Dzisiaj jest środa 24 lutego 2021, imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17657) SPORT FORUM FIRMY (5583) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 7oC
Jutropogoda
14 / 8oC
Pojutrzepogoda
9 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Prezydent analizuje utworzenie zespołów prz ... (1)Krajobraz księżycowy na konińskich drogach osiedlo ... (1)

Co zamiast węgla? Za rok w Koninie będzie produkowany wodór

KONIN JEST NASZ

Dodano: 4.12.2020 02:00

Jednocześnie w czerwcu tego roku wyłączone zostały w Pątnowie dwa najstarsze bloki energetyczne, które pracowały od początku istnienia siłowni, a więc ponad pół wieku. Razem z wcześniej zlikwidowanym blokiem moc pątnowskiej elektrowni zmniejszyła się o całe 600 MW.

Wyłączony został też dużo mniejszy blok węglowy w Elektrowni Konin o mocy 93 MW. Jego kocioł jest teraz przebudowywany w taki sposób, żeby mógł spalać biomasę i produkować prąd oraz – w razie wzrostu zapotrzebowania – również ciepło dla miasta. Zmodernizowana instalacja będzie miała moc 50 MW.

W gosławskiej elektrowni zbudowana zostanie również słynna już z racji wielokrotnych zapowiedzi wytwórnia wodoru, który „produkowany będzie w procesie elektrolizy wody z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”. Po zakończeniu inwestycji w Koninie uzyskiwana będzie początkowo jedna tona wodoru na dobę (jeden kilogram wodoru pozwala na przejechanie samochodem osobowym około stu kilometrów), ale dzięki modułowej budowie wytwórni „możliwe będzie zwiększenie mocy produkcyjnych, w zależności od zapotrzebowania na wodór”.

Ponieważ jak na razie zbyt dużego popytu na to paliwo w Polsce nie widać, inwestor sam chce zadbać o jego pobudzenie. ZE PAK kupił już pierwsze stacje tankowania zielonym wodorem samochodów osobowych, autobusów i samochodów ciężarowych. Dostawa stacji planowana jest na 2021 roku, kiedy koniński elektrolizer wyprodukuje pierwszy wodór. Zygmunt Solorz, który ma ponad dwie trzecie udziałów ZE PAK, zapowiedział też pracę nad koncepcją zeroemisyjnych autobusów miejskich napędzanych wodorem oraz napędów wodorowych do łodzi motorowych.

Dzisiaj z odnawialnych źródeł energii (OZE) ZE PAK produkuje 50 MW, natomiast z węgla - 1118 MW, a więc grubo ponad dwadzieścia razy więcej. Jeśli powiedzie się realizacja nakreślonych zamierzeń, już za trzy lata z OZE będzie wytwarzane 30 proc. energii, a za lat dziesięć – całość z planowanych 1232 MW.

Wszystkie te plany i inwestycje to bez wątpienia ucieczka do przodu głównego akcjonariusza konińskiego giganta paliwowo-energetycznego wobec spadających notowań akcji spółki. Pierwsze sześć miesięcy tego roku zakończyło się dla koncernu stratą ponad 260 mln zł, przy 36,7 mln zł zysku w pierwszych dwóch kwartałach roku ubiegłego. Warto też przypomnieć, że w latach 2012-2018 grupa ZE PAK zapłaciła w formie różnego rodzaju podatków prawie 4 mld zł.

Robert Olejnik

poprzednia
strona 2/2
  • Co zamiast węgla? Za rok w Koninie będzie produkowany wodór

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz,   ZE PAK,   wodór,   KWB Konin



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wodór produkujemy juz od stuleci w WC...
Dodano: 4.12.2020 07:53    Przez: janegab
I jeszcze jedno Oscarku. Dziwne aby było winą " dlaczego woca" to, że ktoś sprzedał KWB czy PAK, skoro On nie miał na to wpływu. Dziwne aby w Mieście odpowiadał " Kaczy Wóc" skoro to wspomniany Korytkowski rządził będzie przez 10 lat. Kaczy Wóc będzie na pewno odpowiedzialny za wiele rzeczy, ale nie przesadzajmy, że sprzedaż konińskich zakładów
Dodano: 4.12.2020 09:18    Przez: Romek Ress
A co według Ciebie mógł zrobić Galemba i reszta w prywatnej firmie? To nie "kaczy Wóc" zdecydował, tylko właściciel prywatnej firmy. Jeszcze by tego brakowało, aby posłowie i minister decyowali właścicielowi co ma zrobić ze swoją własnością.Gdy pracownikom dawali akcje pracownicze to Energetycy, Hutnicy przeżywali bo majątek rozdają. Górnicy już mniej byli podnieceni bo tylko po 2 tys im wyszło.... A teraz zdziwko??? Na tym polega prywatyzacja i z tego co mi wiadomo to nie Kaczy Wóc rozdał te zakłady, tak samo jak nie Kaczy Wóc rozdał autostradę czy chciał rozdać np.drogi krajowe.....
Dodano: 4.12.2020 08:34    Przez: Romek Ress
Zakłady sprzedane, Fugo w likwidacji,Turek w likwidacji ,KWB za dziesięć lat, Konwart do wyburzenia....myślę, że czas sprywatyzować autostradę z Konina do Warszawy ( przecież niecałe 10 zł za przejazd to śmiech na całą Europę) i można kończyć prywatyzację poczty Polskiej i pomyśleć o prywatyzacji szpitali aby wprowadzić wreszcie europejskie standardy. I najważniejsze, można by się pochylić nad prywatyzacją oświaty. Rozwiązały by się wtedy odwieczne problemy nauczycieli, bo wtedy każdy indywidualnie mógłby negocjować swoją pensję z prywatnym właścicielom swojej szkoły.
Dodano: 4.12.2020 09:35    Przez: Romek Ress
W to górnicze święto, z tego miejsca dziękujemy "serdecznie" posłom: W.Czarneckiemu, L.Galembie, R.Bartosikowi, Z.Dolacie i senator M.Budner za ich wieloletni "wkład" i "dynamiczne", "skuteczne" działania nakierowane w uratowanie regionu opartego na węglu i elektrowniach. Brać górnicza i energetyczna "serdecznie" wam dziękuje. Mamy głęboką nadzieję, że zamknięcie wielu zakładów i likwidacja tysięcy miejsc pracy w regionie nie wpłynie negatywnie na wasze uposażenia i wpływy. Wszak te pieniądze się wam po prostu należą!!! Już po samych oświadczeniach majątkowych widać, że ledwie wiążecie koniec z końcem i tkwicie w kredytach. Niesprawiedliwym jest winienie Was i waszej partii za niebyt regionu. Co mogliście zrobić? Przecież kaczy Wóc i Cysorz zdecydował już zdecydował. Przecież i teraz i w 2030 lat zawsze będzie to wina Tuska (a w Koninie zwłaszcza Korytkowskiego) i 8 lat rządów Platformy, a wy i wasi "kolesie" przy korycie nie mogliście nic zrobić. Z górniczym pozdrowieniem - ***** ***
Dodano: 4.12.2020 07:42    Przez: Oscar

KOMENTARZE

W to górnicze święto, z tego miejsca dziękujemy "serdecznie" posłom: W.Czarneckiemu, L.Galembie, R.Bartosikowi, Z.Dolacie i senator M.Budner za ich wieloletni "wkład" i "dynamiczne", "skuteczne" działania nakierowane w uratowanie regionu opartego na węglu i elektrowniach. Brać górnicza i energetyczna "serdecznie" wam dziękuje. Mamy głęboką nadzieję, że zamknięcie wielu zakładów i likwidacja tysięcy miejsc pracy w regionie nie wpłynie negatywnie na wasze uposażenia i wpływy. Wszak te pieniądze się wam po prostu należą!!! Już po samych oświadczeniach majątkowych widać, że ledwie wiążecie koniec z końcem i tkwicie w kredytach. Niesprawiedliwym jest winienie Was i waszej partii za niebyt regionu. Co mogliście zrobić? Przecież kaczy Wóc i Cysorz zdecydował już zdecydował. Przecież i teraz i w 2030 lat zawsze będzie to wina Tuska (a w Koninie zwłaszcza Korytkowskiego) i 8 lat rządów Platformy, a wy i wasi "kolesie" przy korycie nie mogliście nic zrobić. Z górniczym pozdrowieniem - ***** ***
Dodano: 04.12.2020 07:42    Przez: Oscar
A co według Ciebie mógł zrobić Galemba i reszta w prywatnej firmie? To nie "kaczy Wóc" zdecydował, tylko właściciel prywatnej firmy. Jeszcze by tego brakowało, aby posłowie i minister decyowali właścicielowi co ma zrobić ze swoją własnością.Gdy pracownikom dawali akcje pracownicze to Energetycy, Hutnicy przeżywali bo majątek rozdają. Górnicy już mniej byli podnieceni bo tylko po 2 tys im wyszło.... A teraz zdziwko??? Na tym polega prywatyzacja i z tego co mi wiadomo to nie Kaczy Wóc rozdał te zakłady, tak samo jak nie Kaczy Wóc rozdał autostradę czy chciał rozdać np.drogi krajowe.....
Dodano: 04.12.2020 08:34    Przez: Romek Ress
I jeszcze jedno Oscarku. Dziwne aby było winą " dlaczego woca" to, że ktoś sprzedał KWB czy PAK, skoro On nie miał na to wpływu. Dziwne aby w Mieście odpowiadał " Kaczy Wóc" skoro to wspomniany Korytkowski rządził będzie przez 10 lat. Kaczy Wóc będzie na pewno odpowiedzialny za wiele rzeczy, ale nie przesadzajmy, że sprzedaż konińskich zakładów
Dodano: 04.12.2020 09:18    Przez: Romek Ress
~Romek Ress - tak ciągnąca się zwłoka w wydawaniu pozwoleń na eksploatację nowych złóż to "wina Tuska". Nic nie mogli zrobić. Jeszcze 4 lata temu w KWB trwały intensywne prace i przygotowania zmierzające do uruchomienia Ościsłowa a następnie Piasków i Dębów Szlacheckich. Solorz widział w tym pieniądz. Elektrownie opalane są węglem. Aby go pozyskać to w miejsce wyeksploatowanych zasobów jednej odkrywki, należy uruchomić kolejną. Niemniej jeśli "wspaniała" administracja spod znaku PiS uniemożliwia mu otwieranie nowych odkrywek (eksploatację nowych złóż), to co miał według ciebie zrobić? A załóżmy drogi Romku, że prowadzisz np. ubojnię, masarnię i sklep mięsny - a po pewnym czasie odcinają się Cię od źródła mięsa, to co zrobisz? Nie zamkniesz tych zakładów? Nie pomyślisz jak inaczej zarabiać pieniądze? A co mogli zrobić posłowie - lobbować na rzecz regionu, działać - po to ich między innymi wybrano. No chyba nie po to aby obstawiali stanowiska i p***rzieli w sejmowe ławy.
Dodano: 04.12.2020 10:17    Przez: Oscar
Przecież zainteresowani mieszkańcy referendum nawet robili i zabronili uruchamiania odkrywki na terenie swojej gminy.
Dodano: 04.12.2020 10:22    Przez: Romek Ress
W Turku jakoś mógł wydobywać węgla i szczególnie nie zależało
Dodano: 04.12.2020 10:24    Przez: Romek Ress
PiS nie odpowiada za nic, oni nie robią nic złego, przecież PO, SLD robiły to samo. "Przez 8 lat rządów Platformy....". Od 6-ciu lat nie słyszę nic innego... Pie...eni SYMETRYŚCI. A przypomnę, że miało być m.in. "Praca, a nie obietnice" (dla swoich?), "reindustrializacja kraju i odbudowa przemysłu", "budowa nowych elektrowni", "niedopuszczenie do zamknięcia ani jednej kopalni a obecnie likwidowane mają być ponownie otwarte", "reaktywacja stoczni", "podniesienie kwoty wolnej od podatku", "1,2 mln nowych miejsc pracy dla młodych", "Uproszczenie podatków i ograniczenie kosztów dla pracowników, pracodawców i administracji", "Pomoc dla frankowiczów w przewalutowaniu kredytów z franków na złotówki na korzystnych warunkach", „Nie chcemy zakazywać in vitro, ale jednocześnie nie możemy się zgodzić na taką ustawę, w której życie nie jest szanowane” no i perełka "media publiczne w pełni finansowane z abonamentu" - dla ułatwienia to nie program i obietnice PO, SLD, PSL czy Konfederacji
Dodano: 04.12.2020 10:33    Przez: Oscar
Oscar PiS może odpowiadać za inflację, stopy procentowe, deficyt, zadłużenie, służbę zdrowia, upadek firm na skutek decyzji epidemicznych, może odpowiadać za prywatyzację, ale pod warunkiem, że taki zakład by sprzedał. Ponadto jesteśmy w UE i skoro programy unijne oczekują od NAS likwidacji żródeł energii z węgla brunatnego to przez PiS nie będzie się Uni sprzeciwiał.
Dodano: 04.12.2020 10:44    Przez: Romek Ress
Panie Romku w jednym się z Panem zgodzę. Świat idzie do przodu. Jesteśmy w UE i ochrona środowiska - dodam tragicznie sypiącego się środowiska - jest priorytetem. Pan Kaczyński zna się tylko na wymyślaniu kolejnych wojenek światopoglądowych, wskazywaniu winnych i obrażaniu sąsiadów. Nie można Go wprost uczynić odpowiedzialnym za upadający segment energetyczny ale już za lata zaniedbań tak, Dziś za PiS produkujemy najdrożej energię w Europie. Kaczyński zmarnował mnóstwo czasu i mamy to co mamy, czyli rękę w nocniku. Urodziłem się niedaleko Szczecina. Tam miała być przywrócona produkcja stoczniowa. PiS też to koncertowo spieprzył. STOCZNIOWCY IDĄ NA BRUK. Wszystko zależy od kasy i pewnie dlatego Kaczyński ze strachu przed Ziobrą nie chce pieniędzy z UE. Pan pójdzie do Bociana ?
Dodano: 04.12.2020 11:10    Przez: Alfred Michalczyk
I ja też się z Panem zgodzę Alfredzie. To już mi się podoba bardziej. PiS może odpowiadać za to, że czegoś nie odbudował choć miał np.możlwość, czy też za to, że obiecał, a nie zrobił. Ale nigdy nie będę popierał takiego czegoś, że JBĆ bo JBĆ, dla zasady, bo taka moda.
Dodano: 04.12.2020 11:16    Przez: Romek Ress
Panie Alfredzie mnie czeka taki sam los jak stoczniowców czy konińskich górników. Mój zakład czeka w kolejce do prywatyzacji i PiS to póki co wstrzymali. Pan Schetyna wielokrotnie przed wyborami mówił, że tylko czeka aż Platforma odzyska władzę i w pierwszej kolejności dokończą prywatyzacji firmy, w której pracuję
Dodano: 04.12.2020 11:21    Przez: Romek Ress
Wodór produkujemy juz od stuleci w WC...
Dodano: 04.12.2020 07:53    Przez: janegab
avatar "Co zamiast węgla?" Jak Nowacka twierdzi, będziemy pałować górników, bo co innego. Wodoru kopać nie potrafią i nie chcą.
Dodano: 05.12.2020 09:09    Przez: Józef Bąk
Oscar !! Prywatyzacja to przyszłość i tylko prywatyzacja!!!! Niczego innego słychać nie było przez jakieś 15 lat. Na tym polega biznes, że jedne inwestycje się kończy , a inne zaczyna. To właściciel decyduje co gdzie i kiedy. Poza tym końca KWB nawet wielu mieszkańców nie może się doczekać... Były nawet skuteczne protesty, referenda aby zatrzymać dalszy postęp tego zakładu
Dodano: 04.12.2020 08:51    Przez: Romek Ress
Były protesty tzw. "ekologów" których nazwać należy raczej "eko-terrorystami". Wśród mieszkańców protestowali Ci których grunty ominęła kopalnia i Ci którzy liczyli na "więcej dutków". A gdzie myślenie o tysiącach miejsc pracy bezpośrednio w kopalni i elektrowni oraz o kolejnych (5-10 razy więcej) w firmach, sklepach uzyskujących przychody z pieniędzy tych zakładów lub pośrednio z wydatków pracowników. Jedyne z czym się zgadzam, to że kopalnia powinna przyłożyć się bardziej do rekultywacji jezior pojezierza (minimalizacja efektu leja depresyjnego wód podziemnych).Romek Ress to typowy symetrysta - ja o KWB Konin a on zasłania się Turkiem. OK. No to wskaż realne złoża do wydobycia dla Adamowa? I nie opowiadaj o złożu Piaski pod Rzgowem, bo znając temat i problemy z dowozem węgla do el.Adamów, w tę bajkę nawet pracownicy nie wierzyli. A co powiesz o Bełchatowie (tam właścicielem jest państwowy PGE)? Dlaczego nie będzie odkrywki Złoczew? Poznaj branżę i dopiero mów.
Dodano: 04.12.2020 10:50    Przez: Oscar
Masz rację, tylko KWB z Koninem ma już niewiele wspólnego, poza nazwą. Odkrywki musiały wchodzić na teren woj kujawsko- pomorskiego, a tam nikt nie był zainteresowany Kopalnią. Nie chodzi mi o protesty ekologów, a ważne referendum, gdzie mieszkańcy gminy byli kategorycznie Przeciw odkrywce. Cieszmy się, że upadnie kopalnia to dzięki temu będzie za co JBĆ PiS i będzie za " dlaczego woca i cesorza" na stosie spalić. Zresztą o czym tutaj gadać, jeśli nawet górnicy nie są od lat pracownikami kopalni, oni tylko wykonują swoją pracę na terenie kopalni, będąc zatrudnieni w najróżniejszych prywatnych spółkach
Dodano: 04.12.2020 11:04    Przez: Romek Ress
Zakłady sprzedane, Fugo w likwidacji,Turek w likwidacji ,KWB za dziesięć lat, Konwart do wyburzenia....myślę, że czas sprywatyzować autostradę z Konina do Warszawy ( przecież niecałe 10 zł za przejazd to śmiech na całą Europę) i można kończyć prywatyzację poczty Polskiej i pomyśleć o prywatyzacji szpitali aby wprowadzić wreszcie europejskie standardy. I najważniejsze, można by się pochylić nad prywatyzacją oświaty. Rozwiązały by się wtedy odwieczne problemy nauczycieli, bo wtedy każdy indywidualnie mógłby negocjować swoją pensję z prywatnym właścicielom swojej szkoły.
Dodano: 04.12.2020 09:35    Przez: Romek Ress
Panu się marzy PRL-bis ? Proszę zobaczyć jak spada wartość państwowych spółek pod zarządem ''specjalistów'' z PiS. Ostatnio przeczytałem, że Pan radny wojewódzki z Konina został powołany do rady naukowej Wielkopolskiego Parku Narodowego. Nie mogę doszukać się wykształcenia tego Pana ale widać w czasach , gdy rządzą populiści każdy może być kim chce, byle był z PiS. Najpierw się roześmiałem ale wkrótce naszła mnie refleksja, co będzie jak ci wybitni specjaliści od ....? zechcą zostać kosmonautami ?
Dodano: 04.12.2020 13:08    Przez: Alfred Michalczyk
Nic Panie Alfredzie mi się nie marzy. Ja uczciwie pracuję w dwóch firmach, niekiedy pracuję po 13,15 godzin dziennie. Nie biorę żadnych socjalizmu, no może poza kartą multisport oraz dofinansowaniem do wczasowiczów raz na dwa lata. Marzy mi się tylko przestrzeganie praw pracownika, uczciwe wynagrodzenie co miesiąc i co roku urlop. Jeśli zdrowie pozwoli sam sobie na siebie zarobię, tak jak przecież oczekujecie
Dodano: 04.12.2020 14:06    Przez: Romek Ress
Reasumując! Nie pozostaje nic innego jak po prostu olać demokrację , przestać chodzić na wybory i powrócić do stanu z lat 90 ubiegłego stulecia. Wtedy przeciętni, głupi, szarzy robotnicy nie chodzili na wybory i było OK. Frekwencja 40 procent i wszyscy zadowoleni
Dodano: 04.12.2020 14:28    Przez: Wyborca RP
Co zamiast węgla, który jest paliwem dla Elektrowni, pozostaje jedynie atom, tylko Elektrownie atomowe, ale czy one są bezpieczne, jeśli nawet Amerykanie je nam zbudują ?
Dodano: 04.12.2020 17:53    Przez: Człowiek
Fotowoltaika i tzw Elektrownie wiatrowe nie zaspokoją ciągle wzrastającego zapotrzebowania na prąd, a więc musimy szukać alternatyw.
Dodano: 04.12.2020 17:55    Przez: Człowiek
Zasoby ziemi coraz bardziej się kurczą, człowiek eksploatuje bogactwa natury na potęgę, a ludzi na naszej planecie przybywa, żyje już nas ok. 8-miu milionów i mamy coraz większe wymagania.
Dodano: 04.12.2020 18:01    Przez: Człowiek
Jak świat by wyglądał za 100, 200 lat, przy tak szybkim rozwoju, trudno nawet sobie to wyobrazić, myślę a wręcz jestem tego pewien, że Pan Jezus przyjdzie wcześniej i powstanie nowa Ziemia i nowe Niebo, a na Ziemi zapanuje na powrót biblijny Raj.
Dodano: 04.12.2020 18:08    Przez: Człowiek
A co napisałem takiego obraźliwego, że bogobojny Lm.pl usunął mój główny post, a kometarze do niego zostawił??? Boicie się PiSu miękiszony?? Stajecie się kolejnym Polsatem, zatrudnijcie jeszcze lokalną Gawryluk!!
Dodano: 05.12.2020 00:15    Przez: Oscar