Dzisiaj jest poniedziałek 19 kwietnia 2021, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18047) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
11 / 6oC
Pojutrzepogoda
13 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (8)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Aleja lip nie będzie pod ochroną. To efekt porozumienia

Dodano: 8.01.2021 13:54
Źródło: LM.pl

Aleja lipowa przy ul. Wojska Polskiego nie zostanie objęta prawną ochroną, ale miasto zobowiązało się do zachowania jak największej liczby drzew. To efekt spotkania zastępcy prezydenta Konina Pawła Adamowa z radnymi i aktywistami.

Projekt ochrony alei lipowej, złożonej z dwudziestu drzew przy ul. Wojska Polskiego, zaprezentowało stowarzyszenie Zmieniamy Konin. Pomysł poparło 300 mieszkańców Konina, projekt obywatelskiego inicjatywy uchwałodawczej nie był jednak procedowany na sesji. Podczas posiedzenia komisji Filip Walkowiak, przedstawiciel aktywistów i Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina, porozumieli się i zdecydowali o wspólnym spotkaniu

Uczestniczyli w nim ponadto Jarosław Koźlarek z Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej, radna Emilia Wasielewska (Nowoczesna), radny Jakub Eltman (Porozumienie), radny Bartosz Małaczek (PO) oraz przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska i Zarządu Dróg Miejskich. 

Jak informuje teraz Paweł Adamów, rozmowy zakończyły się wypracowaniem kompromisu. Najbardziej problematyczną kwestią było kolidowanie prawnej ochrony drzew z planowaną w tym miejscu w przyszłości inwestycją - budową ronda na skrzyżowaniu Trasy Warszawskiej, Wojska Polskiego i ulicy, która miałaby iść w głąb wyspy Pociejewo w momencie zagospodarowania tego obszaru. Ustanowienie pomnika przyrody w postaci alei lipowej mogłoby tę inwestycję zablokować.

- Realizacja inwestycji na chwilę obecną nie jest przesądzona, a w przypadku przystąpienia do jej wykonania miasto zobowiązuje się dokonać korekty projektu, tak aby udało się zachować jak najwięcej drzew - informuje Paweł Adamów o wypracowanym kompromisie.

Ponadto władze miasta zobowiązały się do przeglądu drzewostanu na Starówce oraz do bieżących nasadzeń drzew w tym obrębie, do nasadzeń kompensacyjnych w przypadku usuwania drzew oraz zlecenia ekspertyzy dendrologicznej lipy rosnącej naprzeciwko wjazdu w ul. Pociejewo. Jest to drzewo, na które ZDM uzyskało zezwolenie usunięcia od Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W przypadku pozytywnej opinii dendrologa drzewo nie zostanie usunięte.

- Mimo, że przedmiotowe lipy nie będą stanowić pomnika przyrody, są dla nas jak każde drzewo w Koninie priorytetem, szczególne te, które są z nami od lat, a często były tu przed nami - konkluduje Paweł Adamów. 

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Oby się nie okazało, że nie drzewa, a mieszkaniec będzie pomnikiem przyrody, a samo miasto skansenem prezentującym przemysł i zabudowę PRL
Dodano: 9.01.2021 10:44    Przez: Stary Ch...j

KOMENTARZE

avatar Oby się nie okazało, że nie drzewa, a mieszkaniec będzie pomnikiem przyrody, a samo miasto skansenem prezentującym przemysł i zabudowę PRL
Dodano: 09.01.2021 10:44    Przez: Stary Ch...j
avatar Paweł Adamów zrozumiał, że przyjdzie czas rozliczyć się z wyciętych w tej kadencji drzew? POzorowanie woli ochrony zieleni miejskiej jest rażące, podobnie jak udział dysPOzycyjnych aktywistów w takich deklaracjach. BTW zapraszam na Marantowską i tam proszę władzy przejawić troskę o środowisko.
Dodano: 09.01.2021 23:07    Przez: Józef Bąk

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.