Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPierwsza wizyta u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa

Materiał promocyjny

Dodano:
Pierwsza wizyta u psychologa

pierwsza wizyta u psychologa

Psycholog to specjalista, który może pomóc Ci poradzić sobie z wieloma problemami w życiu i podnieść jego komfort – musisz mu tylko na to pozwolić i sam wykonać sporo pracy. A pierwszym krokiem ku temu będzie przyznanie się, że potrzebujesz tej pomocy i zgłoszenie się do gabinetu psychologa. To nadal potrafi budzić wiele obaw i wątpliwości, dlatego tutaj dowiesz się, dlaczego nie warto się bać psychologa, o co może cię zapytać i co Cię czeka w jego gabinecie.
 

Obawy przed pójściem do psychologa

Całkiem sporo osób boi się skorzystać z usług psychologa. Związane jest to z obawą, że proszenie o pomoc specjalistów jest czymś złym i stygmatyzującym. Wiele osób boi się, że zostanie ocenionych negatywnie i napiętnowanych przez najbliższe otoczenie, jeśli wyjdą na jaw wizyty u psychologa.

Niegdyś, niestety, to było dość częste zjawisko. Na szczęście czasy się zmieniają – coraz więcej osób przyznaje się do korzystania z usług psychologa. Robią to nawet gwiazdy i celebryci i wcale się tego nie wstydzą. To ogromny krok w stronę zmiany nastawienia.

Psycholog to wykwalifikowany specjalista, który pomoże Ci uporać się z Twoimi problemami. Oczywiście, nie zrobi tego samodzielnie – zrobi to tylko wtedy, gdy mu na to pozwolisz i sam będziesz nad tym ciężko pracować. Nie ma tu żadnego powodu do wstydu i coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę – nie ma nic wstydliwego w proszeniu o pomoc.

Druga obawa związana jest z tym, że ludzie bardzo często boją się tego, czego nie znają. To całkowicie naturalne – to co obce i nieznane uważane jest za groźne. Wymaga wyruszenia poza swoją strefę komfortu i zrobienie kroku, czasem naprawdę sporego, prosto w nieznane.

Gabinet psychologa to nadal swoista terra incognito, ziemia nieznana, która budzi sporo obaw. Zwłaszcza u kogoś, kto nie tylko nigdy wcześniej nie był u psychologa, ale też nie zna nikogo, kto był i może mu opowiedzieć, jak wygląda wizyta. Na szczęście tego wszystkiego możesz się łatwo dowiedzieć.
 

Jakie pytania może zadać psycholog?

Skoro wizyta u psychologa może budzić wątpliwości i obawy, bo jest czymś obcym i nieznanym, warto przed przekroczeniem progu gabinetu psychologicznego odpowiednio się przygotować. Pierwsza wizyta u psychologa ma charakter konsultacyjny i polega głównie na zbieraniu wywiadu. Te informacje mają być podstawą, swoistą bazą, na której psycholog będzie operował, by pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy i głębiej zrozumieć ich istotę. Z tego powodu nie można stworzyć jednej, uniwersalnej i zawsze sprawdzającej się listy pytań – wszystko jest kwestią bardzo indywidualną.

Psycholog może zadać Ci wiele pytań. Dotyczyć będą one Ciebie i Twojej sytuacji życiowej. Może zapytać o Twój stan cywilny, rodzinę, sytuację życiową. To podstawy, które pozwolą mu się rozeznać w sytuacji. Może

Z pewnością zapyta Cię też o problem, z którym się zgłaszasz. Zapyta o to, od kiedy zauważasz jego obecność, jakie są objawy, które Cię niepokoją, z jakim natężeniem występują i w jakich okolicznościach się pojawiają.

Może też zapytać o Twoje zdrowie – czy leczyłeś się wcześniej psychiatrycznie, czy przyjmujesz jakieś stałe leki lub czy cierpisz z powodu chorób somatycznych. Wiele problemów może mieć właśnie takie podłoże, dlatego trzeba najpierw wykluczyć lub potwierdzić obecność danych chorób, by zacząć działać.
 

Jakie są nasze oczekiwania wobec pomocy psychologa?

To kolejna rzecz, którą musisz określić – o to też może zapytać Cię psycholog podczas pierwszej wizyty, na co też warto być przygotowanym. Psycholog sam nie rozwiąże Twoich problemów – to zrobisz Ty z odpowiednią pomocą. Dlatego musisz ustalić swoje oczekiwania dotyczące pomocy psychologicznej.

Musisz ustalić jakiś cel, do którego będziesz dążyć – na początku może to wydawać się trudne i budzić wiele wątpliwości, ale to bardzo ważne, by to przepracować i dojść do realnych ustaleń. Jeśli nie radzisz sobie z tym samodzielnie, nie bój się poprosić o pomoc psychologa. On pomoże Ci zmodyfikować też określone cele, jeśli uzna, że są one nierealistyczne – zaufaj doświadczeniu psychologa w tej dziedzinie.

Poszukaj takiego psychologa, przy którym czujesz się komfortowo i bezpiecznie, w ten sposób łatwiej Ci będzie się otworzyć i pracować nad swoimi problemami. Pamiętaj też, że dobry psycholog odpowie na każde Twoje pytanie, więc nie bój się pytać, gdy masz wątpliwości. Nie bój się też, gdy psycholog zasugeruje inne formy radzenia sobie z problemami, z którymi się do niego zgłosiłeś – być może padnie sugestia o poddaniu się psychoterapii. Nie oznacza to, że psychologowi nie chce się zajmować Twoimi problemami – on chce Ci pomóc w tym jak najlepiej i umie określić to, co Ci pomoże.
 

Czy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Korzystanie z pomocy specjalisty, gdy ma się problemy, z którymi nie sposób poradzić sobie samodzielnie to zawsze dobry pomysł. To samo dotyczy wizyty u psychologa. Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy i potrzebny Ci psycholog – Warszawa to zdecydowanie najlepsze miejsce, by zacząć szukać. Nie bój się zrobić tego pierwszego kroku.

Nie porównuj się też do innych – pamiętaj, jesteś sobą i masz swój własny bagaż doświadczeń i wrażliwość – porównanie do innych nic dobrego nie przyniesie. Każdy człowiek ma swój poziom wrażliwości i inaczej odbiera problemy – dlatego nie daj sobie wmówić, że korzystanie z psychologa jest czymś wstydliwym, bo inni w podobnej sytuacji radzą sobie bez jego pomocy.

Jeśli czujesz, że potrzebna Ci pomoc, poszukaj jej. To bardzo dojrzała decyzja, która pomoże Ci podnieść komfort Twojego życia.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, psycholog
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole