Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021, imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17110) SPORT FORUM FIRMY (5592) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 3oC
Jutropogoda
2 / 5oC
Pojutrzepogoda
4 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Tablica z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego w ... (1)Konin. Biblioteka zmienia się dla mieszkańców. Sta ... (1)

Aleja lipowa przy ul. Wojska Polskiego na razie bez ochrony

Dodano: 21.12.2020 17:33
Źródło: LM.pl

20 lip tworzących aleję przy ul. Wojska Polskiego na razie nie zostanie objętych ochroną. Komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej zgodził się na odłożenie projektu w czasie i podjęcie rozmów z prezydentem o jej kształcie.

Obywatelską inicjatywę uchwałodawczą ustanowienia pomnika przyrody podjęło stowarzyszenie Zmieniamy Konin. Od czerwca tego roku zbierane były podpisy poparcia pod pomysłem objęcia ochroną alei lip przy ul. Wojska Polskiego. - Chodzi o 20 dorodnych, stuletnich drzew. Chcemy nadać tej alei imię Edwarda Ludwika Reymonda w nawiązaniu do willi, która stoi przy tej drodze - tłumaczyła wtedy Agata Kuźmińska ze Zmieniamy Konin. 

Komitet zebrał wymagane 300 podpisów i w grudniu projekt uchwały miał być procedowany przez Radę Miasta Konina. Ku zaskoczeniu przedstawiciela komitetu, Filipa Walkowiaka, na posiedzenie połączonych komisji gospodarczych miasta wpłynął inny projekt uchwały, autorstwa Przewodniczącego Rady Miasta Konina. Mówił o tym, że z powodu braków formalnych oraz kolidowania projektu utworzenia pomnika przyrody z planem zagospodarowania wyspy Pociejewo, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza nie może zostać zrealizowana.

To wzbudziło wątpliwości również części radnych. Jakub Eltman (ZP) wskazywał, że, niezależnie od poglądów na sam pomysł, procedowany powinien być projekt obywatelski, a nie ten zaprezentowany przez przewodniczącego Wojdyńskiego. Po namyśle poparli go również Marek Cieślak (KO) i Paweł Adamów. 

Zastępca prezydenta Konina wskazywał również na merytoryczne wątpliwości dot. projektu uchwały. Objęcie ochroną alei powodowałoby konflikt z planem zagospodarowania wyspy Pociejewo, który mówi, że ul. Wojska Polskiego w przyszłości ma być przebudowana, a przy zbiegu z Trasą Warszawską ma powstać rondo, co może wiązać się z wycinką części drzew. Objęcie ochroną lip utrudniałaby również przyszłe remonty na tym odcinku.

Filip Walkowiak przekonywał, że są możliwe kompromisowe rozwiązania, łączące rozwój infrastruktury z ochroną drzew. - Podjęcie ochrony jednej z nielicznych alei drzew, jakie mamy w mieście, jest niezwykle ważne. Trudno znaleźć lepsze miejsce na stworzenie pierwszej takiej chronionej alei drzew.

Po dyskusji z radnymi zgodził się jednak na spotkanie z prezydentem Adamowem i wypracowanie takich właśnie kompromisowych rozwiązań. Jednocześnie podkreślał, że wcześniej takiej komunikacji z Urzędem Miejskim brakowało. - Od momentu złożenia projektu uchwały do końca zeszłego tygodnia, gdy otrzymaliśmy zaproszenie na komisję i sesję, tak naprawdę całość procedury odbywała się poza nami. Nie mogliśmy się odnieść na bieżąco tych kwestii.

Obywatelski projekt uchwały zostanie więc na razie wycofany i nie będzie procedowany na środowej sesji Rady Miasta. Po konsultacjach z Urzędem Miejskim ma wrócić w późniejszym czasie.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

bo nie ma większych problemów...
Dodano: 21.12.2020 17:42    Przez: Miki
avatar Są. Synagoga, głupcze. W tej konfrontacji nic nie ma szans się obronić. (Proszę tego osobiście nie traktować, to tylko jedyny obowiązujący trend w Koninie.)
Dodano: 21.12.2020 18:12    Przez: Józef Bąk
avatar Może ktoś POliczy, ile wycięto drzew za kadencji Pana Prezydenta Korytkowskiego? Do następnych wyborów pustynia tu będzie. Jaki Pan, taki kram.
Dodano: 21.12.2020 18:23    Przez: Józef Bąk
Panie Bąku ja Pana nie obrażam...no ale pisiory tak mają...
Dodano: 21.12.2020 19:31    Przez: Miki
Bączek co z tobą? Jak ci puszczają nerwy i nie wiesz co napisać to idź się wysikaj.Będziesz miał zajęcie i nie będziesz obrażał innych ludzi .Zgłaszam znowu twój wpis do usunięcia .Nie becz bo cię nikt nie bije i rąk nie łamie .Tiu pisowskiego gestapo w mundurach nie ma .
Dodano: 22.12.2020 00:11    Przez: zwisnapis
avatar Panie Miki, ja też Pana nie obrażam. Proszę jeszcze raz przeczytać, nie pomijając pozostałej treści postu. Niech nie czuje się Pan obrażony, bo nie jest adresatem mojego komentarza. Proszę mi wybaczyć za powstałe nieporozumienie. Jeżeli Pan jest Panią, też proszę się nie obrażać.
Dodano: 22.12.2020 19:47    Przez: Józef Bąk
avatar Panie Miki, ” Pana nie obrażam...no ale pisiory tak mają”. To jest Pana problemem? Co to są pisiory? Coś, czego Pan nie lubi? To by wszystko wyjaśniało.
Dodano: 22.12.2020 19:48    Przez: Józef Bąk
Oj, Bączku Bączku... pisząc "głupcze" sam określiłeś swój poziom intelektualny...!!! Bączku zawiruj wokół własnej osi i przeproś Miki, bo Twój Bóg napewno Cię o to prosi...- przestań obrażać wszystkich wokół to będziesz miał " święty spokój"...!!!
Dodano: 22.12.2020 04:15    Przez: Wiedźma
avatar zasada nr.1
Dodano: 22.12.2020 05:42    Przez: zx

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.