Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWniosek ws. uregulowań dot. osiedli z negatywną opinią radnych

Wniosek ws. uregulowań dot. osiedli z negatywną opinią radnych

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wniosek ws. uregulowań dot. osiedli z negatywną opinią radnych

Konińscy radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji nie uznali za zasadne wprowadzenia do statutu miasta uregulowań dot. tworzenia jednostek pomocnicznych (np. osiedli). Wnioskował o to Krzysztof Pietruszewski prowadzący serwis Konin.Mam Prawo Wiedzieć.

Jak wskazywał w swoim wniosku Krzysztof Pietruszewski, ustawa o samorządzie gminnym narzuca samorządom obowiązek zawarcia w statucie uregulowań dot. tworzenia jednostek pomocnicznych (np. osiedli). Chodzi o punkt 3. artykułu 5.: ,,Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy." Pietruszewski wnioskował, by taki zapis w statucie się znalazł, opierając się nie tylko na wspomnianej wyżej ustawie, ale również orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 13 grudnia 2005 r.). 

Wprowadzenie tego typu uregulowań nie powodowałoby automatycznego stworzenia osiedli w Koninie, ale jedynie wyznaczyło procedurę, swoistą ścieżkę, gdyby takie jednostki miały powstać. Ze zrozumieniem tego zagadnienia mieli problemy niektórzy radni, utożsamiając stworzenie takich regulacji ze stworzeniem samych osiedli. Jeszcze więcej zamieszczania wprowadziła zaproponowana przez przewodniczącego komisji, Wiesława Wanjasa, opinia, nad którą radni mieli głosować

Stanowisko mówiło bowiem, że wniosek mieszkańca Konina nie zostanie przyjęty, ponieważ wojewoda wielkopolski wielokrotnie statut miasta sprawdzał i nie miał do niego zastrzeżeń, a ustawa o samorządzie gminnym nie nakłada obowiązku, a jedynie możliwość tworzenia jednostek pomocnicznych przez gminy. - Rada powinna takie zasady utworzyć dopiero wtedy, gdy postanowi utworzyć osiedla - konkludował Wiesław Wanjas (KO). Przeciwko wprowadzaniu takich zapisów do statutu był również zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów. - Nie uważam, by rada gminy miała sobie taki kaganiec zakładać. To jest ograniczanie kompetencji samorządów. 

Nie zgodził się z nimi ich kolega z Platformy Obywatelskiej Bartosz Małaczek, prawnik z wykształcenia. Wskazywał, że punkt trzeci ustawy nakłada obowiązek na wprowadzenie takich zapisów do statutu. - Uważam, że nasz statut powinniśmy doprecyzować w tym zakresie - oceniał.

Po dyskusji radni przyjęli zaproponowane przez Wiesława Wanjasa stanowisko negatywnie oceniające wniosek Krzysztofa Pietruszewskiego. Za byli Wiesław Wanjas (KO), Marek Cieślak (KO) i Tadeusz Piguła (Lewica), przeciw Jakub Eltman (PiS), wstrzymała się Krystyna Leśniewska (PiS).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole