Dzisiaj jest środa 4 sierpnia 2021, imieniny: Dominika, Protazego, Jana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15285) SPORT FORUM FIRMY (5615) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 13oC
Jutropogoda
22 / 17oC
Pojutrzepogoda
21 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Od osiemnastki zaczęła się przygoda z Kingiem. Ksi ...Koło. Symbol wyświetlany przez 63 dni, tyle ile tr ... (1)

Kleczew. Radni przyjęli budżet. „Kończy się pewna era”

Dodano: 29.12.2020 14:44
Źródło: LM.pl

- To nie jest budżet marzeń - mówił po raz kolejny o planie dochodów i wydatków gminy Kleczew burmistrz Mariusz Musiałowski. I przekonywał, że gmina musi przygotować się na czas, w którym jej budżet nie będzie już wspierany środkami z kopalni.

Budżet gminy Kleczew w 2021 r. będzie większy, niż w roku obecnym. Dochody sięgnąć mają niemal 67,2 mln zł. Największą pozycją, podobnie, jak w poprzednich latach, są wpływy z podatku od nieruchomości od osób prawnych (czyli w dużej mierze - kopalni), które wyniosą ponad 23,6 mln zł. Wydatki mają sięgnąć ponad 71,2 mln zł, w tym inwestycje - ponad 12,3 mln zł. Najwięcej gmina wyda na oświatę - ponad 20 mln zł. Deficyt w wysokości ponad czterech milionów złotych pokryty ma być ze środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych (niemal 3,6 mln zł), środków unijnych (ok. 94 tys. zł) oraz pożyczki lub kredytu (ponad 370 tys. zł). 

Fotowoltaika, Centrum Edukacji Ekologicznej i hydrofornia

Budżet na inwestycje obejmuje zarówno nowe zadania, jak i kontynuację rozpoczętych już w 2020 r. inwestycji. Najwięcej gmina wydać ma na instalacje fotowoltaiczne na obiektach gminy - ponad 2,8 mln zł. Ponad 1,5 mln zł pochłonąć ma modernizacja i przebudowa hydroforni przy ul. Poznańskiej i Białobrodzkiej. To zadanie, które już jest realizowane. Podobnie, jak przebudowa ul. Przylesie, Spacerowej, Krańcowej i Zacisze, która w 2021 r. pochłonie niemal 830 tys. zł.

Wśród innych dużych inwestycji znalazły się: budowa kanalizacji w miejscowościach Budzisław Kościelny i Nieborzyn (po milionie złotych), utworzenie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Gminie Kleczew (ponad 650 tys. zł), budowa i przebudowa dróg (500 tys. zł), budowa i przebudowa placów zabaw (450 tys. zł), dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej w Budzisławiu Kościelnym - ul. Słupecka oraz przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych w Budzisławiu Kościelnym (350 tys. zł), modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego w Trębach Starych (350 tys. zł), czy modernizacja oświetlenia na terenie gminy (350 tys. zł). Na dużą część z tych zadań gmina pozyskała zewnętrzne dofinansowania.

Nadchodzą trudne czasy

W dyskusji nad budżetem, podobnie, jak w poprzednich latach, przewijały się obawy o przyszłe lata. Nad Kleczewem krąży bowiem widmo zamknięcia kopalni KWB Konin, a co za tym idzie - znacznego zmniejszenia środków, które gmina otrzymuje od przedsiębiorstwa w formie podatków. - Kończy się pewna era. Za moment będziemy mieć bardzo duże perturbacje związane z tym, że kopalnia zamyka swoją działalność. Już wykonujemy inwestycje, które mają nas do tego przygotować - przekonywał burmistrz Mariusz Musiałowski. Stąd m.in. montaż fotowoltaiki na budynkach gminnych, czy wymiana oświetlenia na ledowe. Obie inwestycje mają zmniejszyć gminne wydatki na prąd. 

Burmistrz Mariusz Musiałowski wskazywał również na drugi kierunek działań. To inwestycje zwiększające potencjał gminnych spółek i podmiotów (np. OSiR, czy Centrum Kultury) do generowania przychodów. - Chciałbym, żebyście w taki sposób patrzyli na to, co mamy przed sobą. Trzeba pomyśleć, co zrobić, żeby mieć kasę. Jeżeli wypadnie nam 20 mln zł z budżetu to czekają nas bardzo chude czasy. To też nie jest budżet moich marzeń - mówił do radnych.

Ci z burmistrzem generalnie się zgodzili. Dyskusja sprowadziła się głównie do konkretnych przedsięwzięć planowanych przez gminę - które drogi mają zostać wyremontowane w przyszłym roku oraz gdzie ma powstać planowany nowy plac zabaw w Kleczewie. - Projekt budżetu nie jest idealny, może nawet nie spełnia oczekiwań i potrzeb lokalnych. Uważam, że projekt budżetu jest trudny, ale solidny, zrównoważony i stabilny - oceniał radny Jacek Pernal. 

Radni jednomyślni

W głosowaniu nad budżetem rozłamu nie było. Spośród czternastu obecnych na sesji radnych wszyscy zagłosowali za planem finansowym na 2021 rok. - Chciałem wam podziękować za jednomyślność. Mamy bazę startową, od której możemy rozpoczynać. Wierzę, że wspólnymi staraniami uda się zrealizować inwestycje i będą one służyć mieszkańcom - powiedział burmistrz Mariusz Musiałowski. 

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

" Pewna era" to miała koniec ponad 2 lata temu, ufff.
Dodano: 30.12.2020 12:47    Przez: obywatelka
Te Gminy, które miały bogatego sponsora w postaci Kopalni to mogły sobie pozwolić na wiele, a takie Gminy jak Skulsk czy Wilczyn muszą sobie same radzić ze skromnych podatków i tu rząd Zjednoczonej Prawicy powinien je wesprzeć finansowo, a potrzeb w tych Gminach jest wiele.
Dodano: 30.12.2020 16:50    Przez: Człowiek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.