Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJakie oprogramowanie komputerowe do pracy wybrać?

Jakie oprogramowanie komputerowe do pracy wybrać?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jakie oprogramowanie komputerowe do pracy wybrać?

Praca przy komputerze niejedno ma imię. Ktoś wyobraża ją sobie jako przeklikiwanie się przez arkusze w Excelu, ktoś inny jako stałe przeczesywanie kodu w super zaawansowanych aplikacjach, a dla kogoś jeszcze innego będzie to czas spędzony na cyfrowym retuszu fotografii przy tablecie graficznym. Bez względu na specjalizację zastanówmy się, jakie oprogramowanie komputerowe warto wybierać i czym kierować się podczas tego wyboru?
 

Co dla początkujących?

Darmowe rozwiązania - to dobry pomysł na początek swojej przygody z konkretnym zawodem lub po prostu optymalny sposób na rozbudzenie nowej pasji. Dotyczy to w zasadzie większości specjalizacji związanych z pracą przy komputerze, od copywritingu, po projektowanie 3D, choć w tym ostatnim przypadku ograniczenia są już znaczne. Tak czy inaczej, amatorzy mogą skorzystać z takich pakietów biurowych, jak LibreOffice czy darmowa wersja Dokumentów Google - w przypadku pracy z edytorami tekstu lub arkuszami kalkulacyjnymi. 

Co jednak z programowaniem lub pracami graficznymi? Tu sytuacja nieco się komplikuje, bo choć znajdziemy sporo softu typu open source, czyli darmowego i rozwijanego przez pasjonatów, to jego funkcjonalność bądź wygoda użytkowania będą już mocno odstawały od bardziej zaawansowanych aplikacji. Początkujący grafik może zacząć swoją przygodę od popularnego Gimpa, ale prędzej czy później albo zmęczy go interfejs, albo ograniczą możliwości oprogramowania. Podobnie wygląda sytuacja z programistami, czy osobami, które chcą rozpocząć swoją przygodę z montowaniem filmów i w przyszłości stać się znanymi YouTuberami. Owszem, przez jakiś czas takie oprogramowanie komputerowe do montażu, jak choćby iMovie znany z urządzeń Apple poradzi sobie dobrze, ale prędzej czy później nasze umiejętności wykroczą poza możliwości tego programu. Prawidłowość ta dotyczy praktycznie wszystkich specjalizacji poza podstawową pracą z tekstem czy arkuszami kalkulacyjnymi.
 

Mniej popularne, ale funkcjonalne aplikacje

Kiedy przestaniemy już czuć się amatorami w danej dziedzinie i odpowiednio rozwiniemy swoje umiejętności, przyjdzie czas na zakup oprogramowania, które przestanie nas ograniczać. W takim momencie naszej kariery zawodowej będziemy musieli podjąć ważną decyzję. Szukamy tańszych alternatyw dla programów oferowanych przez rynkowych liderów, czy inwestujemy w soft i wchodzimy do świata profesjonalistów? W tej sytuacji, ponownie najłatwiej będą miały osoby specjalizujące się w pracy biurowej, copywriterzy, analitycy, księgowi etc. Wystarczy, że zdecydują się oni na subskrypcję Microsoft 365, przejdą na G Suite - dedykowane profesjonalistom od Google lub po prostu zakupią komputer od Apple z pełnym pakietem biurowym. 

Osoby pracujące z grafiką lub filmem, projektanci, dźwiękowcy lub cały sektor specjalistów IT chcąc rozwinąć swoje skrzydła będą musiały poświęcić nieco więcej czasu na wybór właściwego oprogramowania. Przykładowo, fotograf bądź grafik - by spojrzeć szerzej - zarabiający już na swojej pracy może wybrać oprogramowanie graficzne od Affinity, które w 90% wystarczy do tego, by realizować się zawodowo jako freelancer. Jeśli jednak taka osoba planuje rozwijać się dalej, nie ominie jej inwestycja nie tylko w sprzęt, ale również w oprogramowanie komputerowe. Zatem, pakiet graficzny od Affinity może być świetną alternatywą dla dominującej na rynku oferty od Adobe, ale jeśli zechcemy prędzej czy później przeskoczyć z pracy freelancerskiej na pracę agencyjną - znajomość oprogramowania Adobe będzie dla nas absolutną podstawą. 
 

Na czym pracują profesjonaliści?

Jeśli mowa o półce pro, to w tym przypadku nie ma już żadnych kompromisów. Zarabiając na życie świadczeniem określonych usług musimy pracować na najlepszym oprogramowaniu, które nie tylko nie będzie ograniczało nas w codziennej pracy, ale może stanowić przepustkę do angażu w wiodących na konkretnych rynkach firmach. Profesjonalista pracujący w branży foto-wideo nie ma wyboru - musi doskonale znać środowisko Adobe i poruszać się sprawnie w takich programach, jak Premiere, Photoshop lub Lightroom, inDesign czy Illustrator. Nie zaszkodzi również znajomość rozwiązać od konkurenta - czyli firmy Corel lub popularnych alternatyw, jak choćby Sony Vegas, jeśli ograniczamy się do montażu materiałów wideo. Z innymi branżami jest podobnie - im więcej potrafimy i im bardziej chcemy liczyć się na rynku pracy, tym większą znajomość oprogramowania musimy posiąść.

Jak zatem podjąć decyzję o wyborze softu dla siebie? Możemy przejść wszystkie etapy, od darmowych rozwiązań, przez płatne alternatywy, po oprogramowanie komputerowe używane przez specjalistów na całym świecie, ale lepiej jest ograniczyć się do dwóch kroków. Po pierwsze, poznać nasz wymarzony zawód i sprawdzić swoje możliwości oraz talent w darmowych programach. Po drugie, przesiąść się na powszechnie używane przez profesjonalistów narzędzia. Im szybciej bowiem pokonamy tę drogę, tym szybciej będzie rozwijała się nasza kariera. Gwoli ścisłości, wszyscy specjaliści IT, graficy, projektanci, dźwiękowcy czy montażyści mogą pozazdrościć teraz copywriterom, którzy potrzebują do rozwoju jedynie talentu i ewentualnie pakietu biurowego, który zaoferuje możliwość zapisywania plików w formacie .doc oraz .pdf.

Czytaj więcej na temat:IT, software, biznes
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole