Dzisiaj jest środa 27 stycznia 2021, imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17253) SPORT FORUM FIRMY (5576) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -1oC
Jutropogoda
1 / -3oC
Pojutrzepogoda
-1 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Stawka opłaty deszczowej przyjęta. Tym razem zgodn ... (0)„Wspomnienie to cicha nuta“. Film o Szymonie Pawli ... (0)

Pełzająca akcja szczepień? Lekarze PPOZ mają wątpliwości i obawy

Dodano: 14.01.2021 09:59

Od 25 stycznia szczepieni będą seniorzy 80 i 70 plus. Dostaniemy tylko 30 szczepionek na tydzień - informują lekarze PPOZ. 

- W piątek, 15 stycznia, rozpoczyna się rejestracja osób chętnych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Wstępnie mówiło się o osobach 60 plus, jednak zgodnie z najnowszymi danymi, w pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni seniorzy w wieku 80 i 70 plus (od 25 stycznia). Największy niepokój budzi jednak niewielka liczba dawek, która ma trafiać do punktów szczepień. To zaledwie 5 fiolek, czyli 30 szczepionek na tydzień. Dla kogo zabraknie? – Jest jeszcze jeden problem, o którym się głośno nie mówi! Placówki, ktore zgłosiły się do Narodowego Programu Szczepień będą się musiały zmierzyć z ogromną, rozbudowaną e-biurokracją.  Jak zwykle kosztem pacjenta – komentuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.   

W tej chwili trwają wielogodzinne szkolenia dotyczące szczepień. Uczestniczą w nich podmioty, które przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień, a organizatorem jest Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wspólnie z Centrum e-Zdrowia. Z uzyskanych do tej pory informacji wynika, że od 18 stycznia rozpoczną się szczepienia podopiecznych oraz pracowników Domów Pomocy Społecznej (zamówienia szczepionek prowadzone są do czwartku do godziny 12.00).

- I tu pojawia się pierwsze pytanie bez odpowiedzi: jak to zorganizować, jak zebrać zgody opiekunów prawnych?A przecież szczepionka będzie miała ważność tylko do 22 stycznia do godziny 10.00 – podkreślają lekarze PPOZ.

Od 25 stycznia rozpoczną się natomiast szczepienia tylko dla populacji 80 plus i 70 plus, ewentualnie własnego personelu medycznego, który jeszcze nie został zaszczepiony. - A pacjenci 60 plus? No cóż będą czekać – komentuje Jarosław Król członek Zarządu PPOZ.

Zgodnie z zapowiedziami - każdy zgłoszony (odrębny) punkt szczepień (nie zespół) otrzyma 5 fiolek szczepionki, czyli 30 sztuk na tydzień, a wraz z nimi zestaw do wykonania szczepień (środki ochrony osobistej, igły, strzykawki, itd). Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że spełnione zostaną wymogi nie tylko kadrowe, czy lokalowe, ale również informatyczne!

- Każdy taki punkt będzie prowadził e-rejesrtacje, e-skierowania, e-harmonogramy, e-zgłoszenia, e-kwalifikacje, e-kartę uodpornień i kolejno potwierdzenie e-szczepienia. Co to oznacza? Odpowiedź jest jedna: zamiast zająć się pacjentami (ich rzeczywistą weryfikacją), trzeba bedzie poświęcić ogrom czasu na rozbudowaną e-biurokrację – podkreśla Andrzej Masiakowski ekspert PPOZ.

Z obecnego harmonogramu szczepień wynika, że dopiero w czwartym  tygodniu, czyli od 15  lutego, podmioty mają dostać po 60 dawek (10 fiolek), w tym 30 na drugie szczepienie dla już szczepionych oraz 30 dla nowych pacjentów.

- W związku z tak niewielką dostępnością do szczepień, obawiamy się, że dużo czasu upłynie zanim polscy pacjenci zostaną zabezpieczeni przed wirusem. Naszym zdaniem wszystko idzie zbyt wolno, mamy pełzającą akcję szczepień. Jesteśmy przekonani, że długie oczekiwanie w kolejkach wywoła wiele niepotrzebnych emocji i konfliktowych sytuacji. A ile jeszcze osób w tym czasie zostanie zakażonych – dodaje Bożena Janicka. - Biorąc pod uwagę małą dostępność do szczepionek prawdopodobnie pacjenci 60 plus zostaną zaszczepieni dopiero w połowie marca. A kolejne grupy? To, niestety, kwestia następnych wielu długich miesięcy.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni,   PPOZ,   koronawirus,   szczepimy się,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Czego się lekarze obawiają? Otwarcia gabinetów, czy zbyt małe dochody ze szczepionek?
Dodano: 17.01.2021 08:19    Przez: Stary Ch...j

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.