Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18010) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)Pierwszy gol Tamburro, Szymczak bohaterką. GKS – M ... (0)

Skwer Marii Dulębianki? Prezydent popiera pomysł Zielonych

Dodano: 18.01.2021 16:52
Źródło: LM.pl

Pomysł konińskiego koła Zielonych, by upamiętnić działaczkę społeczną, feministkę i artystkę Marię Dulębiankę zyskał poparcie prezydenta Konina. Jej imieniem może być nazwany skwer przy ul. Przemysłowej.

Z pomysłem nazwania ulicy lub placu w Koninie imieniem Marii Dulębianki pod koniec listopada wystąpiło konińskie koło partii Zielonych. - Z dużym zdziwieniem odnotowujemy, że w Koninie nie upamiętniono do tej pory prawdopodobnie najbardziej znanej feministki - napisali działacze w petycji do prezydenta Konina. - Bez wątpienia Maria Dulębianka należy do najwybitniejszych i najbardziej inspirujących kobiet w historii Polski. Uhonorowanie jej byłoby wyraźnym wsparciem dla setek tysięcy kobiet protestujących od dwóch miesięcy na ulicach polskich miast.

Maria Dulębianka była polską działaczką społeczną przełomu XIX i XX wieku, malarką, pisarką i feministką. W 1885 roku rozpoczęła walkę o dopuszczenie kobiet do studiowania w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Później związała się ze środowiskami emancypacyjnymi i założyła we Lwowie Związek Uprawnienia Kobiet, którego została przewodniczącą. Natomiast w 1918 roku, po wywalczeniu przez polskie sufrażystki praw wyborczych dla kobiet, zostala przewodniczącą zarządu naczelnego Ligii Kobiet.

Petycją dopiero w połowie stycznia zajęła się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Konina. Jak poinformował podczas jej posiedzenia Paweł Smogór, kierownik Wydziału Geodezji i Katastru, prezydent przychylił się do pomysłu partii Zieloni. Zaproponował nadanie nazwy Marii Dulębianki skwerowi przy ul. Przemysłowej, naprzeciwko Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Inicjatywę tę poparły cztery organizacje społeczne spośród dziesięciu, z którymi konsultowany był ten pomysł (jedna wyraziła opinię neutralną). 

Podczas posiedzenia z kontrinicjatywą wyszła radna Krystyna Leśniewska (PiS), przedstawiając pomysł Towarzystwa Przyjaciół Konina, by skwer upamiętniał historyczną część Konina - Kurów i znajdujące się w niej kiedyś winnice. - Jeżeli mamy uhonorować Dulębiankę, która ma swój wkład, ale nie jest związana z tym miejscem, to bardzo bym prosiła o przyjęcie tego pomysłu - argumentowała Leśniewska. 

- Tak samo moglibyśmy powiedzieć o ul. Piłsudskiego, czy ul. Grunwaldzkiego. Co ma Grunwald wspólnego z Koninem? Maria Dulębianka miała kluczowy wpływ na życie Polek w XX w. - odpowiedział Wojciech Tylak z Zielonych. 

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Konina odniosła się do petycji pozytywnie. Teraz projekt będzie dalej procedowany przez Komisję Praworządności, a w końcu wszystkich radnych. 

fot. Google Maps

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Proponuje Aleksander Dumas , bardziej znana postać lub Napoleon Bonaparte . Dlaczego prezydent podejmuje pochopnie decyzje nie robiąc referendum wśród różnych środowisk społecznych jak i samych mieszkańców .... grupa zielonych w Koninie to jedno wielkie nieporozumienie .
Dodano: 18.01.2021 17:42    Przez: czad
Maria Dulębianka - Korytow
Dodano: 18.01.2021 18:51    Przez: simulator
grupa zielonych pisze ze *prawdopodobnie!* więc nie ma pewności ...... i takie fundamenty budujemy Koninowi że prawdopodobnie za chwile okaże się to wielkim błędem.....???? Konin potrzebuje wizerunku stabilnego
Dodano: 19.01.2021 08:43    Przez: sarna

KOMENTARZE

Dziwne, że wszystkie dotychczasowe władze miasta nie uczciły pamięci Najsławniejszej Kobiety w Polsce. Myślę, że dobrym pomysłem byłaby zamiana bezpłciowej nazwy " v os" na Osiedle Dulębianki.
Dodano: 18.01.2021 17:29    Przez: Stary Ch...j
Proponuje Aleksander Dumas , bardziej znana postać lub Napoleon Bonaparte . Dlaczego prezydent podejmuje pochopnie decyzje nie robiąc referendum wśród różnych środowisk społecznych jak i samych mieszkańców .... grupa zielonych w Koninie to jedno wielkie nieporozumienie .
Dodano: 18.01.2021 17:42    Przez: czad
Bonaparte też była KOBIETĄ!!!!!!!
Dodano: 18.01.2021 17:53    Przez: Stary Ch...j
Coś europejskiego , bo w końcu żyjemy w Europie ...
Dodano: 18.01.2021 17:47    Przez: ilona
Mało tego, że Kobieta, to jeszcze Europejka.... Zmiana nazwy V osiedla na Dulębianki byłoby zacne .
Dodano: 18.01.2021 17:52    Przez: Stary Ch...j
Maria Dulębianka - Korytow
Dodano: 18.01.2021 18:51    Przez: simulator
grupa zielonych pisze ze *prawdopodobnie!* więc nie ma pewności ...... i takie fundamenty budujemy Koninowi że prawdopodobnie za chwile okaże się to wielkim błędem.....???? Konin potrzebuje wizerunku stabilnego
Dodano: 19.01.2021 08:43    Przez: sarna
Pani radna jest przeciwna wszystkiemu, nawet sobie. Przeszkadza jej Dulębianka (bo była postępowa), przeszkadzały jej rzeźby Dziwolągi (bo były popękane i jakieś tam), ale nie przeszkadza jej to, że PiS szkodzi Polsce. Dobrze, że czas wstecznictwa powoli się kończy.
Dodano: 19.01.2021 09:01    Przez: Felek Stankiewicz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.