Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Trzecia siła w Radzie Miasta. Obywatele Konina zarejestrują stowarzyszenie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŚwięta Dorota - wiary niezachwianej, patronka licheńskiej parafii

Święta Dorota - wiary niezachwianej, patronka licheńskiej parafii

Dodano:
Święta Dorota - wiary niezachwianej, patronka licheńskiej parafii

Św. Dorota - święta wiary niezachwianej. Odpust w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu Starym.

Ks. Sławomir Kasprzak, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Kramsku, przewodniczył sumie odpustowej o godz. 17.00 w dniu liturgicznego wspomnienia św. Doroty, patronki licheńskiej parafii.

Wieczorną Eucharystię w koncelebrowali księża marianie z licheńskiego domu zakonnego wspólnoty: ks. Bogusław Binda MIC, przełożony, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz, ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, ks. Jarosław Hybza MIC, sanktuaryjny kaznodzieja oraz ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz parafii.

W homilii ks. Kasprzak zaznaczył, że Licheń i tutejsza świątynia parafialna są mu bliskie od niemal 30 lat jego kapłańskiej drogi. Kapłan zaznaczył, że nie wyobrażamy sobie, jak często inni ludzie mają wpływ na nasze życie: - Dziś jest to św. Dorota – kobieta, która do końca życia pozostała wierna Bogu. Jest ona świętą wiary niezachwianej, która oddała życie w trudnych czasach.

Przed zakończeniem mszy tradycyjnie zostały poświęcone jabłka, które wierni mogli zabrać z sobą do domu. Wraz z owocami licheńscy parafianie otrzymali także kartki z wydrukowanymi fragmentami z Biblii oraz wyjaśnieniem znaczenia męczeńskiej śmierci św. Doroty.

Święta Dorota jest patronką botaników, górników, ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów, położnych, młodych małżeństw i matek. W ikonografii chrześcijańskiej przedstawiana jest jako młoda kobieta w królewskim stroju, z diadem lub koroną na głowie i atrybutami: kwiatem róży lub bukietem, wiankiem lub krzewem rosnącym u jej stóp oraz z koszyczkiem z owocami i kwiatami.

Według tradycji św. Dorota pochodziła z Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Jej greckie imię „Dorota” oznacza „dar od Boga”. Grób św. Doroty, dziewicy i męczennicy, znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere. Liturgiczny obchód ku czci św. Doroty przypada w dniu 6 lutego.

Czytaj więcej na temat:Licheń, parafia Lichen, św. Dorota,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole