Dzisiaj jest niedziela 24 stycznia 2021, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17566) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
0 / -1oC
Pojutrzepogoda
0 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Tradycja podtrzymana. Samorządowcy wspólnie kolędo ... (1)Konin. Muzeum zaprasza do stworzenia wystawy z klo ... (0)

Posiedzenie komisji ws. oświaty. Śledź dyskusję na bieżąco

Dodano: 12.01.2021 14:21
Źródło: LM.pl

Radni miejscy na dzisiejszej komisji obradują nt. organizacji oświaty w mieście. Niewykluczone jest przedstawienie pomysłów o likwidacji niektórych placówek. Śledź obrady na bieżąco.

15.40 Posiedzenie komisji zostało zakończone.

15.36 - Bardzo dziękuję za te wszystkie pytania. Analizę dot. ZST postaram się przygotować na najbliższą komisję - mówi Witold Nowak. Pierwsza uchwała, podjęta w styczniu, będzie tylko uchwałą intencyjną. Dopiero potem rozpocznie się praca nad wdrożeniem zmian w życie. 

15.31 Radna Monika Kosińska (KO) pyta, czy nie byłoby dobrym pomysłem tworzenie zespołów szkolno-przedszkolnych w sytuacji, gdy pojedyncze przedszkole leży blisko szkoły podstawowej. - Takie rozważania też prowadzimy. Może takie rozwiązania przedstawimy w przyszłym roku - odpowiada Witold Nowak. Niewykluczone jest również powołanie dwóch kolejnych zespołów przedszkolnych w przyszłym roku.

15.30 Przy reorganizacji szkół i przedszkoli rozpisane zostaną nowe konkursy na dyrektorów - zarówno w ZS CKU, jak i zespołach przedszkolnych. Zmiany mogłyby wejść w życie od września, o ile radni je zaakceptują.

15.25 Witold Nowak jeszcze raz podkreśla likwidację 84 etatów w ostatnim czasie. - To nie jest tak, że musimy zwolnić i hurtowo zwalniamy. Podchodzimy indywidualnie do tych przypadków - ocenia. Przypomina, że likwidacja gimnazjów spowodowała przerost zatrudnienia w obsłudze i administracji szkół. W odpowiedzi do pytań radnego Eltmana: stołówka w III LO została zlikwidowana, trwają prace prawne nad sprzedażą działki za ZS im. M. Kopernika, zlikwidowany został etat dozorcy w tej szkole. - Pewnie nie wszystkie plany udało się zrealizować, ale o wszystkim państwa informuję.  

15.22 Jakub Eltman (PiS) to kolejny radny, który podkreśla, że brakuje mu informacji o oszczędnościach, które dadzą zmiany. Pyta również o zmiany, które były postulowane przy okazji likwidacji MODN - likwidację stołówki w III LO i zmniejszenie etatów. Wskazuje na kierunek miasta - ochronę nauczycieli i cięcia w etatach w administracji. Tamte zmiany miały dać 2 mln zł oszczędności w budżecie. 

15.20 Witold Nowak informuje, że nauczyciele, którzy otrzymają wypowiedzenie, zgodnie z prawem otrzymają sześciomesięczną odprawę. Kierunki z ZST przeniesione zostaną do ZS CKU. Jeżeli uprawnienia do nauczania konkretnych zawodów będą się dublować, część z tych etatów będzie obcinana.

15.19 - To nie jest tak, że państwo w 100% pokrywa koszty funkcjonowania oświaty. Te koszty są niedookreślone - ocenia Chojnacki.

15.18 Zenon Chojnacki (PiS) pyta o dalszy los nauczycieli z ZST. - Prosiłbym o przygotowanie symulacji zatrudnienia nauczycieli po ewentualnej reorganizacji.

15.16 Witold Nowak podaje bardzo ogólne wyliczenie oszczędności - 800 tys. zł, przy założeniu likwidacji 20 etatów za najniższą krajową. Zaznacza jednocześnie, że wynagrodzenia są zazwyczaj wyższe, ale jednocześnie nie wiadomo jeszcze, ile etatów miałoby zostać zlikwidowanych w związku z reorganizacją. - Zakładam, że te oszczędności będą wyższe.

15.15 - Czekamy na działania, ale też decyzje, co się stanie z kadrą pedagogiczną i techniczną - Marek Cieślak (KO).

15.10 Marek Cieślak (KO): - Sygnalizowaliśmy na komisji finansów o konieczności podjęcia działań, realnych działań zmierzających do tego, by poprawić finanse miasta. Największe wydatki w budżecie są w działach oświaty. Dziękuję za odwagę, panie prezydencie. Nie można brnąć w tej rzeczywistości i nic nie robić.

15.08 - Nie proponuję likwidacji SP6. Analizuję nabory w tej szkole. W tym i w przyszłym roku nie będę proponował zmian w szkołach podstawowych. SP6 nie jest najdroższą szkołą w Koninie - odpowiada Witold Nowak. - Postaram się pewną symulację oszczędności przedstawić na najbliższej komisji. 

15.07 - Demografia jest nieubłagalna. Średnia wieku mieszkańca Konina jest powyżej 44 lat. Musimy się zastanowić. Spodziewałem się więcej, bo nie ma konkretnych wyliczeń. Więcej - poszedłbym nawet szerzej. Przepraszam za moje słowa, ale obserwuję finanse miasta. Fakty są nieubłagalne - kontynuuje Sidor.

15.04 Radny Jarosław Sidor (niezrzeszony) również pyta o skalę oszczędności. Porusza również sprawę likwidacji Szkoły Podstawowej nr 6 i przekazanie jej budynku ZS im. M. Kopernika. - Uważam, ze to też by dało duże oszczędności. 

15.02 Głos zabiera radny Krystian Majewski (PiS). Pyta o to, jakie oszczędności dadzą te zmiany. Witold Nowak: - Nie mam jeszcze policzonych oszczędności. Gdy państwo podejmiecie te decyzje, będziemy analizować etaty. Gdzie będzie konieczność likwidacji etatów, będziemy je likwidować. 84 etaty zlikwidowane wczesniej dały oszczędność 3,5 mln zł. W tym przypadku może to być kilkaset tysięcy, może milion. Będę je obliczał wtedy, gdy państwo podejmiecie zamiar likwidacji ZST. Na pewno kilka etatów nauczycielskich i etaty związane z administracją. 

15.01 - Doszliśmy do takiego momentu, w jakim jesteśmy. Nie tylko jako samorząd, czynniki zewnętrzne też mają swój wpływ - mówi Tomasz Andrzej Nowak.

14.59 Połączenie przedszkoli w zespoły spowodowałaby likwidację części stanowisk administracyjnych i kierowniczych. Każdy zespół miałby tylko jednego dyrektora, zamiast dyrektora dla każdego przedszkola osobno.

14.58 - Dla rodziców i dzieci nie zmieni się nic - deklaruje zastępca prezydenta Witold Nowak. - To nie jest likwidacja przedszkoli.

14.57 Kolejna propozycja - połączenie administracyjne przedszkoli w cztery grupy. Pierwsza: nr 5, nr 11 i nr 17, druga: nr 6 i nr 25, trzecia: nr 7 i nr 32 oraz czwarta: nr 12 i nr 15.

14.57 ZST miałby zostać włączony do ZS CKU.

14.54 Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Witolda Nowaka, subwencja rządowa pokryła w 2020 r. niespełna 70% wydatków na ZST. To najmniejn spośród wszystkich szkół średnich w Koninie. Obecnie w szkole jest dziesięć oddziałów, w których jest 260 uczniów.

14.47 Planowana jest likwidacja Zespołu Szkół Technicznych - informuje Witold Nowak.

14.45 - Rośnie nam subwencja, ale jeszcze bardziej rosną nam wydatki. Musimy podjąć działania - mowi Witold Nowak. I wylicza, że miasto zmniejszyło etaty w szkołach w działach administracyjnych o 84, optymalizowane były arkusze organizacyjne, łączone klasy, tworzone klasy mistrzostwa sportowego zamiast klas sportowych, zlikwidowany został MODN. 

14.40 Witold Nowak prezentuje dane dot. funkcjonowania oświaty w latach 2018 - 2021. Według niego subwencja rządowa na oświatę rośnie - ze 112 do 136 mln zł w tych latach. Jednocześnie jednak rosną wydatki na oświatę i wydatki z budżetu miasta. W 2018 roku było to 186 mln zł, a na 2021 szacunki wynoszą 210 mln zł. 

14.38 Głos zabiera Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. 

14.37 Tomasz Andrzej Nowak, przewodniczący komisji, rozpoczął posiedzenie. 

14.23 Początek obrad komisji jest zaplanowany na godz. 14.30. Transmisję z posiedzenia oglądać można TUTAJ. W tym newsie na bieżąco aktualizować będziemy podawane podczas komisji informacje.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

najlepsze jest to , że najpierw zlikwidowali SP5 by zaraz otworzyć nową SP7 po drugiej stronie ulicy...
Dodano: 12.01.2021 16:27    Przez: Miki
Ta cała sytuacja to nic innego jak pokazanie dalsze słabości i bezradności w oświacie . Pokazuje kierunek nie rozwoju w Koninie a upadłości oświaty w mieście Konin. Ta cała sytuacja również pokazuje dalej , bo trzeba patrzeć perspektywą , że będzie wzrastać bezrobocie i jak upadłość rozwoju w mieście . Wysprzedawać się z majątku miejskiego nie jest najlepszą metodą czy formą to kolejne błędy obecnej władzy na czym tylko stracą mieszkańcy i się odbije na mieszkańcach. Tak się nie robi , to tylko jest dbanie o własne posady nie zwracając uwagi co będzie z miastem dalej . To jest żadna przyszłość dla miasta Konin. Taka metoda wysprzedawania się doprowadza w perspektywie miasta do ruiny. Trzeba przede wszystkim zacząć cięcia w spółkach miejskich tak samo w Urzędzie Miasta tutaj szukać oszczędności , od najwyższych szczebli ... a nie gnębić mieszkańców i oferować im bezrobocie . Gdzie mamy bezpieczny Konin gdzie obiecywał nam prezydent ...??????
Dodano: 13.01.2021 09:57    Przez: monika

KOMENTARZE

W markecie na tej powierzchni przebywa 100 osob i nikt sie nie przejmuje dystansem spolecznym. A tu parodia.
Dodano: 12.01.2021 15:01    Przez: Cuban White
najlepsze jest to , że najpierw zlikwidowali SP5 by zaraz otworzyć nową SP7 po drugiej stronie ulicy...
Dodano: 12.01.2021 16:27    Przez: Miki
Ta cała sytuacja to nic innego jak pokazanie dalsze słabości i bezradności w oświacie . Pokazuje kierunek nie rozwoju w Koninie a upadłości oświaty w mieście Konin. Ta cała sytuacja również pokazuje dalej , bo trzeba patrzeć perspektywą , że będzie wzrastać bezrobocie i jak upadłość rozwoju w mieście . Wysprzedawać się z majątku miejskiego nie jest najlepszą metodą czy formą to kolejne błędy obecnej władzy na czym tylko stracą mieszkańcy i się odbije na mieszkańcach. Tak się nie robi , to tylko jest dbanie o własne posady nie zwracając uwagi co będzie z miastem dalej . To jest żadna przyszłość dla miasta Konin. Taka metoda wysprzedawania się doprowadza w perspektywie miasta do ruiny. Trzeba przede wszystkim zacząć cięcia w spółkach miejskich tak samo w Urzędzie Miasta tutaj szukać oszczędności , od najwyższych szczebli ... a nie gnębić mieszkańców i oferować im bezrobocie . Gdzie mamy bezpieczny Konin gdzie obiecywał nam prezydent ...??????
Dodano: 13.01.2021 09:57    Przez: monika
Majątki miejskie wysprzedają ludzie którzy nie mają pomysłu na dalszy rozwój miasta . Taką politykę niegospodarności kasy miejskiej jaką prowadzi obecna władza czyli wysprzedaże nieruchomości w perspektywie doprowadza do pomniejszenia zasobów miejskich a w czasie kolejnych na niekorzystnym rozwoju miasta. Trzeba zauważyć, że to już kolejna nieruchomość w mieście sprzedawana będzie gdzie odbije się negatywnie na rozwoju . Program rozwoju obecnej władzy jest taki żeby zmienić status miasta Konin w status wsi .
Dodano: 13.01.2021 10:38    Przez: sen
Śledz..... hmmm.... a może karp...???
Dodano: 13.01.2021 18:22    Przez: sisi

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.