Dzisiaj jest poniedziałek 19 kwietnia 2021, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17910) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 9oC
Jutropogoda
14 / 8oC
Pojutrzepogoda
14 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (0)MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (8)

Kurator oświaty nie zgadza się na reorganizację szkoły w Szczepidle

Dodano: 8.02.2021 13:48

Wielkopolski Kurator Oświaty zablokował reorganizację Szkoły Podstawowej w Szczepidle, w gminie Krzymów.  

Przypomnijmy, że 16 grudnia 2020, podczas sesji Rady Gminy Krzymów, radni podjęli uchwałę intencyjną o reorganizacji Szkoły Podstawowej w Szczepidle obniżając jej strukturę do klas 1-3 wraz z oddziałami przedszkolnymi. Radni poprzez uchwałę upoważnili i zobowiązali wójta gminy do przeprowadzenia procesu reorganizacji szkoły. Niestety, nie spodobało się to lokalnej społeczności, zwłaszcza rodzicom uczęszczających do tej placówki dzieci. Do delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Koninie, drogą elektroniczną swój sprzeciw skierowali nauczyciele, rodzice, a także inni mieszkańcy Szczepidła.  

Kurator oświaty, jak informują zainteresowani tematem rodzice, przeprowadził kontrole zarówno w Szkole Podstawowej w Szczepidle jak i w Szkole Podstawowej w Brzeźnie jako placówce mającej przyjąć uczniów ze Szczepidła do klas IV-VIII.  W rezultacie wydał negatywną opinię, co może oznaczać, że szkoła nie zostanie zreorganizowana w zaproponowanych przez radnych sposób.   

W ocenie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty rozwiązanie zaproponowane przez Gminę co prawda zwiększy dostępność do wychowania przedszkolnego, ale z drugiej strony utrudni jednak uczniom zamieszkałym w obwodzie Szkoły Podstawowej w Szczepidle realizację obowiązku szkolnego na II etapie edukacyjnym.

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny przyznaje, iż z punktu widzenia gospodarki finansowej gminy przedstawione argumenty za przekształceniem są niewątpliwie ważne, jednak kwestia zmiany struktury organizacyjnej szkoły podstawowej winna być rozpatrywana przede wszystkim w kontekście przepisów ustawy Prawo oświatowe. Organizacja szkoły podstawowej przekłada się bowiem na warunki realizacji obowiązku szkolnego, w tym realizacji prawa do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju – można przeczytać w piśmie kuratora, opublikowanym na portalu gminy Krzymów.

Wójt gminy Krzymów, Danuta Mazur zapowiedziała złożenie zażalenia do ministra edukacji za pośrednictwem kuratorium. - Ponieważ zostałam zobowiązana przez radnych do przeprowadzenia tej procedury do końca, nie mam innego wyjścia, jak tylko przygotować stosowne zażalenie i w terminie siedmiu dni zostanie ono odesłane do ministra za pośrednictwem wielkopolskiego kuratora oświaty. Spodziewamy się, że szkoła będzie funkcjonowała na podobnym poziomie, myślę, że minister edukacji utrzyma w mocy decyzję kuratorium – powiedziała Danuta Mazur dla gminnego portalu informacyjnego.

W bieżącym roku do Szkoły Podstawowej w Szczepidle uczęszcza 49 uczniów, a do trzech oddziałów przedszkolnych 42 dzieci.

Fot. Archiwum 

  • Kurator oświaty nie zgadza się na reorganizację szkoły w Szczepidle

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:szkoła Szczepidło,   gmina Krzymów,   reorganizacja,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

A w gminie Kramsk, wojt nic nie umieścił o decyzji Kuratora, a twierdzi, że działania gminy powinny być transparentne.
Dodano: 09.02.2021 12:44    Przez: Barbara
A zobaczcie, jak w Wierzbinku radni żałują, że zlikwidowali szkołę,,bo oszczędności im to nie przyniósł, a zrobili krzywdę dzieciom. Teraz żałują, że posłuchali wójta.
Dodano: 09.02.2021 12:47    Przez: Rej
Brawo dla Kuratora!Ktoś jednak myśli o dzieciach. Władza powinna służyć społeczeństwu i słuchać ludzi, a nie myśleć o swoich interesach
Dodano: 09.02.2021 16:06    Przez: Mieszksnka

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.