Dzisiaj jest niedziela 18 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17915) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 9oC
Jutropogoda
15 / 9oC
Pojutrzepogoda
11 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (7)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Święta Dorota - wiary niezachwianej, patronka licheńskiej parafii

Dodano: 7.02.2021 15:18

Św. Dorota - święta wiary niezachwianej. Odpust w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu Starym.

Ks. Sławomir Kasprzak, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Kramsku, przewodniczył sumie odpustowej o godz. 17.00 w dniu liturgicznego wspomnienia św. Doroty, patronki licheńskiej parafii.

Wieczorną Eucharystię w koncelebrowali księża marianie z licheńskiego domu zakonnego wspólnoty: ks. Bogusław Binda MIC, przełożony, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz, ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, ks. Jarosław Hybza MIC, sanktuaryjny kaznodzieja oraz ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz parafii.

W homilii ks. Kasprzak zaznaczył, że Licheń i tutejsza świątynia parafialna są mu bliskie od niemal 30 lat jego kapłańskiej drogi. Kapłan zaznaczył, że nie wyobrażamy sobie, jak często inni ludzie mają wpływ na nasze życie: - Dziś jest to św. Dorota – kobieta, która do końca życia pozostała wierna Bogu. Jest ona świętą wiary niezachwianej, która oddała życie w trudnych czasach.

Przed zakończeniem mszy tradycyjnie zostały poświęcone jabłka, które wierni mogli zabrać z sobą do domu. Wraz z owocami licheńscy parafianie otrzymali także kartki z wydrukowanymi fragmentami z Biblii oraz wyjaśnieniem znaczenia męczeńskiej śmierci św. Doroty.

Święta Dorota jest patronką botaników, górników, ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów, położnych, młodych małżeństw i matek. W ikonografii chrześcijańskiej przedstawiana jest jako młoda kobieta w królewskim stroju, z diadem lub koroną na głowie i atrybutami: kwiatem róży lub bukietem, wiankiem lub krzewem rosnącym u jej stóp oraz z koszyczkiem z owocami i kwiatami.

Według tradycji św. Dorota pochodziła z Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Jej greckie imię „Dorota” oznacza „dar od Boga”. Grób św. Doroty, dziewicy i męczennicy, znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere. Liturgiczny obchód ku czci św. Doroty przypada w dniu 6 lutego.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   parafia Lichen,   św. Dorota,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

W Kościele Katolickim świętych wyniesionych na ołtarze, tysiące, a sam kościół tonie w grzechach.
Dodano: 7.02.2021 15:43    Przez: Człowiek
avatar Jechowcy też święci nie są. Niby grzeczni, ładnie ubrani....a też się znajdzie osoba głęboko wierzący jak i szuja, leń czy łachudra
Dodano: 7.02.2021 15:47    Przez: Stary Ch...j

KOMENTARZE

W Kościele Katolickim wszystko jest święte, nawet krzyż, rzymskie narzędzie zbrodni, na którym uśmiercano złoczyńców.
Dodano: 07.02.2021 15:39    Przez: Człowiek
W Kościele Katolickim świętych wyniesionych na ołtarze, tysiące, a sam kościół tonie w grzechach.
Dodano: 07.02.2021 15:43    Przez: Człowiek
avatar Jechowcy też święci nie są. Niby grzeczni, ładnie ubrani....a też się znajdzie osoba głęboko wierzący jak i szuja, leń czy łachudra
Dodano: 07.02.2021 15:47    Przez: Stary Ch...j
avatar Papież i Biskupi decydują o tym czy ktoś jest święty, czy też nie. Jeśli chodzi o świętość, to my ludzie nie wiemy nic, bo to Bóg będzie decydował
Dodano: 07.02.2021 15:51    Przez: Stary Ch...j
Dlaczego dzwoniący do "Radia Maryja" muszą pozdrawiać odbierającego zakonnika tymi słowy - "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica" ? Dzwoniący powinni przede wszystkim pozdrowić Boga Ojca, no ale cóż "Maryja zawsze dziewica jest ważniejsza od Boga, Jego nie trzeba pozdrawiać ?
Dodano: 07.02.2021 16:30    Przez: Człowiek
Co to znaczy, że Maryja urodziła Jezusa i nadal jest dziewicą, a z Biblii wynika, że Jezus miał czworo braci i kilka sióstr, wtedy rodziny były wielodzietne.
Dodano: 07.02.2021 16:33    Przez: Człowiek
Miriam czyli Maryja jest moją siostrą w Jezusie Chrystusie i ja ją miłuję tak samo jak jej Syna Pana Jezusa, ale do człowieka, tym bardziej zmarłego, bo jej ciało zostało pochowane w Efezie /obecne tereny Turcji/ i leży złożone w ziemi, nie wolno się modlić. Do człowieka żywego czy zmarłego nie wolno się modlić.
Dodano: 07.02.2021 16:40    Przez: Człowiek
avatar Uważam, że ją nienawidzisz . Ty uważasz, że ją miłujesz, widać różnicę ludzie pojmują miłość. Jeśli uważasz , że mnie także miłujesz jako swojego brata, to Proszę. Nie Budźcie mnie o 10 godzinie po nocnej zmianie!!!!
Dodano: 07.02.2021 16:53    Przez: Stary Ch...j
Chcesz mi wmówić przyjacielu, że jestem tym kim nie jestem ? Nie rób tego, ja Cię szanuję.
Dodano: 07.02.2021 17:01    Przez: Pozdrawiam
avatar A swoją drogą, to uważam, że wielu księży katolickich w Boga nie wierzą. Gdyby wierzyli to by czuli przed nim respekt, miłowaliby go, nie chcieliby go ranić, robić mu przykrości i nie zachowywali się tak jak się wielu zachowuje...
Dodano: 07.02.2021 21:52    Przez: Stary Ch...j
avatar Oki. Pozdrawiam
Dodano: 07.02.2021 17:39    Przez: Stary Ch...j

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.