Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo to jest wezwanie do zapłaty i co zrobić, jeśli je dostaniesz?

Co to jest wezwanie do zapłaty i co zrobić, jeśli je dostaniesz?

Materiał promocyjny

Dodano:
Co to jest wezwanie do zapłaty i co zrobić, jeśli je dostaniesz?

Dokument, jakim jest wezwanie do zapłaty otrzymane drogą pocztową, zazwyczaj wywołuje niepotrzebny strach, stres i niepokój. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju dokument jest jedynie ostrzeżeniem dłużnika przed konsekwencjami prawnymi, jakie na niego czekają, jeśli owego zadłużenia nie zdecyduje się uregulować. Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinno brzmieć prawidłowa treść takiego wezwania, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

  1. Co to jest wezwanie do zapłaty?
  2. Rodzaje wezwań i ich formy
  3. Jak powinno wyglądać prawidłowe wezwanie do zapłaty?

wezwanie do zapłaty


Co to jest wezwanie do zapłaty?

Używając najprostszych słów, powiedzieć można, iż wezwanie do zapłaty jest oficjalnym pismem, które adresatem jest dłużnik. Znajdziemy w nim informację o wysokości zadłużenia oraz dokładnym terminie, w jakim żąda się jego uregulowania. Wezwanie do zapłaty to bardzo standardowe pismo, które stosowane jest w praktycznie każdym postępowaniu windykacyjnym. Nie powinni ono wzbudzać aż takiego strachu, jaki wzbudza, gdyż celem takiego pisma jest doprowadzenie do pozasądowego rozwiązania sprawy, w tym zadłużenia.

Kiedy można spodziewać się otrzymania takiego pisma? Praktycznie zawsze, kiedy zalegamy z opłaceniem jakiego zobowiązania w ściśle określonym terminie. Niezależnie, czy chodzi o kredyt wzięty w banku, czy zaleganie z opłatą czynszu do spółdzielni - każda instytucja ma prawo posłużyć się wezwaniem do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty można dostać w dwóch formach. Pierwszym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty, drugim zaś jest ostateczne wezwanie do zapłaty. Warto jednak wiedzieć, że jest to wyłącznie kwestia nomenklatury i obydwa te dokumenty to ostateczny krok do polubownego załatwienia sprawy.
 

Rodzaje wezwań i ich formy

Wezwanie do zapłaty to nic innego, jak upomnienie. Nie ma jego określonej treści czy formy, dlatego często można spotkać różne jego rodzaje. Pierwszym z nich jest monit, czyli pierwsze pisemne upomnienie. Przesyłane jest najczęściej zaraz po upływie terminu płatności jakiejś faktury. Drugim wezwaniem jest upomnienie urzędowe. Wysyłane jest zazwyczaj w związku z niezapłaconymi podatkami. Zwykłe wezwanie do zapłaty to kolejne pismo, które wysyłane jest, kiedy nie otrzymało się odpowiedzi na monit. Ostateczne wezwanie do zapłaty, inaczej nazywane przedsądowym to pismo, które charakteryzuje się najbardziej oficjalnym charakterem i jest wysyłane jako upomnienie - brak odzewu oznacza, że sprawa trafia na drogę sądową. Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty to dokumenty wysyłany po nakazie zapłaty, tuż przed jego skierowaniem do osoby odpowiedzialnej za egzekucję, czyli komornika.

Wezwanie do zapłaty może mieć także różne formy. Najbardziej oficjalną jest ta na piśmie, wysyłana pocztą. Równie dobrze można uzyskać wezwanie do zapłaty poprzez pocztę elektroniczną czy też drogą telefoniczną.
 

Jak powinno wyglądać prawidłowe wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty, zwłaszcza to przedsądowe, jest bardzo ważnym dokumentem i zazwyczaj dołączane jest do pozwu sądowego. Jest dowodem na to, iż, zanim sprawa trafi na salę sądową, ktoś chce ją rozwiązać polubownie. Dłużnik ma możliwość spłacenia wszystkich należności, a dzięki temu sprawa ostatecznie nie trafi do sądu.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy pismo, które dostaliśmy, jest prawidłowe i oficjalne, warto sprawdzić kilka aspektów. Po pierwsze, powinna widnieć na nim data i miejsce wystawienia. Po drugie zawierać powinno dokładne dane dłużnika oraz wierzyciela. Ponadto musi informować o podstawie do naliczenia długu. Pismo jest autentyczne, gdy informuje o kwocie spłaty z odsetkami, terminie spłaty, a także informuje o konsekwencjach, kiedy nie podejmiemy się spłacenia długu.

Czytaj więcej na temat:pieniądze, finanse, dług
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole