Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17987) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)Pierwszy gol Tamburro, Szymczak bohaterką. GKS – M ... (0)

Posoka osierocona. Minionej nocy zmarła Bohdana Czerwińska

Dodano: 17.01.2021 18:14

Minionej nocy zmarła Bohdana Czerwińska, właścicielka wiekowego i malowniczego domu w Posoce, na granicy z Koninem, gdzie schronienie znalazło wiele niechcianych psów. 

O śmierci poinformował krewniak, lekarz Piotr Czerwiński-Mazur, obecnie ordynator w słupeckim szpitalu. Publikujemy to piękne wspomnienie i składamy rodzinie kondolencje. Bohdana (znana także jako Danka) Czerwińska pozostanie w naszych sercach. Zapamiętamy szczególnie jej troskę o stare, niechciane psy na długo przed tym, zanim powstało schronisko dla bezdomnych zwierząt w Koninie. 

- Tej nocy, 16 stycznia 2021 roku o godzinie 22:50 zgasł na zawsze blask wielkiego umysłu Wielkiego Człowieka. Ze swoimi rodzicami i bliskimi połączyła się na zawsze seniorka naszej rodziny, Bohdana Antonina Czerwińska. Dziedziczka Posoki. Siostra mojej Mamy. Urodzona na Posoce 13 października 1934 roku, jako druga córka Dr Mieczysława Czerwińskiego i Kamili z Kobusiewiczów. Dla mnie to był zawsze niedościgniony wzór niesamowitej bystrości umysłu. Pomimo ukończenia dwóch fakultetów Uniwersytetu Poznańskiego (prawo i chemia) poświęciła całe swoje życie Posoce - gniazdu rodzinnemu, oddając jej całe serce, poświęcając jej każdą niemal myśl i uczucie. Biegła w kilku językach, dla której bez tajemnic pozostawała tak historia, jak i literatura, sztuka wszelkiej maści czy nauki ścisłe. Pod maską prostej, wiejskiej kobiety skrywała potężną broń umysłu, hekatombę, której tylko nieliczni umieli sprostać. Jej przenikliwe oczy na wskroś rozpoznawały każdy fałsz czy nieszczerość. Demaskowała obłudę życia społecznego czy ludzkiej natury. Ci mali uciekali przed Nią, ci wielcy lgnęli do Niej. W posockich progach gościła elita, kwiat prawdziwej inteligencji całego kraju. Malarze, poeci, literaci i bibliofile, naukowcy i pasjonaci... Kochała osobowości. Szanowała indywidualności. Jej bezkompromisowość była dla wielu trudna do zdzierżenia, a Jej osobowość zbyt wymagająca... Pochwała z Jej ust była jak Nobel... A jednak nosiła schowane głęboko pokłady ogromnych uczuć do wszystkich, którymi jednak nie oblewała bez przyczyny - chowała je w sercu. Oprócz Posoki miała jeszcze trzy ogromne miłości swego życia. Janka, z którym spędziła grubo ponad pół wieku, zwierzęta których bezinteresowność i oddanie oceniała jako wyższe od ludzkich, a dla których społecznie przez dziesięciolecia prowadziła prywatne schronisko, no i Grecję. Te starożytne relikty wielkiej kultury, których była tak ogromną pasjonatką, że niemal do ostatniego roku życia, każdej jesieni, spacerowała brukami jej wymarłych miast...By zrozumieć przekazy wyryte na starożytnych murach postanowiła, będąc już staruszką, nauczyć się starogreckiego... Wielokrotnie w życiu obrywała za to kim była, co uczyniło z Niej Kobietę niezwykle twardą. Taką pozostała do końca, walcząc z chorobą dużo dłużej niż inni śmiertelnicy by dali radę... ale nawet Ona w tej walce przegrała... Ciociu, tak wiele mnie nauczyłaś, a jeszcze więcej nie zdążyłaś... Ogromna wyrwa w sercu...

A to nasze wspomnienie z wystawy malarstwa Jana Sznajdra w Wieży Ciśnień w Koninie. Z tego materiału pochodzi zdjęcie Bohdany Czerwińskiej. 

 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Bohdana Czerwińska,   Posoka,   schronisko dla zwierząt,  NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.