Dzisiaj jest poniedziałek 19 kwietnia 2021, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17810) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 9oC
Jutropogoda
14 / 8oC
Pojutrzepogoda
14 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (1)MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (9)

Stan jezior się poprawi? List intencyjny Wód Polskich i ZE PAK

Dodano: 11.02.2021 12:25
Źródło: LM.pl

120 mln zł w przeciągu dziesięciu lat ma kosztować odbudowa systemu wodnego we wschodniej Wielkopolsce. Inwestycję mają przeprowadzić Wody Polskie i ZE PAK S.A.

O stworzeniu nowego systemu wodnego we wschodniej Wielkopolsce pisaliśmy już na początku lutego. Sytuacja hydrologiczna w regionie jest zła – działalność kopalni w połączeniu ze spadkiem opadów doprowadziły do ogromnych problemów. Część jezior, np. Jezioro Kownackie, wyschły już niemal w zupełności. W innych, np. Jeziorze Wilczyńskim, poziom lustra wody sukcesywnie spada. Od lat o działania w tej kwestii apelują ekolodzy i miejscowi aktywiści.

Teraz takie działania chce podjąć Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. Oba podmioty podpisały list intencyjny ws. wykorzystania wyrobisk pokopalnianych dla zwiększenia retencji we wschodniej Wielkopolsce. W uroczystym podpisaniu dokumentu uczestniczył wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. – To teren, który jest bardzo doświadczony ostatnimi laty przez suszę. Można powiedzieć, że dzięki wykorzystaniu wyrobisk, praktycznie budujemy całe pojezierze, zmagazynujemy bardzo dużo wody – powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

To ma być zupełnie nowy system wodny

W budowie systemu wodnego wykorzystane mają być tereny po byłych odkrywkach w regionie kleczewskim – Kazimierz Północ i Jóźwin IIB. Powstają tam zbiorniki wodne formowane przez ZE PAK S.A. Prace ostatnio przyspieszyły – jak informują Wody Polskie przebudowany został rurociąg tłoczący wodę pochodzącą z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB w kierunku zalewanej odkrywki Kazimierz Północ. – W pierwszym półroczu 2020 roku przeciętny wznios zwierciadła wody w odkrywce Kazimierz Północ wyniósł 20 centymetrów na miesiąc. Od momentu uruchomienia tych urządzeń wzrósł do 68 centymetrów miesięcznie. W obecnej chwili, po oddaniu na koniec roku drugiego rurociągu tłoczącego poziom wody w zbiorniku, podnosi się o blisko metr na miesiąc. Jeżeli tempo to utrzyma się dalej to zbiornik osiągnie pełną funkcjonalność już w przyszłym roku, a nie jak pierwotnie zakładano za dziesięć lat – czytamy w komunikacie.

Region kleczewski nie jest jednak jedynym, w którym ma być podjęta interwencja. Inwestycje zaplanowane są również na odkrywce Drzewce. Wody Polskie i ZE PAK S.A. rozpoczęły już realizację projektu przerzutu wód z Warty do Warcicy, który pozwoli odtworzyć przepływ w tej rzece oraz przyspieszy napełnianie odkrywki Drzewce po jej zamknięciu. W tej inwestycji partycypują również samorządy Kramska i Koła. Przywrócone mają zostać również zasoby wodne w zlewniach rzek Teleszyny, Kiełbaski w regionie Turku wraz z przystosowaniem zbiorników po odkrywkach Koźmin i Adamów do pełnienia funkcji retencyjnej i przeciwpowodziowej. Podobne działania zaplanowane są w zlewni rzeki Topiec i rejonie odkrywki Władysławów, odkrywce Lubstów i odkrywce Tomisławice.

120 mln zł rozłożone na dziesięć lat

Łącznie przewidzianych do realizacji jest ponad 30 zadań inwestycyjnych. Koszt tych prac szacowany jest na ponad 120 mln zł i rozłożony będzie na najbliższe dziesięć lat. Inwestycje mogą znaleźć finansowanie m.in. z Krajowego Programu Odbudowy oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. Wody Polskie jak i ZE PAK S.A. złożyły w tym zakresie już odpowiednie wnioski.

Docelowo w wyniku tych działań wzrost retencji we wschodniej Wielkopolsce wynieść ma 800 mln m3. Inne zakładane cele to renaturyzacja cieków i przywrócenie ich stałego charakteru w regionie konińsko-tureckiego zagłębia węglowego, odbudowa zasobów wodnych jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego, zwłaszcza w rejonie Powidzkiego Parku Krajobrazowego o blisko 75 mln m3, odtworzenie mokradeł na obszarach pozostających w strefie oddziaływania górniczego (około 45 mln m3), czy zwiększenie odnawialności i odbudowa zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych we wschodniej Wielkopolsce na poziomie 1,8 mld m3.

fot. archiwum

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:jeziora,   woda,   retencja,   ZE PAK S.A.,   kopalnia,   Wody Polskie,   Kleczew,   Wilczyn,   Lubstów,   Władysławów,   Drzewce,   list intencyjnyDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

A'propos jezior, przecież mamy eksperta od torfu i wysychających jezior niejakiego Ulricha von Jungingena, on mógłby się wypowiedzieć na ten temat ?
Dodano: 11.02.2021 13:04    Przez: Człowiek
Zaraz, zaraz... Przecież za rekultywację i przywrócenie stanu wód powinien zapłacić Solorz, a więc właściciel kopalni. No nieźle robią propagandę sukcesu za pieniądze podatnika.
Dodano: 11.02.2021 16:04    Przez: Saturn1985
A dlaczego ma sie poprawic? Przeciez dzialalnosc odkrywek zrujnowala dotychczasowy uklad gleb w naszym regionie. Zasypywanie wyrobisk jak idzie nie poprawi stanu jezior
Dodano: 12.02.2021 10:35    Przez: Cuban White

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.