Dzisiaj jest środa 21 kwietnia 2021, imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17626) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 6oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zostało ostatnie miejsce. Matuszak jedzie na kwali ... (0)Konin. Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej na ul. ... (4)

Wirtualne ferie zimowe 2021 w Muzeum Okręgowym w Koninie

Dodano: 2.01.2021 12:49

Ferie zimowe 2021 w Muzeum Okręgowym w Koninie. Zamiast spotkań na wystawach i w sali edukacyjnej, spotkania wirtualne.  

W ramach ferii zimowych odbęda się  wydarzeń online. Wszystkie lekcje i warsztaty będą dostępne bezpłatnie na stronie internetowej muzeum i Facebooku.

05.01 – Pozdrowienia z ferii. Warsztaty plastyczne.

Historia kartki pocztowej liczy sobie przeszło 140 lat, a na pomysł prowadzenia otwartej korespondencji wpadł w 1865 r. ówczesny poczmistrz Berlina Heinrich Stephan. Koncepcja ta została wówczas odrzucona jako zbyt śmiała i dopiero cztery lata później udało się ją przeforsować Emanuelowi Hermannowi. Po pewnym czasie karty zaczęły być zdobione za pomocą napisów okolicznościowych i rysunków. Początkowo zajmowały niewielki obszar kartki, aby w konsekwencji przejąć całą jej stronę. Tak narodziła się pocztówka. Co ciekawe, aż do 1900 roku nie było polskiego słowa na określenie nowej karty pocztowej, powszechnie używano rusycyzmu „odkrytka”. Wkrótce ogłoszono konkurs na nazwę, w którym wzięło udział aż 296 osób. Zwycięska „pocztówka” była propozycją osoby ukrywającej się pod pseudonimem „Marja z B.”. Po otwarciu kopert konkursowych okazało się, że jest to Henryk Sienkiewicz. Warsztaty plastyczne, podczas których przygotujemy pamiątkowe pocztówki z ferii zimowych.

06.01 – Jak zostać królem. Warsztaty plastyczne.

Święto Objawienia Pańskiego nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. W Polsce od dawna tego dnia w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę, którą wierni zabierają ze sobą do domów. W tradycji ludowej dzień ten kończył okres godów, które trwały od Bożego Narodzenia a rozpoczynał czas karnawału. Po domach kolędowali przebierańcy, przede wszystkim Trzej Królowie, w towarzystwie innych postaci, składając wszystkim życzenia pomyślności na nowy rok. Współczesną tradycją są organizowane w wielu miastach i miejscowościach Orszaki Trzech Króli, czyli uliczne jasełka. Warsztaty, podczas których pomożemy Wam stworzyć własną koronę.

07.01 – Stwórz własne dzieło sztuki. Warsztaty plastyczne.

Jak powstają dzieła sztuki i jaka jest ich funkcja? Kto decyduje o tym, czy obraz trafi do galerii? Co odróżnia zwykłe przedmioty od zabytków? Na naszych warsztatach plastycznych pokażemy Wam krok po kroku, jak stworzyć własne dzieła sztuki, które będą ozdobą Waszych domów.

08.01 - Od łuczywa do lampy elektrycznej – historia oświetlenia. Lekcja online

Kto dziś pamięta o dawnych sposobach rozświetlania ciemności; o lampie naftowej, gazowej, benzynowej czy karbidowej, które funkcjonowały jeszcze kilkadziesiąt lat temu? W epoce  elektryczności z nostalgią powracamy do blasku lampy płomieniowej. Kolekcja lamp i świeczników w naszych zbiorach, prezentowana na stałej ekspozycji, daje możliwość zapoznania się z rozwiązaniami konstrukcyjnymi przedmiotów oświetleniowych, podziwiania kunsztu artystycznego ich wytwórców i pogłębiania wiedzy o dziejach oświetlenia.

Udoskonalane przez stulecia metody oświetlenia, będące świadectwem rozwoju cywilizacyjnego, doprowadziły do tego, że dziś wystarczy naciśnięcie włącznika, aby światło rozjaśniło mroki nocy. I chociaż żyjemy w epoce elektryczności, w dobie halogenów i laserów, tęsknimy za blaskiem lampy płomieniowej. Nasza kolekcja daje możliwość poznania i pogłębienia wiedzy o dziejach oświetlenia – pozwala poczuć magię światła. 

12.01 – Śladem skamieniałości. Lekcja i warsztaty online.

Jak powstają skamieniałości? Czym różnią się skamieniałości właściwe od strukturalnych? Czy skamielina i skamieniałość to to samo? Warsztaty poprzedzone będą swobodną rozmową z adiunktem Działu Geologiczno-Przyrodniczego Dagmarą Frydrychowicz, która odpowie na  wszystkie pytania. Część warsztatowa obejmuje własnoręczne wykonanie „skamieniałości” – potrzebne materiały to: plastelina, kartka z bloku technicznego, farby plakatowe, pędzel oraz do wyboru: muszle, gałązki, liście o różnych kształtach.

13.01 -  W czerwcu się okaże, co nam rok da w darze. Warsztaty plastyczne.

Nazwa kalendarz pochodzi od rzymskiego słowa „kalendy” bądź, według innych źródeł, od łacińskiego callendarium. Za pomocą kalendarza odliczamy czas, dzieląc go na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Warsztaty, dzięki którym przygotujecie kolorowe kalendarze.

14.01 – Dzienniczek-muzealniczek. Warsztaty plastyczne.

Na warsztatach dowiemy się, czym był pamiętnik i dlaczego ludzie go prowadzili. Później sami spróbujemy stworzyć taki pamiętnik w formie miniksiążeczki, zawierający wspomnienia z wizyty w muzeum. Do książeczki przygotujemy ilustracje i tekst – przy okazji dowiemy się też co nieco o tym, jak kreatywnie pisać. Potrzebne materiały: kartki z bloku technicznego, dziurkacz, wstążka, kredki, pisaki, farby (do wyboru), długopis.

15.01 – „Secesja”. Lekcja online na podstawie zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Koninie

Subtelny koloryt, bogactwo roślinnych motywów oraz ozdobna linia to cechy charakterystyczne dla secesji. W naszym muzeum otworzyliśmy nową wystawę, na której można oglądać obiekty charakterystyczne dla tego stylu. Są to m.in. słynne szkła z wytwórni Emilla Gallé’a, meble, wyroby ze stopów cyny, biżuteria i przedmioty codziennego użytku. Ozdobą wystawy jest komplet mebli wiedeńskiej firmy Jacob & Josef Kohn. Eksponaty dobrane są tak, aby ilustrować jedno z podstawowych haseł secesji: „Działalność artystyczna powinna ogarnąć wszystko – od katedry do garnka z owsianką”.

Plener i konkurs fotograficzny.

Sanie, choinki pachnące lasem, płatki śniegu i setki złotych lampek… Malownicza przestrzeń zdjęciowa oraz nasz ogród są dla Was dostępne codziennie od 10.00 do 17.30. Oznaczajcie nas na zdjęciach  wykonanych podczas wizyty w muzeum! Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody!

 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Ferie,   Muzeum Okręgowe w Koninie,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.