Dzisiaj jest czwartek 29 lipca 2021, imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15037) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (74) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 16oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
24 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
ZE PAK otrzyma dofinansowanie na budowę instalacji ... (0)Koniec wakacji, zaczynamy granie. W weekend rusza ... (0)

Kleczew. Władze gminy planują, co zrobić z terenami pokopalnianymi. To m.in. dwa ogromne zbiorniki

Dodano: 2.02.2021 18:29
Źródło: LM.pl

Cztery obszary gruntów będzie obejmował nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który uchwali Rada Miejska w Kleczewie. To głównie tereny pokopalniane, w tym dwa ogromne zbiorniki.

We wtorek kleczewscy radni przyjęli uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla czterech obszarów położonych na terenie gminy. To głównie grunty pokopalniane, w tym dwa powstające obecnie ogromne zbiorniki wodne. Według wstępnych planów tereny te mają być przeznaczone pod fermy fotowoltaiczne, inwestycje i rekreację.

Trzy zbiorniki wodne mają stworzyć jeden system

Tereny pokopalniane, które mają być objęte nowym planem, zajmują ogromną część powierzchni całej gminy. Chodzi o obszary byłych odkrywek Kazimierz Północ, Jóźwin IIA, Jóźwin IIB oraz teren w obszarze Genowefy. Część z tych terenów jest już w pewnym stopniu zagospodarowana.

Na terenie po byłej odkrywce Kazimierz Północ powstaje właśnie ogromny zbiornik wodny. – W tej chwili woda przybywa tam w zastraszającym tempie. To jest ponad metr na lustrze wody miesięcznie. W przyszłym roku ten zbiornik zostanie wypełniony – mówi burmistrz Mariusz Musiałowski. Gmina Kleczew w zeszłym roku toczyła spór z KBW Konin o rekultywację tych gruntów. Starosta koniński przyznał rację samorządowi i nie uznał częściowej rekultywacji terenu. Dzięki temu budżet wciąż zasilany jest sporymi wpłatami od KWB Konin. To się jednak niedługo skończy. Już w przyszłym roku wpływy z tego tytułu mogą spać o 2,5 mln zł. 

Podobny zbiornik zaczyna również powstawać bardziej na północ, pomiędzy gminami Kleczew i Wilczyn. To tereny po odkrywce Jóźwin IIB. Trwa tam formowanie terenu pod zbiornik, jego rekultywacja potrwa co najmniej trzy lata. Kolejny obszar obejmuje tereny po byłej odkrywce Jóźwin IIA. Tereny po tej odkrywce zostały już częściowo zrekultywowane, istnieje na nich Park Aktywności Fizycznej i Rekreacji, czyli popularna Malta, jest również zbiornik wodny, ale znacznie mniejszy od poprzednich dwóch.

Jak informował we wtorek burmistrz Mariusz Musiałowski, wszystkie te trzy zbiorniki mają zostać połączone w jeden system hydrologiczny. Wody Polskie chcą na to przeznaczyć ok. 100 mln zł. – Kopalnia i Wody Polskie twierdzą, że to zapewni stabilizację hydrologiczną. Ja cały czas powtarzam, że musi być u nas zasilana Struga Kleczewska i jezioro Stępa, bo inaczej przewróci nam się kościół i połowa Starówki – mówił burmistrz Kleczewa.

Fowoltaika, inwestycje, rekreacja

Wszystkie te tereny mają być przeznaczone pod bardzo różną działalność. Na dużych obszarach mają powstać farmy fotowoltaiczne. Chce je stawiać zarówno ZE PAK, jak i prywatni właściciele części gruntów. Niewykluczone są również farmy wiatrowe, ale uwarunkowania prawne na razie nie pozwalają władzom gminy jednoznacznie stwierdzić, czy tego typu instalacje będą mogły być tam postawione.

następna
strona 1/2

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dlaczego nie zrobić największej w Polsce lub nawet w Europie chodowli Tilapii. Zbudować obok zakład przetwórstwa rybnego i sprzedawać produkt. Rolnicy sprzedawaliby plony na paszę dla ryb, inni zajmowaliby się odławianiem, jeszcze inni dalszą rekultywacją, do tego transport i logistyka, produkcja... Mnóstwo miejsc pracy.
Dodano: 2.02.2021 19:20    Przez: Saturn1985
Woow ... przy takiej wizji Las Vegas upadnie ...
Dodano: 2.02.2021 19:32    Przez: trump
Zdalne nauczanie robi wam krzywdę. Rekiny niestety nie przetrwają w naszym klimacie. Podobnie jak orki, wieloryby czy nawet panga.
Dodano: 2.02.2021 21:03    Przez: Saturn1985
Pokonamy USA
Dodano: 2.02.2021 19:33    Przez: sęku
Powyżej przedstawione wizje zagospodarowania zbiorników dadzą wiele do myślenia Burmistrzowi Kleczewa. Kleczew w swoim herbie ma rybę,może to słuszny kierunek.
Dodano: 3.02.2021 11:29    Przez: yeti

KOMENTARZE

Dlaczego nie zrobić największej w Polsce lub nawet w Europie chodowli Tilapii. Zbudować obok zakład przetwórstwa rybnego i sprzedawać produkt. Rolnicy sprzedawaliby plony na paszę dla ryb, inni zajmowaliby się odławianiem, jeszcze inni dalszą rekultywacją, do tego transport i logistyka, produkcja... Mnóstwo miejsc pracy.
Dodano: 02.02.2021 19:20    Przez: Saturn1985
Niezły pomysł, czy Burmistrz Kleczewa zastanowi się nad tym tematem ?
Dodano: 03.02.2021 12:57    Przez: Człowiek
Woow ... przy takiej wizji Las Vegas upadnie ...
Dodano: 02.02.2021 19:32    Przez: trump
Pokonamy USA
Dodano: 02.02.2021 19:33    Przez: sęku
A dlaczego ograniczać się tylko do jakiejś Tilpii - można by hodować rekiny i produkować olej leczniczy. Można wejść we współpracę z firmami medycznymi. Dodatkowo płetwy rekina można sprzedawać do Japonii - podobno to rarytas kulinarny. Japończycy kupowali by rekiny z Kleczewa a nie jakieś tam Tuńczyki. Możliwości są nieograniczone. Jaka potęga drzemie w myśli radnych. Kto by pomyślał, że wystarczy tylko zalać wodą dziury po kopalni. Na szczęście wody ci u nas dostatek, np. w jeziorze wilczyńskim.
Dodano: 02.02.2021 20:49    Przez: xyz xyz
Zdalne nauczanie robi wam krzywdę. Rekiny niestety nie przetrwają w naszym klimacie. Podobnie jak orki, wieloryby czy nawet panga.
Dodano: 02.02.2021 21:03    Przez: Saturn1985
No dobra - mój błąd. Nie jestem radnym- mam prawo błądzić. A może krokodyle i produkcja skóry dla potentatów modowych. Można by stworzyć nową markę modową, np. Coco chanel the clecew. Można wejść we współpracę, np. z Armanim, Klein"em, Diorem - a kto wie może nawet ze samym Jacykowem.
Dodano: 02.02.2021 21:53    Przez: xyz xyz
Po przeanalizowaniu komentów może najlepiej zrobić statystykę trolli, którzy wiedzą wszystko najlepiej, krytykują wszystko i Wszystkich, ale sami nie mają za grosz pomysłu na życie i biznes oraz zagosporodawanie tych terenów...!!! A może tak stwórzcie biznes- plan zagospodarowania tych terenów i wtedy zobaczymy czy jesteście w stanie wszystko ogarnąć...!!! No trolle, do kreatywnej pracy cokolwiek miałoby to oznaczać w Waszym przypadku...!!!
Dodano: 03.02.2021 05:35    Przez: Wiedźma
Powyżej przedstawione wizje zagospodarowania zbiorników dadzą wiele do myślenia Burmistrzowi Kleczewa. Kleczew w swoim herbie ma rybę,może to słuszny kierunek.
Dodano: 03.02.2021 11:29    Przez: yeti
Błąd autora... odkrywka Jóźwin pole 2b nadal na ruchu , jeśli autor wie o co chodzi .
Dodano: 03.02.2021 12:12    Przez: MARIUSZ

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.