Dzisiaj jest poniedziałek 8 marca 2021, imieniny: Beaty, Wincentego, Jana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18073) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / -2oC
Jutropogoda
2 / -3oC
Pojutrzepogoda
4 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Półfinał Pucharu Polski. II-ligowcy za silni dla W ... (0)Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)

Bardzo zła jakość powietrza. W niedzielę przekroczona norma

Dodano: 18.01.2021 10:53
Źródło: LM.pl

Od godzin wieczornych w niedzielę jakość powietrza w Koninie dramatycznie spadła. W poniedziałek rano pomiar wskazywał najgorszy z poziomów indeksu jakości powietrza.

Jakość powietrza zaczęła znacznie pogarszać się od godz. 20.00. Już pomiar zanieczyszczenia pyłem PM10 o północy wskazywał wartości powyżej 200 µg/m3, czyli indeks jakości powietrza ,,bardzo zły". Pomiar dla całej niedzieli wyniósł 68 µg/m3, co oznacza przekroczenie poziomu dopuszczalnego (pierwszego z czterech wyznaczonych w Polsce). O ile w ciągu dnia sytuacja jeszcze była dobra, o tyle nocny wzrost zanieczyszczeń rzutował na średnią z całego dnia.

Bardzo zła jakość powietrza utrzymuje się jednak również w poniedziałek. Jeszcze o godz. 8.00 pomiar wyniósł 211 µg/m3. Później wartości zaczęły spadać, ale ostatni wynik odnotowany o godz. 10.00 wciąż wynosił wysokie 176 µg/m3. Jeżeli te wartości nie zaczną drastycznie maleć może to oznaczać przekroczenie w poniedziałek poziomu alarmowego (trzeciego w skali), który wynosi 150 µg/m3.

Bardzo zła jakość powietrza oznacza, zgodnie z informacjami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

fot. archiwum

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:smog,   PM10,   zanieczyszczenie powietrza,   WHO,   pył,   jakość powietrzaDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Powietrze wieczorami i w nocy w Koninie jest śmierdzące, czuć śmierdzący duszący dym. To nie korona-wirus nas zabije a smog unoszący się w powietrzu. Na korona-wirusa są już szczepionki a na smog nad Koninem ?
Dodano: 18.01.2021 12:00    Przez: Człowiek
Czym ludzie palą w domach jednorodzinnych, że tak nas trują i nikt tego nie sprawdza ? Wieczory i noce są zabójcze dla mieszkańców Konina, czy ktoś coś z tym zrobi ?
Dodano: 18.01.2021 12:03    Przez: Człowiek

KOMENTARZE

Powietrze wieczorami i w nocy w Koninie jest śmierdzące, czuć śmierdzący duszący dym. To nie korona-wirus nas zabije a smog unoszący się w powietrzu. Na korona-wirusa są już szczepionki a na smog nad Koninem ?
Dodano: 18.01.2021 12:00    Przez: Człowiek
Czym ludzie palą w domach jednorodzinnych, że tak nas trują i nikt tego nie sprawdza ? Wieczory i noce są zabójcze dla mieszkańców Konina, czy ktoś coś z tym zrobi ?
Dodano: 18.01.2021 12:03    Przez: Człowiek
Jakby ludzi było stać zapłacić 1000 zł za tonę węgla to by nie palili oponami , śmieciami i innymi odpadami . Takich ton trzeba na dom jednorodzinny ok. 4 do 5. Pozdrawiam mieszkańców bloków.
Dodano: 18.01.2021 13:51    Przez: wacek
Nadal ten ciemniak uświadamia wykształconym koninianom , że żyjemy w syfie ( jak w Nowy Rok ). Ciekawe ile miał lat życia 20 lat temu ( wtedy by zobaczył smog ). Teraz nie powinien puszczać swojej żony na miasto , bo urodzi mu mutanta . Żenada. Nie masz wstydu człowieku .
Dodano: 18.01.2021 13:45    Przez: wacek
avatar Mróz to i ludzie doladowali do pieców :-D ale największy smog i tak podobno samochody emitują xd
Dodano: 18.01.2021 14:33    Przez: Właściciel

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.