Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18085) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Półfinał Pucharu Polski. II-ligowcy za silni dla W ... (0)Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)

Konin. Czy na terenach inwestycyjnych powinna być farma fotowoltaiczna? Radni podzieleni na posiedzeniu komisji

Dodano: 25.01.2021 19:03
Źródło: LM.pl

Są inwestorzy, którzy na terenach inwestycyjnych przy ul. Brunatnej chcą wybudować farmę fotowoltaiczną. Ale konińscy radni do takiego pomysłu nie są przekonani. - To jest wręcz rozrzutność - mówi radny Marek Cieślak (KO).

Władze miasta poddały pod dyskusję radnych pomysł wydzierżawienia niemal 3,8-hektarowej działki przy ul. Brunatnej z przeznaczeniem pod budowę farmy fotowoltaicznej oraz magazynów energii. Budową takiej farmy ma być zainteresowanych kilku inwestorów. Ponadto, jak argumentował Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina, ze względu na kształt i obecne położenie działki może być trudno ją sprzedać. - To jest trudna nieruchomość - oceniał.

Działka miałaby być wydzierżawiona na 29 lat. Miasto nie zarobiłoby na jej sprzedaży, ale budżet regularnie zasilany by był wpływami z dzierżawy i podatku od nieruchomości. Paweł Adamów szacował te wpływy na ok. 160 tys. zł rocznie, sprzedaż działki mogłaby przynieść ok. miliona złotych. - Bedzie bój o ten przetarg, co pozwala mieć nadzieję, że cena uzyskana z dzierżawy może być atrakcyjna - podkreślał.

Wpływy do budżetu, czy miejsca pracy?

Radni w poniedziałek działkę obejrzeli, a na posiedzeniu komisji wyrazili swoje wątpliwości. Dotyczyły one głównie tego, że farma fotowoltaiczna, w przeciwieństwie do innych inwestycji, nie będzie generować miejsc pracy. - Na tę chwilę nie mamy inwestora, ale to nie znaczy, że ten inwestor się nie pojawi w przyszłości - mówił Marek Cieślak (KO). - Powinniśmy patrzeć strategicznie. Dla mnie ważniejsze są miejsca pracy, a nie blokowanie tego miejsca. Nikt dobrej, uzbrojonej ziemi nie przeznacza na fotowoltaikę. To jest wręcz rozrzutność. 

Radni pytali też o zainteresowanie i stan terenów inwestycyjnych. Paweł Adamów poinformował, że z szesnastu działek sprzedanych zostało dziewięć, a sprzedaż dwóch kolejnych w najbliższym czasie jest bardzo prawdopodobna. Ponadto miasto stara się o pozyskanie 2,2 mln zł z Funduszy Norweskich, które pozwoliłoby na dokończenie przygotowania tych terenów, przede wszystkim ich odwodnienie. Jednocześnie zastępca prezydenta Konina zaznaczał, że władze miasta też nie są całkowicie przekonane do pomysłu dzierżawy i oczekują opinii radnych.

Radni wstrzymują się od głosu

Poza nielicznymi wyjątkami o tę opinię było trudno. Z jedenastu głosujących na posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Finansów radnych aż szóstka wstrzymała się od głosu (Jakub Eltman, Sławomir Lachowicz i Marek Waszkowiak z PiS, Tomasz Andrzej Nowak i Tadeusz Wojdyński z Lewicy oraz Emilia Wasielewska z Koalicji Obywatelskiej). Za byli Monika Kosińska i Bartosz Małaczek i Wiesław Wanjas z Koalicji Obywatelskiej, a przeciw Marek Cieślak (Koalicja Obywatelska) i Jarosław Sidor (niezrzeszony). 

Paweł Adamów sygnalizował, że w przypadku braku poparcia władze miasta rozważą wycofanie projektu uchwały z obrad Rady Miasta i rozważą zaproponowanie innej lokalizacji - jeziora Czarna Woda w Koninie. Sesja Rady Miasta Konina odbędzie się w najbliższą środę. 

fot. Google Maps

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wg mnie przeznaczanie działek dobrze skomunikowanych (dojazd do drogi krajowej i wojewódzkiej) i uzbrojonych na taką działalność (fotowoltaika, energia wiatrowa) to marnotrawstwo. Dzierżawa pod taką działalność to dowód indolencji odpowiedzialnych za to osób. Tak zagospodarowuje się nagrodzony w konkursie PAIH statuetką „Grunt na Medal 2018 dla najlepszego terenu inwestycyjnego w Wielkopolsce”??? Wg mnie tereny takie powinny służyć uruchamianiu nowych miejsc pracy, a nie tylko zapewniać wpływy do budżetu. W normalnych regionach pod takie inwestycje przeznacza się tereny o charakterze nierokujących nieużytków. Czyżby miasto takowych nie posiadało? To na czym uprawiana jest sławetna już kukurydza? Niech mi pan Adamów wytłumaczy jaką wartością dodaną dla fotowoltaiki jest sieć wod-kan, gazowa, telefoniczna czy drogowa? Z drugiej strony- po co w latach ubiegłych uzbrajano niemałym kosztem działki jak się okazuje nieatrakcyjne inwestycyjnie?
Dodano: 26.01.2021 08:02    Przez: Oscar
Adamov to niech sobie najlepiej zmyka do Poznania a nie rządzi się na ziemi konińskiej . Ten spadochroniarz widać nic dobrego dla Konina nie zrobił i nie zrobi . Śmierdzi układem ... dbaniem o (własne interesy)Mieszkańcy w Koninie nie godzą się żeby człowiek z Poznania żył za pieniądze podatników z Konina i regionu .
Dodano: 25.01.2021 20:20    Przez: saturn
Ten artykuł pokazuje , że włodarzom miasta Konin nie zależy na miejscach pracy dla mieszkańców miasta i regionu , czyli zapobiegając tym samym w przyszłości bezrobociu w regionie . Dziwi mnie fakt , że ZA jest pani monika K. co pokazuje dość czysty i wyczuwalny układ kolesiostwa . Jeśli taki program rozwoju przedstawia obecna władza w Koninie to ewidentnie widać , że pseudo samorządowcom nie zależy faktycznie na rozwoju regionu . Logiczne jest , że jeśli ten artykuł ukazał się w takich barwach to program rozwoju obecnej władzy jest dla regionu obojętny . Skoro byłoby inaczej nie zostałby ten temat poruszany , bo z góry założenie programu powinno być takie ,że zamrożenie na 29 lat to zahamowanie miejsc pracy . Jaki przy normalnych zmysłach włodarz będzie dopuszczał do takich propozycji i sytuacji . Bravo dla pana Cieślaka
Dodano: 25.01.2021 20:09    Przez: dron
Mam nadzieję, że dzierżawą pod farmę fotowoltaiczną nie jest zainteresowany dynamicznie działajacy w tej branży koniński partyjny kolega z partii N.Może to ma być jedynie przewrotne uzasadnienie wymyślonego w bólach sloganu „Konin - Tu płynie energia”? No i na koniec, dlaczego działka nie figuruje jako inwestycyjna, na stronie terenów inwestycyjnych UM?
Dodano: 26.01.2021 08:08    Przez: Oscar
kolejne ciemne interesy tyle działek sprzedali i żadnego zakładu do bani z tym nierozumiem czemu trzeba to sprzedac za wszelka cene a jak przyjdzie inwestor prawdziwy to posrednicy którzy za grosze kupili działki zarobia podwójnie to nie interes a głópota korytowcki i jeho koledzy ze spółek musza osejść tak dla konina nie dla układów czas na zmiany nie ma programu dla konina nie ma dla was pracy papa
Dodano: 26.01.2021 06:16    Przez: Adam

KOMENTARZE

Ten artykuł pokazuje , że włodarzom miasta Konin nie zależy na miejscach pracy dla mieszkańców miasta i regionu , czyli zapobiegając tym samym w przyszłości bezrobociu w regionie . Dziwi mnie fakt , że ZA jest pani monika K. co pokazuje dość czysty i wyczuwalny układ kolesiostwa . Jeśli taki program rozwoju przedstawia obecna władza w Koninie to ewidentnie widać , że pseudo samorządowcom nie zależy faktycznie na rozwoju regionu . Logiczne jest , że jeśli ten artykuł ukazał się w takich barwach to program rozwoju obecnej władzy jest dla regionu obojętny . Skoro byłoby inaczej nie zostałby ten temat poruszany , bo z góry założenie programu powinno być takie ,że zamrożenie na 29 lat to zahamowanie miejsc pracy . Jaki przy normalnych zmysłach włodarz będzie dopuszczał do takich propozycji i sytuacji . Bravo dla pana Cieślaka
Dodano: 25.01.2021 20:09    Przez: dron
Adamov to niech sobie najlepiej zmyka do Poznania a nie rządzi się na ziemi konińskiej . Ten spadochroniarz widać nic dobrego dla Konina nie zrobił i nie zrobi . Śmierdzi układem ... dbaniem o (własne interesy)Mieszkańcy w Koninie nie godzą się żeby człowiek z Poznania żył za pieniądze podatników z Konina i regionu .
Dodano: 25.01.2021 20:20    Przez: saturn
kolejne ciemne interesy tyle działek sprzedali i żadnego zakładu do bani z tym nierozumiem czemu trzeba to sprzedac za wszelka cene a jak przyjdzie inwestor prawdziwy to posrednicy którzy za grosze kupili działki zarobia podwójnie to nie interes a głópota korytowcki i jeho koledzy ze spółek musza osejść tak dla konina nie dla układów czas na zmiany nie ma programu dla konina nie ma dla was pracy papa
Dodano: 26.01.2021 06:16    Przez: Adam
Wg mnie przeznaczanie działek dobrze skomunikowanych (dojazd do drogi krajowej i wojewódzkiej) i uzbrojonych na taką działalność (fotowoltaika, energia wiatrowa) to marnotrawstwo. Dzierżawa pod taką działalność to dowód indolencji odpowiedzialnych za to osób. Tak zagospodarowuje się nagrodzony w konkursie PAIH statuetką „Grunt na Medal 2018 dla najlepszego terenu inwestycyjnego w Wielkopolsce”??? Wg mnie tereny takie powinny służyć uruchamianiu nowych miejsc pracy, a nie tylko zapewniać wpływy do budżetu. W normalnych regionach pod takie inwestycje przeznacza się tereny o charakterze nierokujących nieużytków. Czyżby miasto takowych nie posiadało? To na czym uprawiana jest sławetna już kukurydza? Niech mi pan Adamów wytłumaczy jaką wartością dodaną dla fotowoltaiki jest sieć wod-kan, gazowa, telefoniczna czy drogowa? Z drugiej strony- po co w latach ubiegłych uzbrajano niemałym kosztem działki jak się okazuje nieatrakcyjne inwestycyjnie?
Dodano: 26.01.2021 08:02    Przez: Oscar
Mam nadzieję, że dzierżawą pod farmę fotowoltaiczną nie jest zainteresowany dynamicznie działajacy w tej branży koniński partyjny kolega z partii N.Może to ma być jedynie przewrotne uzasadnienie wymyślonego w bólach sloganu „Konin - Tu płynie energia”? No i na koniec, dlaczego działka nie figuruje jako inwestycyjna, na stronie terenów inwestycyjnych UM?
Dodano: 26.01.2021 08:08    Przez: Oscar
Czyżby kosa z Nowoczesnej chciał politycznie rozegrać temat z korzyścią dla siebie a nie dla dobra regionu i mieszkańców ... ??? Śmierdzi sprawa i to dość poważnie , Nowoczesna jak i PO bardzo tracą na wizerunku wśród mieszkańców Konina , właśnie przez takie nieklarowne inwestycje
Dodano: 26.01.2021 10:11    Przez: śmiech
Kosa sam na lotnisku zawsze miał POMIDORA za komucha i śmierdziela PZPR ale sam się wziął za politykę w N. i dokładnie robi jak komuch , to słabe czyli sam już jest POMIDOREM
Dodano: 26.01.2021 10:15    Przez: maniek
Dziś kwitniemy, jutro gnijemy.
Dodano: 26.01.2021 12:44    Przez: samolot
Kosa wziął się za politykę nie dla dobra i rozwoju regionu a dla własnej korzyści materialnej . Nie jest w ogóle zainteresowany ziemią konińską ta cała partia N. to wielki jeden przekręt . Tak panie Jacku nie robi samorządowiec , który ma na uwadze dobro miasta Konina. To przynosi negatywny wizerunek również dla prezydenta , na który sie sam godzi prezydent czyli również nie zależy mu na ani reputacji i jak na mieszkańcach i rozwoju i wizerunku miasta . Zaczynam odnosić wrażenie , że to ostania kadencja PO i N , bo rozgrywanie tematów inwestycyjnych w ten sposób ze szkodą dla miasta i mieszkańców to nikt już nie będzie głosował na PO ani na N. Aż takich rządzących jak ma obecnie dzisiaj Konin nie było , którzy pokazują w ten sposób swoją słabość i bezradność na rozwój w Koninie. To co się dzieje na ziemi konińskiej obecnie to istny cyrk.
Dodano: 26.01.2021 10:38    Przez: koninfree
Gdzie kogo nie proszą, kijem go wynoszą.
Dodano: 26.01.2021 12:48    Przez: agata
Może trzeba przesłać zawiadomienie do prokuratury , jak to robiła Nowoczesna
Dodano: 26.01.2021 10:44    Przez: prorok
Jeśli tak zostają rozgrywane inwestycje z narażeniem na dobro mieszkańca w Koninie naruszona została zatem zasada zaufania obywatela do państwa, a w szczególności mieszkańców do samorządu w Koninie
Dodano: 26.01.2021 10:56    Przez: zatroskany
Dobrze radzę, nie wierzcie POlitykom PO i ich przystawce Nowoczesna, oni dbają tylko i wyłącznie o własne interesy.
Dodano: 26.01.2021 12:15    Przez: Człowiek
1 z 2
12>>