Dzisiaj jest niedziela 9 maja 2021, imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17141) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
22 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Prezes Górnika po ciężkim COVID-19. Potrzebne środ ...Żychlin. Nowy wóz strażacki dla jednostki OSP i me ... (3)

MOK. Świat baśni i marzeń w malarstwie Wiesławy Kwiatkowskiej

Dodano: 6.02.2021 11:16

Prace zaprezentowane na najnowszej wystawie pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Koninie.

Wiesława Zofia Kwiatkowska (1925-2011) z zawodu była konserwatorem malarstwa ściennego, chociaż edukację zaczynała na Wydziale Malarstwa. Specjalizację zmieniła po dwóch latach studiów, nie odnajdując się w konwencji socrealistycznej. Zmiana malarstwa na konserwację. Jako studentka ASP uczestniczyła w pracach konserwatorskich na Starym Rynku w Warszawie, a po studiach przez wiele lat pracowała jako konserwator zabytków w Lublinie, w Tumie pod Łęczycą, Czerwińsku nad Wisłą i Krzeszowie. Mimo tego dominantą jej twórczości pozostało malarstwo: w maleńkim, jednopokojowym mieszkanku - pracowni na warszawskim Starym Rynku, w otoczeniu płócien i farb, w powietrzu przesyconym poezją rodziła się magia.

Za swoje korzenie Wiesława Kwiatkowska uznawała secesję, w jej twórczości dopatrywać się można również wpływów sztuki angielskiej końca XIX w., ale nie one są dominujące; z biegiem lat artystka wypracowała własny język plastyczny i unikalny styl. Na twórczość Kwiatkowskiej wpływ miała poezja: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jerzego Harasymowicza, Bolesława Leśmiana oraz ks. Jana Twardowskiego. Stworzyła cykle malarskie „Legendy o kwiatach”, „Anioły w poezji”, „Madonny z poezji polskiej”. Jej świat to fantastyczne barwy, przedstawienia na poły oniryczne i baśniowe, przesycone żywotną energią przyrody, która nie daje się utrzymać w karbach, wychodzi z obrazu i porasta jego ramy, tym skuteczniej wciągając odbiorcę w świat poezji, którą ilustruje.

Prezentowane w Koninie obrazy wpisują się w szerszy cykl, obejmujący 49 płócien z lat 1994-96, powstałych pod wpływem twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Barwne, bogate, fantastyczne wizje zachęcają do zanurzenia się w świat poezji, przefiltrowany przez jej malarską wrażliwość. Jest to świat baśni i marzeń, pełen piękna i tajemnicy.

Wystawa udostępniona w spichlerzu stanowi pierwszą odsłonę ekspozycji Fairy tale, która będzie prezentowana w zamkowym klubie od 1 czerwca 2021 roku. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Koninie.

 

  • MOK. Świat baśni i marzeń w malarstwie Wiesławy Kwiatkowskiej

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzeum Konin,   spichlerz,   malarstwo,   Wiesława Kwiatkowska,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.