Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

IMGW: W nocy z wtorku na środę prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C.

LM.plWiadomościSzlakiem partii Kazimierza Mielęckiego 1863. Wspólna publikacja

Szlakiem partii Kazimierza Mielęckiego 1863. Wspólna publikacja

Dodano:
Szlakiem partii Kazimierza Mielęckiego 1863. Wspólna publikacja

Muzeum Okręgowe w Koninie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Współpracy Polska - Wschód wydało publikację.

Książka Szlakiem partii Kazimierza Mielęckiego 1863. Studium historyczno-archeologiczne autorstwa Krzysztofa Gorczycy, Michała Górnego i Krzysztofa Płachcińskiego stanowi podsumowanie 8 lat badań terenowych prowadzonych przez Muzeum Okręgowe w Koninie oraz Wielkopolskie Forum Eksploracyjno-Historyczne. Dotyczyły one pól bitew stoczonych przez partię dowodzoną przez Kazimierza Mielęckiego w 1863 roku. Oddział ten był tylko jednym z bardzo wielu walczących w powstaniu styczniowym, ale dla Wielkopolski wschodniej pamięć o nim jest ważna, ponieważ tutaj pozostawił najwięcej śladów.

Badania miały charakter, można powiedzieć, pionierski ponieważ nikt dotychczas powstania styczniowego nie badał metodami archeologicznymi. Były poligonem, na którym wszyscy biorący w nich udział – archeolodzy, poszukiwacze i historycy, uczyli się czegoś nowego. Praca została podzielona na trzy etapy. W pierwszym starano się, w sposób możliwie dokładny, przedstawić kontekst oraz zrekonstruować przebieg wydarzeń za pomocą dostępnych źródeł pisanych.

Etap drugi to prezentacja i analiza wyników przeprowadzonych badań archeologicznych. Charakter większości znalezisk, czyli kul i pocisków, stał się przyczyną, że bardzo duży nacisk został położony na analizę i rekonstrukcję techniki wojskowej oraz bronioznawstwo. Ten ostatni temat w odniesieniu do powstania styczniowego jest ciągle w fazie początkowej. Autorzy zdają sobie sprawę, że z tego powodu w pracy znajdzie się wiele ustaleń dyskusyjnych, ale taki jest los tych, którzy przecierają nowe szlaki na badawczych ścieżkach.

Etap trzeci pracy to próba rekonstrukcji wydarzeń, uzbrojenia, umundurowania i innych elementów na podstawie konfrontacji źródeł pisanych i archeologicznych. 

Szlakiem partii Kazimierza Mielęckiego 1863. Wspólna publikacja
Czytaj więcej na temat:MOK, muzeum Konin, Kazimierz Mielęcki,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole