Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18012) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)Pierwszy gol Tamburro, Szymczak bohaterką. GKS – M ... (0)

Wniosek ws. uregulowań dot. osiedli z negatywną opinią radnych

Dodano: 18.01.2021 17:55
Źródło: LM.pl

Konińscy radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji nie uznali za zasadne wprowadzenia do statutu miasta uregulowań dot. tworzenia jednostek pomocnicznych (np. osiedli). Wnioskował o to Krzysztof Pietruszewski prowadzący serwis Konin.Mam Prawo Wiedzieć.

Jak wskazywał w swoim wniosku Krzysztof Pietruszewski, ustawa o samorządzie gminnym narzuca samorządom obowiązek zawarcia w statucie uregulowań dot. tworzenia jednostek pomocnicznych (np. osiedli). Chodzi o punkt 3. artykułu 5.: ,,Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy." Pietruszewski wnioskował, by taki zapis w statucie się znalazł, opierając się nie tylko na wspomnianej wyżej ustawie, ale również orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 13 grudnia 2005 r.). 

Wprowadzenie tego typu uregulowań nie powodowałoby automatycznego stworzenia osiedli w Koninie, ale jedynie wyznaczyło procedurę, swoistą ścieżkę, gdyby takie jednostki miały powstać. Ze zrozumieniem tego zagadnienia mieli problemy niektórzy radni, utożsamiając stworzenie takich regulacji ze stworzeniem samych osiedli. Jeszcze więcej zamieszczania wprowadziła zaproponowana przez przewodniczącego komisji, Wiesława Wanjasa, opinia, nad którą radni mieli głosować

Stanowisko mówiło bowiem, że wniosek mieszkańca Konina nie zostanie przyjęty, ponieważ wojewoda wielkopolski wielokrotnie statut miasta sprawdzał i nie miał do niego zastrzeżeń, a ustawa o samorządzie gminnym nie nakłada obowiązku, a jedynie możliwość tworzenia jednostek pomocnicznych przez gminy. - Rada powinna takie zasady utworzyć dopiero wtedy, gdy postanowi utworzyć osiedla - konkludował Wiesław Wanjas (KO). Przeciwko wprowadzaniu takich zapisów do statutu był również zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów. - Nie uważam, by rada gminy miała sobie taki kaganiec zakładać. To jest ograniczanie kompetencji samorządów. 

Nie zgodził się z nimi ich kolega z Platformy Obywatelskiej Bartosz Małaczek, prawnik z wykształcenia. Wskazywał, że punkt trzeci ustawy nakłada obowiązek na wprowadzenie takich zapisów do statutu. - Uważam, że nasz statut powinniśmy doprecyzować w tym zakresie - oceniał.

Po dyskusji radni przyjęli zaproponowane przez Wiesława Wanjasa stanowisko negatywnie oceniające wniosek Krzysztofa Pietruszewskiego. Za byli Wiesław Wanjas (KO), Marek Cieślak (KO) i Tadeusz Piguła (Lewica), przeciw Jakub Eltman (PiS), wstrzymała się Krystyna Leśniewska (PiS).

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Radny ze wsi, tak na dokładkę.
Dodano: 19.01.2021 08:54    Przez: Felek Stankiewicz

KOMENTARZE

Radny ze wsi, tak na dokładkę.
Dodano: 19.01.2021 08:54    Przez: Felek Stankiewicz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.