Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18086) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Półfinał Pucharu Polski. II-ligowcy za silni dla W ... (0)Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)

Likwidacja „Hutniczej” ma dać półtora miliona złotych oszczędności

Dodano: 26.01.2021 18:16
Źródło: LM.pl

Połowa nauczycieli i pracowników administracyjnych z Zespołu Szkół Technicznych może stracić pracę po likwidacji placówki. Miasto ma zaoszczędzić na tej zmianie w przyszłym roku ok. 1,5 mln zł.

Sprawa likwidacji Zespołu Szkół Technicznych poruszona została po raz drugi na posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Dyskusja trwała ponad dwie godziny. Magistrat w końcu zaprezentował konkrety dotyczące oszczędności, jaką ma dać włączenie szkoły do ZS CKU. Jak wyliczał Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina, w przyszłym roku miałby oszczędzić ok. 1,5 mln zł. Wiązałoby się to z utratą pracy przez połowę nauczycieli i pracowników administracji i obsługi placówki. Ochroną mieliby zostać objęci pracownicy w wieku przedemerytalnym. - Nie chcemy robić tego kosztem uczniów. Zmiana ma być dla nich znacznie mniej odczuwalna – deklarował.

- Sytuacja budżetowa wciąż nie jest stabilna jeśli chodzi o wydatki oświatowe. Powiększa się luka pomiędzy subwencją oświatową, a wydatkami, które samorząd musi ponosić – argumentował po raz kolejny Witold Nowak. Wyliczał, że w przeciągu dziewięciu lat w Koninie ubyło ponad 1,5 tys. uczniów, ale liczba etatów nauczycielskich w oświacie wzrosła o 46. Luka pomiędzy subwencją oświatową, a wydatkami miasta wzrosła z ok. 73 mln zł do ok. 84 mln zł w 2020 r. - Udało się zatrzymać ten trend. Mam nadzieję, że on zacznie spadać wkrótce.

„O likwidacji dowiedzieliśmy się z mediów”

Radnych od pomysłu likwidacji „Hutniczej” próbowali odwodzić nauczyciele, przedstawiciele związków zawodowych i rodzice. - W aktualnie trudnej sytuacji gospodarczej Konina i regionu potencjalne zwolnienia pracowników szkoły będą dla nich skutkować konsekwencjami, również dla ich rodzin. Stawiacie na szali przyszłość pracowników ZST – mówiła Ilona Kielańska, szefowa konińskiego ZNP.

- Jest mi niezmiernie przykro, że o zamiarze likwidacji szkoły dowiedzieliśmy się z mediów. Nasze zaskoczenie było ogromne, jeszcze większe – naszych uczniów i rodziców – przekonywała Daria Walczykiewicz, nauczycielka i była wicedyrektorka „Hutniczej”. Przykład swojego niepełnosprawnego syna przywołała natomiast Wioletta Przybylak: - Miałam ogromne problemy z wyborem szkoły dla dziecka. Moje dziecko nie dałoby rady funkcjonować w molochu. Od czasu, gdy dotarła do niego informacja o likwidacji szkoły do teraz nie może się pozbierać.

Daria Walczykiewicz podkreślała ponadto, że zdawalność egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w ZST sięga niemal 100%, a zdecydowana większość absolwentów znajduje zatrudnienie po ukończeniu edukacji.

Radni pytają o realne oszczędności i system organizacji oświaty

Radny Maciej Ostrowski (niezrzeszony) wskazywał, że władze miasta powinny przyjrzeć się holistycznie systemowi oświaty. - Zamknięcie ZST nie rozwiąże wszystkich problemów oświaty. Sposób, w jaki sposób zostało to przedstawione, budzi wiele moich uwag. Apelowałbym, by z tą likwidacją ZST się wstrzymać i sprawdzić to wszystko globalnie - podkreślał. Krystian Majewski (PiS) wskazywał, że zwolnieni nauczyciele nie będą mieli dużych szans na rynku pracy. – Te osoby będą zmuszone do emigracji.

O realne oszczędności wynikające z likwidacji pytał Jakub Eltman (PiS). Wskazywał, że o ile liczba etatów pedagogicznych w ostatnich latach wzrosła, o tyle niepedagogicznych – znacznie spadła. - Wiele z tych etatów to te najtańsze etaty. Szukając oszczędności zwalniamy najbiedniejsze osoby Spodziewałem się dzisiaj konkretnych wyliczeń dot. oszczędności. Czegoś więcej poza ogólnikowym rzuceniem kwot.

- Ja już od dwóch lat mówię o oszczędnościach i do dziś nie usłyszałem żadnej propozycji od państwa nt. tego, gdzie mamy tych oszczędności szukać – ripostował Witold Nowak. Jakub Eltman odpowiedział: - Sugerowałbym likwidację spółki zarządzającej hotelem Konin, sugerowałbym połączenie MZK z PKS.

Radni z Komisji Edukacji, Kultury i Sportu sześcioma głosami za, pięcioma przeciw i dwoma wstrzymującymi pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Projekt poparli radni Koalicji Obywatelskiej i Tadeusz Piguła (Lewica). Przeciw byli radni PiS i Maciej Ostrowski (niezrzeszony). Wstrzymali się Tomasz Andrzej Nowak (Lewica) i Emila Wasielewska (Koalicja Obywatelska). W środę decyzję o likwidacji podejmować będą wszyscy radni, następnie musi ją jeszcze zaakceptować kuratorium oświaty.Jakie jest Twoje stanowisko w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Technicznych w Koninie?

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wynagrodzenie pół miliona prezes MPEC , pół miliona prezes PWIK, popatrzcie na budżet miasta holistycznie, na kolesi ciągnących grubą kasę z naszych pieniędzy, czekamy na oświadczenia majątkowe na BIP Konin, oszczędności szukajcie u siebie DROGA władzo POKO, nie liczycie się z mieszkańcami i obywatelami miasta
Dodano: 26.01.2021 19:51    Przez: mieszkancy
Super!!! Półtora miliona to fajna sumka na nagrody. Prezesi, być może członkowie rad nadzorczych że Świebodzina oraz inni się ucieszą. A nauczyciele mogą wziąć przykład że swojego kolegi i zostać Prezesami czy wiceprezydentami.
Dodano: 26.01.2021 20:50    Przez: Stary Ch...j
Dobre chociaż w tym wszystkim jest to, że:" byle kto, byle nie PiS" . Nauczyciele wiedzą na kogo głosować
Dodano: 26.01.2021 20:54    Przez: Stary Ch...j

KOMENTARZE

Wynagrodzenie pół miliona prezes MPEC , pół miliona prezes PWIK, popatrzcie na budżet miasta holistycznie, na kolesi ciągnących grubą kasę z naszych pieniędzy, czekamy na oświadczenia majątkowe na BIP Konin, oszczędności szukajcie u siebie DROGA władzo POKO, nie liczycie się z mieszkańcami i obywatelami miasta
Dodano: 26.01.2021 19:51    Przez: mieszkancy
Dobre chociaż w tym wszystkim jest to, że:" byle kto, byle nie PiS" . Nauczyciele wiedzą na kogo głosować
Dodano: 26.01.2021 20:54    Przez: Stary Ch...j
Super!!! Półtora miliona to fajna sumka na nagrody. Prezesi, być może członkowie rad nadzorczych że Świebodzina oraz inni się ucieszą. A nauczyciele mogą wziąć przykład że swojego kolegi i zostać Prezesami czy wiceprezydentami.
Dodano: 26.01.2021 20:50    Przez: Stary Ch...j
Tylko w Świebodzinie, Buku itp. niech się zrewanżują tym samym!!!!!
Dodano: 26.01.2021 20:52    Przez: Stary Ch...j

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.