Dzisiaj jest niedziela 18 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17781) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 8oC
Jutropogoda
12 / 6oC
Pojutrzepogoda
11 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (6)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Pracowałeś za granicą? Otrzymaj przysługujący Ci zwrot podatku

Materiał promocyjny

Dodano: 27.12.2020 11:34

Nowy rok tuż... tuż... Jeśli wróciłeś do domu po pracy za granicą i już nie planujesz wyjazdu zarobkowego w tym roku, to pawinieneś pamiętać, że z kraju zatrudnienia przysługuje ci zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Jeśli chcesz go otrzymać, najlepiej zacznij proceurę już teraz. Jak to zrobić, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i dlaczego nie warto zwlekać?

Nie czekaj na nowy rok

Wielu emigrantów zarobkowych już wiosną wróciło do kraju. W większości przypadków tę decyzję wymusiła szerząca się na świecie pandemia koronawirusa. Okres kwarantanny wielu zmusił do „zaciśnięcia pasa” - do rezygnacji z niepotrzebnych wydatków, ostrożniejszego wydawania i szukania sposobów na dodatkowe dochody. Często jednak zapomina się, że jednym ze świetnych rozwiązań na dodatkową gotówkę może być zwrot podatku. A może myślałeś o tym, ale czekasz na nowy rok, w którym będzie można zadeklarować swoje dochody? Specjaliści ds. zwrotu podatku twierdzą, że dla tych, którzy nie planują powrotu do kraju pracy do końca grudnia, istnieje możliwość zadeklarowania dochodów uzyskanych w kraju zatrudnienia już teraz i wcześniejszego rozpoczęcia procesu zwrotu. Im szybciej podejmiesz działanie, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się grubszym portfelem.

Jeśli o możliwości zwrotu podatku dowiedziałeś się stosunkowo niedawno, a pracujesz lub pracowałeś w obcym kraju przez kilka lat, to warto wiedzieć, że zwrot nadpłaconego podatku dochodowego jest zwykle możliwy z ostatnie 4-5 lat. To zależy od państwa, w którym pracowałeś. Na przykład, zwrot podatku z Niemiec  jest możliwy za 4 lata. Oznacza to więc, że deklarując tegoroczny dochód, możesz też uzyskać zwrot za rok 2016, 2017 i dalsze, jeśli w tym czasie byłeś tam zatrudniony. Jeśli jednak planujesz wypełnienie deklaracji w przyszłym roku, to wszelkie nadpłaty podatkowe za rok 2016 już nie będą podlegać zwrotowi. Po upływie terminu przedawnienia nadpłaty trafiają do budżetu obcego państwa. Dlatego specjaliści radzą nie zwlekać i jak najszybciej skorzystać z możliwości zwrotu podatku z zagranicy.

Jeśli sam podejmiesz się rozliczenia podatkowego

Zwrot podatku z zagranicy to nie jest bardzo skomplikowany proces, jeśli dobrze zna się obcy język i choć trochę lokalny system podatkowy. Ponadto, proces ten wymaga nie tylko konkretnej wiedzy, ale także czasu i cierpliwości, a zwłaszcza - dbałości o szczegóły. Oto kilka aspektów, na które powinieneś zwrócić większą uwagę, jeśli zdecydujesz się samodzielnie odzyskać podatki:

  • Termin przedawnienia

Jeśli pracujesz za granicą przez kilka lat z rzędu, to okres przedawnienia powinien być pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem procesu zwrotu podatku. Termin ten jest ustalany indywidualnie dla każdego kraju, co oznacza, że ​​okres, za który możesz otrzymać zwrot pieniędzy, nie jest taki sam we wszystkich krajach. Na przykład, jeśli pracowałeś w Niemczech, według systemu podatkowego tego kraju, zwrot może zostać wypłacony tylko za ostatnie 4 lata. W Wielkiej Brytanii, okres ten wynosi 5 lat. Po ustaleniu terminu przedawnienia będziesz dokładnie wiedzieć, za ile lat możesz odzyskać nadpłacone podatki.

  • Wymagane dokumenty

To jedna z tych rzeczy, które mogą wymagać nie tylko uwagi, ale także dużo cierpliwości. Zebranie i prawidłowe wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów może być nie lada wyzwaniem. Dlatego najpierw starannie odrób „pracę domową” - zdobądź wszystkie niezbędne formularze: kopię dokumentu tożsamości, umowy o pracę, zaświadczenia o zeznaniu podatkowym, dochody z zapłaconych podatków, odcinki wypłat i, jeśli to konieczne, umowy najmu. Trudną częścią jest wypełnienie odpowiednich wniosków i deklaracji w systemie podatkowym obcego kraju. W przypadku nieprawidłowego wypełnienia dokumentów procedura zwrotu podatku zostanie opóźniona lub nie zostanie zakończona. Dlatego należy tu zachować szczególną ostrożność.

Kiedy skorzystać z pośrednictwa specjalistów?

Specjalistyczna pomoc może być potrzebna z wielu różnych powodów - niektórzy po prostu chcą oszczędzić czas, inni nie mają ochoty zajmować się tym biurokratycznym procesem, który może być potrzebny tylko raz w życiu. Jeszcze inni wiedzą, że to świetny sposób na odzyskanie maksymalnej możliwej kwoty. Jednak bardzo częstym powodem wynajęcia profesjonalistów jest to, że pojawiają się trudności z samodzielnym zgromadzeniem potrzebnych dokumentów lub problemy z wypełnieniem wniosków do zagranicznego fiskusa. Chociaż ta usługa jest płatna, to dla wielu kalkuje się z oszczędnością zarówno czasu osobistego, jak i wysiłku, który może być potrzebny, aby wszystko wykonać poprawnie.

Jeśli już w momencie kompletowania dokumentów, zdasz sobie sprawę, że nie masz wszystkich, albo nie będziesz w stanie ich wypełnić, albo nie interesuje cię zagłębianie się w niuanse zagranicznego systemu podatkowego lub po prostu nie wiesz od czego zacząć, wtedy profesjonalna pomoc może być sposobem na uproszczenie wszystkiego. Wyspecjalizowane i certyfikowane firmy zajmujące się zwrotami podatku nie tylko sprawią, że proces przebiegnie tak płynnie, jak to tylko możliwe, ale także upewnią się, że odzyskasz maksymalną kwotę, jaka ci przysługuje.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze? Każdy musi zdecydować samodzielnie. Należy pamiętać, że w pewnych okolicznościach, rozliczenie podatkowe może być proste i płynne.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:praca,   podatki



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.