Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18008) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)Pierwszy gol Tamburro, Szymczak bohaterką. GKS – M ... (0)

Nie będzie skweru Marii Dulębianki. Być może zastąpi ją winnica

Dodano: 27.01.2021 14:44

W sporze o nazwanie skweru imieniem feministki Marii Dulębianki, uczestniczyły głównie konińskie radne. W głosowaniu ta propozycja jednak przepadła. 

Petycję w sprawie nadania nazwy Marii Dulębianki, działaczki społecznej, feministki, malarki, pisarki, publicystki złożyło Koło Zielonych z Konina. W programie sesji Rady Miasta Konina znalazł się wniosek prezydenta o nazwanie konkretnego skweru (przy ulicy Przemysłowej) imieniem działaczki walczącej o równość i prawa kobiet. W tak zwanym międzyczasie pojawiła się kontrpropozycja zgłoszona przez radną Krystynę Leśniewską (klub PiS), aby skwer nazwać po prostu Winnicą, która przed wielu laty była ponoć w pobliżu. Dyskusja w sprawie nadania nazwy skupiła się jednak na Marii Dulębiance. O postać spierały się, co ciekawe, kobiety.

- Dzięki temu, co zrobiła Maria Dulębianka w walce o prawa kobiet, ja się mogę tutaj wypowiedzieć – powiedziała na wstępie dyskusji Weronika Szkudlarek z Koła Zielonych, które zgłosiło potrzebę nadania imienia w przestrzeni Konina. - Miała odwagę walczyć o prawo głosu i wyboru dla kobiet.

Jako kolejna głos zabrała radna Katarzyna Jaworska (klub PiS). - Nadawanie imienia jakiemuś obiektowi miejskiemu musi podlegać rozważnej i przemyślanej ocenie. Dlatego, że nazwy ulic i miejsc, odgrywają rolę informacyjną, ale także edukacyjną. Odpowiedzialna polityka nadawania nazw powinna być wolna od kaprysów, mody, ideologicznych czy politycznych rozgrywek, a mam wrażenie, że Maria Dulębianka została wykorzystana do takich rozgrywek. Nie można odmówić jej pięknego życiorysu, patriotyzmu, czy walki o prawa kobiet. Jednak współczesne organizacje feministyczne chcą umieścić ją na swoim sztandarze walki o prawa kobiet, a te jednak przybierają formę walki ideologicznej, światopoglądowej czy politycznej.

Radna Katarzyna Jaworska dowodziła dalej, że petycja Koła Zielonych nie powstała spontanicznie, ale jest częścią skoordynowanych akcji organizacji neoliberalnych bowiem pojawiły się także w innych polskich miastach, w tym samym czasie. - Szanujemy tę postać, ale budzi nasz sprzeciw wykorzystywanie jej życiorysu do obecnej walki o prawa kobiet, która ostatnio miała miejsce. Uhonorowanie jej staje się jasnym sygnałem wsparcia dla kobiet protestujących na ulicach miast i miasteczek. Łącznie postaci ze strajkiem kobiet budzi nasz niepokój i sprzeciw. Popieram więc petycję radnej Krystyny Leśniewskiej, żeby skwer nosił nazwę Winnicy zgodnie z lokalną historią.

Do dyskusji włączyła się Emilia Wasielewska z Koalicji Obywatelskiej. - W 2017 roku zainicjowano w Koninie kampanię „Ulice dla kobiet”, poprzez nadawanie ulicom, skwerom, placom ich imienia. I jest to dobry trend.

- Mam nadzieję, że ten trend zostanie podtrzymany i jedno z miejsc dostanie imię znakomitej patronki – dodała radna Monika Kosińska (klub KO). 

- Niedobrze kiedy dana postać jest wykorzystywana przez określone grupy społeczne i i chce się zrobić z niej ikonę walki o równość kobiet czy związków – odpowiedziała Katarzyna Jaworska.

- Maria Dulębianka jest ikoną, nie trzeba inicjatywy uchwałodawczej, żeby się nią stała – odparła Monika Kosińska.

Podczas gdy panie radne toczyły dyskusję o znaczeniu Marii Dulębianki w życiu społecznym, panowie radni skupili się na tym, gdzie była niegdysiejsza winnica, jak przebiegały granice, czy to Kurów, czy może Czarków. 

- Jako koninianin z dziada pradziada muszę poprzeć nazwę winnicy. Będąc od lat popularyzatorem historii Konina poprę nazwę zgodną z lokalną tradycją. Winnica przypominająca historię tych terenów powinna być zachowana - powiedział radny Tomasz Nowak (SLD). 

- Dyskutujemy nad nadaniem nazwy Marii Dulębianki. Przestawiliśmy jednak tory dyskusji na zupełnie nieobecny w przestrzeni pomysł radnej Leśniewskiej – powiedział Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - Uważam, że o dwa lata za późno zainicjowaliśmy uhonorowanie Marii Dulębianki. Proszę o podjęcie tej uchwały. Nad winnicą możemy dyskutować w późniejszym czasie.

Pomimo długiej dyskusji, w głosowaniu 11 radnych było za, a 12 przeciw. Uchwała o nazwaniu skweru i upamiętnieniu wybitnej kobiety, przepadła. 

  • Nie będzie skweru Marii Dulębianki. Być może zastąpi ją winnica

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Maria Dulębianka,   nadanie nazwy,   skwer Konin,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Obawiam się, że Pan -jak zresztą cały populistyczny PiS - rozumie coraz mniej i coraz bardziej odkleja się od rzeczywistości. Współczuję.
Dodano: 27.01.2021 22:55    Przez: Alfred Michalczyk
Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że przeciw są radni, którzy najwięcej zawdzięczają koalicji. Inaczej, gryzą rękę, która ich karmi albo ich broni przed odlotem w nicoś.
Dodano: 27.01.2021 15:52    Przez: Felek Stankiewicz
Co to znaczy, kobieta walcząca o równość i prawa kobiet ? Czyżby kobiety tych praw nie miały ?
Dodano: 27.01.2021 15:56    Przez: Człowiek
Zgadza się. Nie miały.
Dodano: 27.01.2021 17:35    Przez: Piotr Curie
Pan ma jakieś wykształcenie ? Wiedza widać niektórych boli.
Dodano: 27.01.2021 22:57    Przez: Alfred Michalczyk

KOMENTARZE

Mieszkańcy Świebodzina mogą się zmartwić, że POpierany przez Prezydenta pomysł przepadł w głosowaniu
Dodano: 27.01.2021 15:24    Przez: Stary Ch...j
Kobieta chrześcijanka, to ja rozumiem, ale kobieta feministka, to już nie rozumiem.
Dodano: 27.01.2021 15:50    Przez: Człowiek
Obawiam się, że Pan -jak zresztą cały populistyczny PiS - rozumie coraz mniej i coraz bardziej odkleja się od rzeczywistości. Współczuję.
Dodano: 27.01.2021 22:55    Przez: Alfred Michalczyk
Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że przeciw są radni, którzy najwięcej zawdzięczają koalicji. Inaczej, gryzą rękę, która ich karmi albo ich broni przed odlotem w nicoś.
Dodano: 27.01.2021 15:52    Przez: Felek Stankiewicz
Co to znaczy, kobieta walcząca o równość i prawa kobiet ? Czyżby kobiety tych praw nie miały ?
Dodano: 27.01.2021 15:56    Przez: Człowiek
Zgadza się. Nie miały.
Dodano: 27.01.2021 17:35    Przez: Piotr Curie
Przez wiele wieków Kobiety nie miały praw jak mężczyźni
Dodano: 27.01.2021 18:26    Przez: Stary Ch...j
A jak jest dzisiaj, o co lewicowe kobiety walczą ? Kobiety wszędzie są uprzywilejowane, pracują 5 lat krócej, w sądach wygrywają o prawo do dziecka, mężczyżni je noszą na rękach wręcz i o co im chodzi ?
Dodano: 27.01.2021 19:01    Przez: Mężczyzna
Pan ma jakieś wykształcenie ? Wiedza widać niektórych boli.
Dodano: 27.01.2021 22:57    Przez: Alfred Michalczyk
Że nadanie imienia Dulębianki miało być prztyczkiem w nasz zaściankowy PiS to pewne. Że Majewskiego, Jaworską i Leśniewską to zabolało to - nie dziwię się bo miało. Oni będą nadal niespełnieni choćby i wszystkie skwery, place i ulice zmieniły nazwę na Kaczyńskich czy Rydzyków. Może dopiero zmiana nazwy, wzorem Stalinogrodu, Konin na Kaczogród lub Rydzykowo by ukoiła chore ego? Dziwię się Ostrowskiemu - czyżby puszczał "oczko" do PiS albo chciał sobie kupić solidarność Leśniewskiej i spokój w swojej SM? No a Nowak to już kuriozum - w moich oczach stracił wszelkie okruszki sympatii. Ciekawe jak rozłożą się głosy gdy w/w grono zaproponuje nadanie imienia "Jadwigi Kaczyńskiej w podzięce za dar życia..." ;)
Dodano: 28.01.2021 10:24    Przez: Oscar
Ostrowski według mnie mierzy w prezydenturę po Korytkowskim
Dodano: 28.01.2021 13:47    Przez: Stary Ch...j

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.