaju projektów. Były to m.in. przeprawa przez Wartę, autobusy MZK, rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego miasta, rozbudowa skrzyżowania Warszawska – Kolska, budowa spalarni, czy przebudowa systemu ciepłowniczego miasta. Sporo zadań współfinansowanych ze środków unijnych jest w trakcie realizacji. To m.in. rozbudowa ul. Kleczewskiej, budowa ciepłowni geotermalnej, czy promocja marki Wielkopolska Dolina Energii.

- Dzieje się rzecz niebywała! Powiem bez ogródek, że to jest próba wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej – grzmi prezydent Piotr Korytkowski. - My jako samorząd korzystaliśmy ze środków unijnych. Co będzie jeśli Konin nie będzie mógł skorzystać z tych funduszy? Nie zrealizujemy takich inwestycji jak: budowa instalacji fotowoltaicznej i biogazowni w MZGOK oraz PWiK, zakup autobusów wodorowych dla PKS, zakup autobusów hybrydowych i elektrycznych dla MZK, wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania ruchem drogowym, budowa parku przemysłowo-technologicznego na Zatorzu oraz to o czym marzą mieszkańcy, czyli budowa uzdrowiska na wyspie Pociejewo – dodaje.

Prezydent Korytkowski podkreśla, że nie zamierza się spokojnie przyglądać temu co się dzieje i podobnie jak wiele samorządów ze Związku Miast Polskich podejmuje działanie.

- Podpisałem dzisiaj list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego o zaniechanie haniebnych działań związanych z zawetowaniem budżetu Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że apele samorządów przyniosą skutek, bo nie wyobrażam sobie Polski poza wspólnotą europejską – mówi Piotr Korytkowski.

Podobnego zdania jest wiceprezydent Witold Nowak, który wskazuje na finansowanie ze środków unijnych ciągle niedoinwestowanych placówek oświaty.

- Wiele konińskich przedszkoli i szkół, a także PWSZ to jednostki, które otrzymywały i otrzymują wsparcie. Mamy taki program jak Erasmus. CO będzie dalej jeśli nie będzie takich projektów? Na jakim poziomie będziemy edukować nasze dzieci? Do samorządów wpływają coraz mniejsze pieniądze na edukację ( w 2002 roku subwencja na poziomie ok. 68 procent, a w 2019 roku to ok. 57 procent – statystyka opracowana przez Związek Miast Polskich) – podkreśla Witold Nowak. - Najbardziej smuci mnie to, że rządzący mówią Unia Europejska nie, ale co proponują w zamian? Co zastąpi środki unijne? - dopytuje.

Poseł Tomasz Nowak podkreśla, że wsparcie unijne to przyszłość naszego regionu, który czeka na 1 mld 300 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

- Ta kwota może spowodować, że na nowo ruszymy z regionem. A zagrożenie Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Odbudowy poprzez nieodpowiedzialne działania tego rządu może doprowadzić do tego, że zostaniemy bez niczego, bez środków na ponowny rozwój – mówi Tomasz Nowak. - Jeśli nie będzie podpisanego budżetu przez rząd Polski to w efekcie odbije się to na Koninie, Turku i wszystkich gminach. To my będziemy stratni. Jeśli to stanie się faktem to dokonuje się akt zdrady Polski, zdrady Wielkopolski Wschodniej. Jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o to żeby doszło do podpisania tego budżetu – dodaje.

Dlatego Platforma Obywatelska regionu konińskiego przygotowała już stosowny apel do premiera. Dzisiaj natomiast w ramach protestu przeciwko działaniom rządu na niebiesko podświetlony ma zostać most żelazny, a kolor niebieski będzie też widoczny w oknach gabinetu prezydenta Korytkowskiego.

  • Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej
  • Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej
  • Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej
  • Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

POstKOmuna SLDowska zdradziecka niech się nie ośmiesza. Cały ich program to wasalstwo pod niemiecko-rosyjskim panem. Oni bez rozkazów z zagranicy nie są wstanie nic sami dla Polski zrobić.
Dodano: 23.11.2020 16:33    Przez: Glos
Chcemy być w Unii Europejskiej, ale Unia nie może nas traktować jak chłopca do bicia, myślę, że Polska i Węgry potrafią się przeciwstawić lewicowemu hegemonowi jakim jest UE.
Dodano: 23.11.2020 16:57    Przez: Człowiek
Co ma wspólnego budżet Unii Europejskiej z przestrzeganiem praworządności w krajach unijnych ?
Dodano: 23.11.2020 16:40    Przez: Człowiek
Jak nie Moskwa to Bruksela próbuje nas ustawiać do kąta, czy Polska zawsze musi być pod czyimś butem, ponoć jesteśmy suwerennym państwem ?
Dodano: 23.11.2020 16:48    Przez: Człowiek
Kto niby ma decydować, czy w danym kraju unijnym jest przestrzegane prawo czy nie ?
Dodano: 23.11.2020 16:41    Przez: Człowiek

KOMENTARZE

POstKOmuna SLDowska zdradziecka niech się nie ośmiesza. Cały ich program to wasalstwo pod niemiecko-rosyjskim panem. Oni bez rozkazów z zagranicy nie są wstanie nic sami dla Polski zrobić.
Dodano: 23.11.2020 16:33    Przez: Glos
Tobie to Moskwa płaci, u nich taki bełkot w normie...
Dodano: 23.11.2020 16:58    Przez: Jakub Wawrzecki
avatar Odświeżanie pamięci: Zdrajcy i lokaje UE z PiS - uaru
Dodano: 25.11.2020 15:05    Przez: bąbel cyrkowiec
Co ma wspólnego budżet Unii Europejskiej z przestrzeganiem praworządności w krajach unijnych ?
Dodano: 23.11.2020 16:40    Przez: Człowiek
Ma. Bowiem Unia oparta jest także o poszanowanie prawa, zarówno krajowego jak i wspólnotowego. To w traktacie Lizbońskim wynegocjował i poparł Lech Kaczyński, ówczesny Prezydent RP.
Dodano: 23.11.2020 16:59    Przez: Jakub Wawrzecki
Unia Europejska , to nie bankomat, z którego można dowolnie wyjmować dowolne sumy. Pan, pod którego wypowiedzą znajdzie si mój wpis - jak większość populistów - widać nie zna genezy powstania nowoczesnej - demokratycznej EUROPY. Wskrzeszenie EUROPY po próbie jej unicestwienia, to jedna z najpiękniejszych idei. Praworządność, to kręgosłup , bez którego nasz kontynent może znów pogrążyć się w samobójczych nacjonalizmach. Panowie Ziobro, Morawiecki, Kaczyński chcą podpalić lont . TYLKO SZALEŃCY BAWIĄ SIĘ DYNAMITEM.
Dodano: 23.11.2020 20:25    Przez: Alfred Michalczyk
avatar Nacjonaliści pod pomnikiem Kaczyńskiego: Śmierć zdrajcom!
Dodano: 24.11.2020 15:34    Przez: bąbel cyrkowiec
avatar Polin: Pomniki zdrajców powstają jak grzyby po deszczu.
Dodano: 24.11.2020 15:35    Przez: bąbel cyrkowiec
Kto niby ma decydować, czy w danym kraju unijnym jest przestrzegane prawo czy nie ?
Dodano: 23.11.2020 16:41    Przez: Człowiek
Jak myślisz kto?
Dodano: 23.11.2020 16:59    Przez: Jakub Wawrzecki
Człowieku twoja wiedza o EUROPIE jest głęboka jak odbicie w lustrze. Na takim gruncie rodzą się totalitaryzmy z faszyzmem i leninizmem włącznie.
Dodano: 23.11.2020 20:59    Przez: Alfred Michalczyk
Zastanawiam się nad stanem psychicznym nie tylko indywiduum, które podpisuje się ksywą ''człowiek''. Tak na marginesie, to czyj człowiek ? Moim zdaniem Putina. Ale tych wszystkich obsługujących komputery w instytucjach opanowanych przez PiS. Szaleństwo samo destrukcji, lęk przed normalnością i kompleksy, kompleksy, kompleksy. Ludzie cz wy czytacie ?
Dodano: 24.11.2020 10:28    Przez: Alfred Michalczyk
Jak nie Moskwa to Bruksela próbuje nas ustawiać do kąta, czy Polska zawsze musi być pod czyimś butem, ponoć jesteśmy suwerennym państwem ?
Dodano: 23.11.2020 16:48    Przez: Człowiek
Nikt nas do kąta nie ustawia. Za to oczekuje się, byśmy przestrzegali reguł, na jakie się umówiliśmy zarówno w 2004 roku jak i w Traktacie Lizbońskim.
Dodano: 23.11.2020 17:00    Przez: Jakub Wawrzecki
Chcemy być w Unii Europejskiej, ale Unia nie może nas traktować jak chłopca do bicia, myślę, że Polska i Węgry potrafią się przeciwstawić lewicowemu hegemonowi jakim jest UE.
Dodano: 23.11.2020 16:57    Przez: Człowiek
Węgry już się z weta wycofały. Orban wynegocjował co chciał. Zresztą, Orban działa na rzecz Moskwy.
Dodano: 23.11.2020 17:01    Przez: Jakub Wawrzecki
Tak to jest, gdy na czele państwa staje figurant manipulowany przez życiowego ignoranta. Jeśli Węgrzy - jedno z najbardziej skorumpowanych państw w Europie - mają być dla nas wzorem, to zastanawiam czy nie czas wyjść na ulice lub zadzwonić do gajowego.
Dodano: 24.11.2020 10:36    Przez: Alfred Michalczyk
Gdyby POlitycy PO myśleli po polsku poparli by ewentualne weto, mam jednak nadzieję, że prezydencja niemiecka ustąpi i osiągniemy kompromis w sprawie budżetu, nie wiążąc go z praworządnością. Niech UE trzyma się Traktatów.
Dodano: 23.11.2020 17:26    Przez: Człowiek
Nie wiem w jakim języku myśli autor powyższego postu. Wiem jedno. Jest to język często słyszany w okolicach Kremla.
Dodano: 23.11.2020 20:28    Przez: Alfred Michalczyk
Przecież to było wiadomo od dawna, że obecna nieudolna Władza chce za wszelką cenę wyprowadzić Polskę z UE... dążą do tego ponieważ bliżej im do Rosji zarówno mentalnie jak i z władzą absolutną na wieki wielkiego( małego Człowieczka) Guru...!!! Wszyscy się od Nas odsuną, pozostaniemy sami z dyktaturą osoby mającej obsesję na punkcie dążenia do Władzy Absolutnej...!!! Kto myślał inaczej ten był w błędzie, a ich zapewnienia, że chcą by Polska nadal pozostawała w UE to kolejne kłamstwa w Ich wykonaniu...!!! Obecny Rząd kłamał, kłamie i kłamać będzie... to Ich logo...!!! Smutne to i przykre!!!
Dodano: 23.11.2020 18:00    Przez: Wiedźma
Oddaliśmy władzę w ręce szaleńców. Nie dziwmy się więc, że czynią rzeczy szalone.
Dodano: 23.11.2020 20:29    Przez: Alfred Michalczyk
avatar Zarządcy III Rzeczy na kolanach przed UE i NATO
Dodano: 25.11.2020 15:02    Przez: bąbel cyrkowiec
Markety w Konin landzie PObudowaliscie to do pracy w Lidl na zlecenie do 80 roku życia a nie bzdury opowiadacie, obywatele platformiani a ile podniesliscie podatki lokalne woda co roku 40% w górę, śmieci 90% w górę a zaraz wprowadzicie POdatki od deszczu, licznik długu 150 milionów tyle jest zadluzony Konin, przez kogo przez was, mieszkańcy zmieńmy tych nieudacznikow już czas na zmiany w Konin
Dodano: 23.11.2020 19:27    Przez: KO lesie
Kiedyś "płatni zdrajcy pachołki Rosji" oddali niepodległość Związkowi Radzieckiemu, a teraz chcą za unijną pensję pracować na służbie u Niemców i zlikwidować naszą niepodległość.
Dodano: 23.11.2020 20:20    Przez: Jarek Piotrowski
Pan - widzę - dalej na usługach Radia Moskwa.
Dodano: 24.11.2020 09:43    Przez: Alfred Michalczyk
Bardzo boli,że kilka pokoleń Polaków marzyło o byciu członkiem Wspólnoty Europejskiej,a teraz chore ambicje p.Ziobro doprowadzają do wypadnięcia z grona cywilizowanych narodów.Jeżeli ktoś nie widzi jak od 2004 roku zmieniła się Polska ten chyba żyje w innym kraju.Mówienie o zyskach z ceł po wyjściu z Uni to chore bajki.Polacy zastanówmy się czy mamy być zaściankiem Europy i czy częścią cywilizowanych i szanowanych narodów.
Dodano: 23.11.2020 22:03    Przez: Eugeniusz Wiwacz
1 z 2
12>>