Dzisiaj jest wtorek 2 marca 2021, imieniny: Heleny, Henryka, Halszki WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18032) SPORT FORUM FIRMY (5583) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 1oC
Jutropogoda
7 / 4oC
Pojutrzepogoda
3 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
XXIII Bieg Milowego Słupa z nową trasą i o nowej, ... (0)Generalny sprawdzian na plus. W drugim sparingu Me ... (0)

Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej

Dodano: 23.11.2020 14:57
Źródło: LM.pl

„To jest próba wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej” - mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina o rządowej groźbie weta unijnego budżetu.

Konin przez ostatnich 16 lat pozyskał z Unii Europejskiej 650 mln zł na realizację 113 różnego rodzaju projektów. Były to m.in. przeprawa przez Wartę, autobusy MZK, rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego miasta, rozbudowa skrzyżowania Warszawska – Kolska, budowa spalarni, czy przebudowa systemu ciepłowniczego miasta. Sporo zadań współfinansowanych ze środków unijnych jest w trakcie realizacji. To m.in. rozbudowa ul. Kleczewskiej, budowa ciepłowni geotermalnej, czy promocja marki Wielkopolska Dolina Energii.

- Dzieje się rzecz niebywała! Powiem bez ogródek, że to jest próba wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej – grzmi prezydent Piotr Korytkowski. - My jako samorząd korzystaliśmy ze środków unijnych. Co będzie jeśli Konin nie będzie mógł skorzystać z tych funduszy? Nie zrealizujemy takich inwestycji jak: budowa instalacji fotowoltaicznej i biogazowni w MZGOK oraz PWiK, zakup autobusów wodorowych dla PKS, zakup autobusów hybrydowych i elektrycznych dla MZK, wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania ruchem drogowym, budowa parku przemysłowo-technologicznego na Zatorzu oraz to o czym marzą mieszkańcy, czyli budowa uzdrowiska na wyspie Pociejewo – dodaje.

Prezydent Korytkowski podkreśla, że nie zamierza się spokojnie przyglądać temu co się dzieje i podobnie jak wiele samorządów ze Związku Miast Polskich podejmuje działanie.

- Podpisałem dzisiaj list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego o zaniechanie haniebnych działań związanych z zawetowaniem budżetu Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że apele samorządów przyniosą skutek, bo nie wyobrażam sobie Polski poza wspólnotą europejską – mówi Piotr Korytkowski.

Podobnego zdania jest wiceprezydent Witold Nowak, który wskazuje na finansowanie ze środków unijnych ciągle niedoinwestowanych placówek oświaty.

- Wiele konińskich przedszkoli i szkół, a także PWSZ to jednostki, które otrzymywały i otrzymują wsparcie. Mamy taki program jak Erasmus. CO będzie dalej jeśli nie będzie takich projektów? Na jakim poziomie będziemy edukować nasze dzieci? Do samorządów wpływają coraz mniejsze pieniądze na edukację ( w 2002 roku subwencja na poziomie ok. 68 procent, a w 2019 roku to ok. 57 procent – statystyka opracowana przez Związek Miast Polskich) – podkreśla Witold Nowak. - Najbardziej smuci mnie to, że rządzący mówią Unia Europejska nie, ale co proponują w zamian? Co zastąpi środki unijne? - dopytuje.

Poseł Tomasz Nowak podkreśla, że wsparcie unijne to przyszłość naszego regionu, który czeka na 1 mld 300 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

- Ta kwota może spowodować, że na nowo ruszymy z regionem. A zagrożenie Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Odbudowy poprzez nieodpowiedzialne działania tego rządu może doprowadzić do tego, że zostaniemy bez niczego, bez środków na ponowny rozwój – mówi Tomasz Nowak. - Jeśli nie będzie podpisanego budżetu przez rząd Polski to w efekcie odbije się to na Koninie, Turku i wszystkich gminach. To my będziemy stratni. Jeśli to stanie się faktem to dokonuje się akt zdrady Polski, zdrady Wielkopolski Wschodniej. Jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o to żeby doszło do podpisania tego budżetu – dodaje.

Dlatego Platforma Obywatelska regionu konińskiego przygotowała już stosowny apel do premiera. Dzisiaj natomiast w ramach protestu przeciwko działaniom rządu na niebiesko podświetlony ma zostać most żelazny, a kolor niebieski będzie też widoczny w oknach gabinetu prezydenta Korytkowskiego.

  • Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej
  • Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej
  • Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej
  • Apelują do premiera o podpisanie budżetu Unii Europejskiej

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

POstKOmuna SLDowska zdradziecka niech się nie ośmiesza. Cały ich program to wasalstwo pod niemiecko-rosyjskim panem. Oni bez rozkazów z zagranicy nie są wstanie nic sami dla Polski zrobić.
Dodano: 23.11.2020 16:33    Przez: Glos
Chcemy być w Unii Europejskiej, ale Unia nie może nas traktować jak chłopca do bicia, myślę, że Polska i Węgry potrafią się przeciwstawić lewicowemu hegemonowi jakim jest UE.
Dodano: 23.11.2020 16:57    Przez: Człowiek
Co ma wspólnego budżet Unii Europejskiej z przestrzeganiem praworządności w krajach unijnych ?
Dodano: 23.11.2020 16:40    Przez: Człowiek
Jak nie Moskwa to Bruksela próbuje nas ustawiać do kąta, czy Polska zawsze musi być pod czyimś butem, ponoć jesteśmy suwerennym państwem ?
Dodano: 23.11.2020 16:48    Przez: Człowiek
Kto niby ma decydować, czy w danym kraju unijnym jest przestrzegane prawo czy nie ?
Dodano: 23.11.2020 16:41    Przez: Człowiek

KOMENTARZE

Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu?Tylko we Lwowie!Gdzie śpiewem cię tulą i budzą ze snu?Tylko we Lwowie!I bogacz i dziad tu są za ”pan brat”I każdy ma uśmiech na twarzy!
Dodano: 23.11.2020 23:49    Przez: Zbur
avatar V kolumna na stanowiskach i suwerenność ich uwiera. Ile sobie obiecują PO tym?
Dodano: 24.11.2020 00:14    Przez: Józef Bąk
Panu się coś pomieszało ? Rozkaz z Moskwy przemókł, czy co ?
Dodano: 24.11.2020 09:53    Przez: Alfred Michalczyk
Dzięki Bogu i prawicowym wyborcom Polską rządzi PiS z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim na czele, dlatego polskie interesy są godnie reprezentowane w kraju i za granicą, a więc popierajmy ten rząd.
Dodano: 24.11.2020 12:58    Przez: Człowiek
avatar Janczarzy ZOG - chrześcijańscy syjoniści w Polsce i na świecie.
Dodano: 25.11.2020 15:01    Przez: bąbel cyrkowiec
Panu Alfredowi Michalczykowi dziś wszystko kojarzy się z Moskwą i Kremlem, a jeszcze 30 lat temu był był gorliwym i posłusznym Moskwy sługą. Wy komuchy już tak macie, służycie temu kto więcej płaci.
Dodano: 25.11.2020 02:45    Przez: Matilan
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.