Dzisiaj jest sobota 16 stycznia 2021, imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17033) SPORT FORUM FIRMY (5572) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-3 / -13oC
Jutropogoda
-12 / -15oC
Pojutrzepogoda
-11 / -11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Siatkarska kolejka: Wilki z wiceliderem, SPS Konsp ... (0)Niepokonany lider zagra w Koninie. Trudny test prz ... (0)

Konin. Rozwój regionu przez wodór zależy od unijnego wsparcia

Dodano: 24.11.2020 16:34
Źródło: LM.pl

Wodór to przyszłość, która zapewni rozwój regionu. Zahamować ten już rozpędzający się pociąg może rządowe weto budżetu unijnego. - Ofiarą tej sytuacji padnie Wielkopolska Wschodnia – podkreśla Maciej Sytek, pełnomocnik zarządu województwa ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej oraz prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Temat wodoru pojawił się 2 lata temu. Wtedy wizja produkcji wodoru i budowy stacji tankowania w Koninie, wydawała się być bardzo odległa. Okazało się, że nic bardziej mylnego.

- To co wybrzmiało podczas kampanii wyborczej do samorządu, staje się powoli prawdą. My jako miasto mamy jeden z projektów, który zakłada utworzenie systemu komunikacji opartego na komunikacji autobusów wodorowych. Czekamy na odpowiednie instrumenty finansowe, które umożliwią nam zakup autobusów PKS. Liczymy na środki z Unii Europejskiej – mówi prezydent Piotr Korytkowski. - Z niepokojem obserwuję to co związane jest z próbą zawetowania budżetu UE przez nasz rząd. Gdyby do tego doszło, projekt związany z autobusami wodorowymi musiałby zostać odłożony w czasie. Mam nadzieję, że to nie nastąpi i stanie się to co zakładaliśmy. Wodór to pierwiastek przyszłości, nośnik energii elektrycznej, magazyn energii, przyszłość regionu i miasta Konina – dodaje.

Obawy co do przyszłości transformacji regionu i potrzebnych do tego środków, ma również Maciej Sytek.

- Wielkopolska Wschodnia jest rozpoznawalna w dwóch obszarach. Jeden to decyzja o odchodzeniu od węgla i neutralności klimatycznej, a drugi to kwestie wodorowe. Połączyliśmy te działania i mamy konkretne projekty, które zostały zaakceptowane między innymi przez Komisję Europejską. Unia postawiła bardzo mocno na strategię wodorową i przeznaczyła na rozwój tych technologii 450 mld euro – mówi Maciej Sytek. - Z wielkim niepokojem patrzymy na to co się dzieje w sprawie budżetu unijnego. Ofiarą tej sytuacji padnie Wielkopolska Wschodnia, bo jeżeli będą prowizoria budżetowe to pieniądze będą tylko na to co było wcześniej. Możemy pozyskać 350 mln euro na m.in. technologie wodorowe. Dla nas jest to potwornie ważne. Jeżeli się okaże, że tych pieniędzy nie będzie to wszystko będzie musiało poczekać i jest to dla nas zła wiadomość, bo cały proces już się rozpoczął. Apeluję o to, żeby wszyscy z naszego regionu ostro zabiegali o przyjęcie budżetu unijnego, bo Wielkopolska Wschodnia nie będzie miała niczego – dodaje.

Na decyzję rządu, która warunkować będzie przyszłość mieszkańców regionu, czeka też Zespół Pątnów – Adamów – Konin. Firma stawia na transformację energetyczną i powoli realizuje swoje założenia.

- Postanowiliśmy wykorzystać pomysł rozwoju strategii wodorowej. Stwierdziliśmy, że to jest bardzo dobry kierunek i zaczęliśmy działać biznesowo – mówi Zbigniew Stępniewski z ZE PAK. - Wodór występuje praktycznie wszędzie. Jedyny problem to jego jak najmniej kosztowne pozyskanie. Weszliśmy w fazę wykonawczą. Nasz projekt będzie się różnił od innych tym, że skala projektu to 50 MW, czyli 20 ton dobowej produkcji ton. Podpisaliśmy już kontrakt na dostawę pierwszych elektrolizerów o mocy 5 MW do produkcji ok. 2 ton wodoru na dobę – dodaje.

ZE PAK stawia na czysty, zielony wodór produkowany będzie w oparciu o zmodernizowany blok biomasowy, a później energię z fotowoltaiki.

- Projekt nasz zakłada, że chcemy zbudować centrum zajmujące się rozwojem technologii, będziemy badać materiały które usprawnią jakość produkcji wodoru żeby zmniejszyć koszty i nie stać z boku i być odbiorcą technologii, ale też ją rozwijać. Co pociągnie zatrudnienia w tym sektorze – mówi Zbigniew Stępniewski. - Nasza współpraca z prezydentem Konina zaowocowała tym, że budujemy tu pierwszą w Polsce stację tankowania wodoru. Chcemy tę technologię tutaj zapoczątkować i rozwijać. Ważne jest, żeby pojawił się nowy łańcuch wykorzystania wodoru. Pracujemy też nad własnym prototypem autobusu wodorowego. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zostanie on uruchomiony i przedstawiony do certyfikacji – dodaje.

Z zaawansowanych placów ZE PAK i samorządu Konina, cieszy się Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego. Dzisiaj w konińskim ratuszu przedstawił on wyniki badań ankietowych dotyczących projektu wodorowego.

- Wybraliśmy na respondentów osoby, które nie miały styczności z wodorem. Dajemy dobry przykład innym. W ramach Platformy Wodorowej chcemy stworzyć wodorową szkołę – mówi Jacek Bogusławski.

W ankiecie wzięło udział 60 osób. Na pytanie „ Czy uważasz, że gospodarka oparta na wodorze to gospodarka przyszłości?” - 80 procent pytanych odpowiedziało „tak”. Natomiast na pytanie: „Czy uważasz, że wodór jest paliwem przyszłości?” aż 85 procent odpowiedziało „tak”, 13 procent nie miało zdania, 2 procent powiedziało „nie”. Kluczowym pytaniem było: „Czy uważasz, że wodór może stać się alternatywą dla paliw kopalnianych?” Na nie aż 90 procent respondentów odpowiedziało „tak”, a tylko 8 procent nie miało zdania i 2 procent powiedziało „nie”. Ponadto w ankiecie pytano między innymi o to z czym kojarzy się idea społeczeństwa wodorowego oraz w jaki sposób Wielkopolska powinna włączyć się w trendy gospodarki niskoemisyjnej.

  • Konin. Rozwój regionu przez wodór zależy od unijnego wsparcia
  • Konin. Rozwój regionu przez wodór zależy od unijnego wsparcia
  • Konin. Rozwój regionu przez wodór zależy od unijnego wsparcia
  • Konin. Rozwój regionu przez wodór zależy od unijnego wsparcia

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Gdyby nie weto Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, to Pan Prezydent Piotr Korytkowski z Konina uczyniłby "Zieloną wyspę", jak to zrobił swego czasu Donald Tusk z Polską ?
Dodano: 24.11.2020 17:07    Przez: Człowiek
Władze w Koninie nie mają w ogóle pojęcia o wodorze .Polska nigdy nie będzie miała wodoru to nic innego jak bicie piany polityczne a do tego będziemy mieli zatwierdzony budżet UE i będzie OK . Panie prezydencie to bardzo słabe i nie realny temat . W spółkach miejskich obsadzeni pseudo fachowcy - kolesiostwo , gdzie cierpi tylko rozwój miasta Konina . W ten sposób miasto Konin nie ma żadnych szans na dalszy rozwój .Konin potrzebuje prawdziwych fachowców a gdzie obecna władza nawet nie potrafi przywrócić otwarcie odcinka na Okólnej , bo w końcu do kogo mieszkańcy mają się zwrócić w tym temacie? W Koninie nie mamy władzy tylko szukają pieniedzy po kieszeniach mieszkańców
Dodano: 24.11.2020 18:40    Przez: denis
Wszystkiemu jest winien niedobry rząd PiS-u, gdyby tak rządziła nadal KOalicja PO-PSL to Polska zaiste by opływała miodem i mlekiem, a Konin POd władaniem Pana Prezydenta Korytkowskiego stałby się istnym eldorado, jak legendarna kraina w Ameryce Południowej, pełna złota ?
Dodano: 24.11.2020 17:17    Przez: Człowiek
czas pozbyć się tym gawędziarzy, iluzjonistów, panów nic nie mogę lub nie umiem, bo tamci mi nie dali, z Konina co zadłużyli miasto na 150 milionów, utworzyli konińskie monopole w zakresie dostaw mediów, śmieci, wody, ścieków, ogrzewania, podnoszą opłaty i podatki lokalne po 100% na rok ...mieszkańcy Konina niedługo będą płacić za.... deszcz, a KOlesie w PWIK i MPEC i iinych spółkach miejskich w zarządach i radach nadzorczych kasują po 500 tyś zł...obywatele mają płacić za tą prywatę?...PO do likwidacji i usunięcia KOlesi ze stołków opłacanych z naszych POdatków, KOlesie szukajcie pracy w marketach, które PObudowaliście, oczywiście na umowę zlecenie
Dodano: 24.11.2020 19:01    Przez: obywatel
avatar Buahaha.Rozumiem iż bez judaszowych srebrników z eurokołchozu to Korytkowski za patrzebá chodził by na pole za stodołę bo kibelka nie potrafił by postawić.Ja pi.....de co za banda debili tym miastem rządzi!!!!!
Dodano: 24.11.2020 18:23    Przez: Tomasz Kobrzycki

KOMENTARZE

Gdyby nie weto Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, to Pan Prezydent Piotr Korytkowski z Konina uczyniłby "Zieloną wyspę", jak to zrobił swego czasu Donald Tusk z Polską ?
Dodano: 24.11.2020 17:07    Przez: Człowiek
avatar Buahaha.Rozumiem iż bez judaszowych srebrników z eurokołchozu to Korytkowski za patrzebá chodził by na pole za stodołę bo kibelka nie potrafił by postawić.Ja pi.....de co za banda debili tym miastem rządzi!!!!!
Dodano: 24.11.2020 18:23    Przez: Tomasz Kobrzycki
avatar Hihihi.Fakt Kortkowski z niemieckim eurokołchozem robi taki interes zamyka kopalnie elektrownie i co tam jeszcze zostało grzie pracowało kilkadziesiąt tyś. ludzi gdzie odprowdzano kilkaset mln złotych podatku w zamian za kilka miejsc pracy w wodorze i kilkuset tyścięcznym podatkiem do miasta.Zajebisty biznes, to tak jakby Kortytkowski oddał Szkopom chatę a sam w psiej budzie zamieszkał a wszytko dla idei w imię obrony klimatu.
Dodano: 24.11.2020 20:25    Przez: Tomasz Kobrzycki
avatar Panu Korytkowskiemu zacytuję; Dodano: 23.11.2020 20:25 Przez: Alfred Michalczyk "Unia Europejska , to nie bankomat, z którego można dowolnie wyjmować dowolne sumy. ..."
Dodano: 24.11.2020 23:05    Przez: Józef Bąk
avatar Mogę jeszcze zacytować madame Lenart; "w*********ć". Dlaczego? Bo nie obaliliście siłą rządu PiS. Ktoś, kto finansuje "rewolucje" ma pewne oczekiwania i to jest oczywiste.
Dodano: 24.11.2020 23:10    Przez: Józef Bąk
Wszystkiemu jest winien niedobry rząd PiS-u, gdyby tak rządziła nadal KOalicja PO-PSL to Polska zaiste by opływała miodem i mlekiem, a Konin POd władaniem Pana Prezydenta Korytkowskiego stałby się istnym eldorado, jak legendarna kraina w Ameryce Południowej, pełna złota ?
Dodano: 24.11.2020 17:17    Przez: Człowiek
Władze w Koninie nie mają w ogóle pojęcia o wodorze .Polska nigdy nie będzie miała wodoru to nic innego jak bicie piany polityczne a do tego będziemy mieli zatwierdzony budżet UE i będzie OK . Panie prezydencie to bardzo słabe i nie realny temat . W spółkach miejskich obsadzeni pseudo fachowcy - kolesiostwo , gdzie cierpi tylko rozwój miasta Konina . W ten sposób miasto Konin nie ma żadnych szans na dalszy rozwój .Konin potrzebuje prawdziwych fachowców a gdzie obecna władza nawet nie potrafi przywrócić otwarcie odcinka na Okólnej , bo w końcu do kogo mieszkańcy mają się zwrócić w tym temacie? W Koninie nie mamy władzy tylko szukają pieniedzy po kieszeniach mieszkańców
Dodano: 24.11.2020 18:40    Przez: denis
czas pozbyć się tym gawędziarzy, iluzjonistów, panów nic nie mogę lub nie umiem, bo tamci mi nie dali, z Konina co zadłużyli miasto na 150 milionów, utworzyli konińskie monopole w zakresie dostaw mediów, śmieci, wody, ścieków, ogrzewania, podnoszą opłaty i podatki lokalne po 100% na rok ...mieszkańcy Konina niedługo będą płacić za.... deszcz, a KOlesie w PWIK i MPEC i iinych spółkach miejskich w zarządach i radach nadzorczych kasują po 500 tyś zł...obywatele mają płacić za tą prywatę?...PO do likwidacji i usunięcia KOlesi ze stołków opłacanych z naszych POdatków, KOlesie szukajcie pracy w marketach, które PObudowaliście, oczywiście na umowę zlecenie
Dodano: 24.11.2020 19:01    Przez: obywatel
Produkcja wodoru w Koninie to piękna sprawa. Warto zauważyć że wodór musi być magazynowany w odpowiednich pojemnikach. Poddaje pod rozwagę aby z naukowcami opracować konstrukcję różnej wielkości zbiorników nadających się do montażu w pojazdach jak i w stacjach . Produkcję można by uruchomić w likwidowanym FUGO.
Dodano: 25.11.2020 11:43    Przez: Stanisław Koninianin

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.