Dzisiaj jest sobota 19 czerwca 2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16747) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 22oC
Jutropogoda
28 / 20oC
Pojutrzepogoda
28 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Festyn w Wieruszewie. Upał nie przeszkodził w dobr ... (0)Święto Kolorów na Chorzniu. Wakacje zaczęli w tęcz ... (0)

Rzgów. Radni przyjęli budżet. Wśród inwestycji kanalizacja i drogi

Dodano: 30.12.2020 14:03
Źródło: LM.pl

7,1 mln zł przeznaczy gmina Rzgów na inwestycje w 2021 r. przy deficycie budżetowym w wysokości ponad 3,9 mln zł. W środę Rada Gminy Rzgów jednogłośnie przyjęła plan finansowy na kolejne dwanaście miesięcy.

Budżet gminy Rzgów w 2021 r. będzie porównywalny do obecnego. Dochody sięgnąć mają ponad 34,2 mln zł. Wydatki wyniosą ponad 38,1 mln zł, w tym inwestycje - niemal 7,1 mln zł. Najwięcej gmina wyda na oświatę - niemal 12,7 mln zł, a niewiele mniej na świadczenia rodzinne - niemal 10,4 mln zł. Deficyt w wysokości ponad 3,9 mln zł pokryty ma być z pożyczek i kredytów oraz przychodów z rozliczenia środków unijnych.

Kanalizacja i drogi

Większość środków przeznaczonych na inwestycje pochłoną kanalizacja i drogi. Na rozwój infrastruktury wodociągowej i sanitacyjnej gmina wyda ponad 3,6 mln zł, z czego większość (3,3 mln zł) na budowę kanalizacji w miejscowościach Osiecza Pierwsza i Osiecza Druga. 

Drugą dużą pozycją w wydatkach majątkowych są remonty i budowy dróg, chodników oraz ścieżek rowerowych (ponad 2,4 mln zł). Ponad 1,1 mln zł pochłonie przebudowa ul. Szymborskiej i ul. Miłosza w Rzgowie, ponad 454 tys. zł - budowa ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy Babią, a Osieczą Pierwszą, a 500 tys. zł przebudowa innych dróg gminnych.

Wśród innych dużych inwestycji znalazły się jeszcze: rozwój elektronicznych usług publicznych (ponad 145 tys. zł), dotacja na zakup samochodu strażackiego dla OSP Barłogi (200 tys. zł), adaptacja pomieszczeń na kuchnię szkolną w budynku ZSP w Rzgowie przy Pl. Stuczyńskich (100 tys. zł), zakup samochodu dziewięcioosobowego do transportu osób niepełnosprawnych (130 tys. zł), czy budowa oświetlenia ulicznego (ponad 207 tys. zł). 

Gmina Rzgów uwzględniona została również w przyjętym we wtorek budżecie powiatu konińskiego. Za dwa miliony złotych przebudowany zostanie most w miejscowości Zastruże.

„Jesteśmy zmobilizowani i zdeterminowani"

Radni na sesji nad budżetem długo nie debatowali, przyjęty został jednogłośnie. O wątpliwościach radnych zgłaszanych podczas posiedzień komisji wspomniał wójt Grzegorz Matuszak. - Wzbudzały emocje wydatki na oświatę. Są różne sugestie ze strony państwa. Na ten moment udaje nam się to spinać, prowadzić oświatę. Myślę, że to jest coś, na co nie powinniśmy szczędzić środków, a państwo w sposób odpowiedni podchodzicie do tematu oświaty - mówił do radnych.

Dziękował również swoim współpracownikom, w tym skarbnik Barbarze Fabiszak, za prace nad budżetem na 2021 rok. - Jesteśmy zmobilizowani i zdeterminowani, by ten budżet zrealizować. Nie obędzie się pewnie bez problemów, ale od tego tu jesteśmy, by sobie z tymi problemami radzić.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Wszystko rozbija się o pieniądze czyli brak pieniędzy, dobrze, że Pan Premier Mateusz Morawiecki wspiera samorządy.
Dodano: 30.12.2020 15:54    Przez: Człowiek
avatar Gmina Rzgów niech zainwestuje w 5G i wodór w Barłogach :D
Dodano: 30.12.2020 22:47    Przez: Józef Bąk
Gmina Rzgów niech zainwestuje w światłowód w Barłogach :D
Dodano: 30.12.2020 16:43    Przez: mak222

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.