Dzisiaj jest sobota 6 marca 2021, imieniny: Jordana, Róży, Kolety WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18058) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 1oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Koronawirus. Obowiązujące obostrzenia przedłużone ... (1)Koło. Straż Miejska zmienia siedzibę.Do dyspozycji ... (0)

Turek. Kameralna uroczystość 76. rocznicy wyzwolenia miasta

Dodano: 21.01.2021 15:20

Delegacja samorządu Turku złożyła dziś kwiaty pod pomnikiem „Nigdy więcej wojny“. W ten sposób uczczono 76. rocznicę wyzwolenia miasta.

19 stycznia 1945 roku I Front Białoruski wyzwolił Łódź, a Armia Czerwona zbliżała się do Turku. Już w przeddzień wyzwolenia, od strony Uniejowa dochodziły odgłosy walk, a przez miasto przedzierały się niemieckie kolumny uciekinierów. W nocy z 20 na 21 stycznia, naziści opuścili Turek. Armia Czerwona do miasta wkroczyła 21 stycznia. Pierwsze czołgi wjechały na rynek od strony dzisiejszej ul. Dobrskiej i Uniejowskiej. Od 22 stycznia władzę w Turku przejęła radziecka komendantura, a w krótkim czasie powołana została Milicja Obywatelska. Powstał też tymczasowy komitet, który przekształcił się w Tymczasową Radę Narodową Powiatu Tureckiego. W kwietniu 1945 roku odbyły się wybory, a pierwszym powojennym burmistrzem Turku został Czesław Jaruga.

Rocznica wyzwolenia Turku spod niemieckiej okupacji, każdego roku przyciągała sporą grupę osób. W tym roku ze względu na pandemię, nie odbyły się żadne oficjalne uroczystości.

 

źródło: Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, fot. miastoturek.pl

  • Turek. Kameralna uroczystość 76. rocznicy wyzwolenia miasta
  • Turek. Kameralna uroczystość 76. rocznicy wyzwolenia miasta
  • Turek. Kameralna uroczystość 76. rocznicy wyzwolenia miasta
  • Turek. Kameralna uroczystość 76. rocznicy wyzwolenia miasta

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Widzę duży napis pod pomnikiem -"Nigdy więcej wojny", a lewicowo-tęczowa młodzież wychodząca na ulice polskich miast oprócz czerwonej błyskawicy miała na swoich sztandarach "Wojna", czyli lewicowa młodzież chce wojny ?
Dodano: 21.01.2021 15:45    Przez: Człowiek
Armia Czerwona nas wyzwoliła ? Jacy to byli dobrodzieje ?
Dodano: 21.01.2021 15:47    Przez: Człowiek
Armia Czerwona nas wyzwoliła i co staliśmy się suwerennym i niepodległym państwem ?
Dodano: 21.01.2021 15:48    Przez: Człowiek
Gdyby nas nie wyzwolili to dzisiaj bzdur byś na forach nie wypisywał ty mały człowieczku. Kto zresztą wie czy miałbyś jakieś wykształcenie. Byłbyś Untermenschem jeżeli wiesz co to znaczy.
Dodano: 21.01.2021 17:37    Przez: ministrant
Człowiek czy Ty Człowiek, czy po prostu nawiedzony troll. Zamiast co 3 minuty wypisywać komenty, napisz jeden zawierający wszystko, to co chcesz nam przekazać. My to zrozumiemy, bo jesteśmy ludźmi a nie trollami!
Dodano: 21.01.2021 22:15    Przez: Ministrantka
Komuniści pieją z zachwytu, że Armia Czerwona nas wyzwoliła i Związek Radziecki okupił Polskę na długie lata obsadzając swoimi bolszewikami rząd polski, czy polski ?
Dodano: 22.01.2021 12:07    Przez: Człowiek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.