Dzisiaj jest czwartek 29 lipca 2021, imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15012) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (74) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 16oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
24 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
ZE PAK otrzyma dofinansowanie na budowę instalacji ... (0)Koniec wakacji, zaczynamy granie. W weekend rusza ... (0)

Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii

Dodano: 11.02.2021 18:55
Źródło: LM.pl

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest dzisiaj po raz 29. O wyjątkowym dniu w wyjątkowym czasie mówią lekarze, księża, a w konińskim hospicjum pacjentom wręczono kwiaty.

W intencji chorych, cierpiących i samotnych w licheńskiej bazylice modlono się już 7 lutego. Ksiądz kustosz w wygłoszonej homilii zwracał uwagę, że sanktuarium jest miejscem nadziei.

- Choroby zawsze były obecne w historii ludzkości. To doświadczenie, które nam towarzyszyło. Tak jak doświadczenie śmierci. Były daleko od nas, a gdy nas dotykały - to przejściowo. W krótszym lub dłuższym okresie wszystko wracało do normy. Teraz taka sytuacja trwa już rok. Stale docierają do nas informacje ilu dziennie zachorowało i zmarło. A to tylko jedna spośród wielu istniejących chorób, która koncentruje naszą uwagę. Te przerażające liczby mamy ciągle w pamięci. Może po to, byśmy na nowo odkryli rzeczywistość choroby i śmierci, odczytali ich sens głębiej – mówił ks. Janusz Kumala. - Jan Paweł II mówił o nich, że są skarbem dla Kościoła. Dla świata, w którym żyjemy są często niepotrzebni, zbędni, są obciążeniem. Ewangelia uczy nas jednak, że drugi człowiek jest skarbem. Niech dzisiejszy dzień pomoże nam odkryć wartość człowieka, który jest chory. Dostrzec go oraz zrozumieć, jaką powinna być nasza relacja do niego. Chrystus przynosi nadzieję, nie tylko wyzdrowienia, ale też życia wiecznego. Można powiedzieć, że te miesiące chcą, byśmy odkryli głębię nadziei, nie tylko na to, że epidemia się skończy, ale i nadzieję na życie wieczne” – dodał.

Jak podkreślają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, walka o zdrowie i godne życie w czasach pandemii okazała się ogromnym wyzwaniem i ujawniła sporo braków w systemie zdrowia.

- Nie brakuje nam ludzi empatycznych, spieszących z pomocą, gotowych do największych poświęceń. Chcących być jak najbliżej pacjenta i jego rodziny. My jako lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zawsze staramy się jak najlepiej zadbać o naszych chorych. Znamy ich troski i radości. Niestety, często na przeszkodzie stają czynniki od nas niezależne. Biurokracja, braki personelu, złe, nieprzemyślane rozwiązania. Wprowadzane na szybko nowe rozwiązania to zwykle kolejny mur nie do pokonania. Pandemia pokazała, jak wiele jeszcze nam brakuje! Jak dużo siły, pracy i dobrej woli jest potrzebnych, aby polski pacjent wreszcie poczuł się bezpiecznie! A lekarz poczuł, że jest tylko dla niego! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Wyjątkowo z pewnością poczuli się pacjenci hospicjum Jana Pawła II w Koninie. Z okazji Światowego Dniach Chorego otrzymali oni kwiaty. Były też pączki, życzenia, muzyka i msza święta, podczas której modlono się za pacjentów i ich rodziny.

fot. lichen.pl, hospicjum JPII w Koninie

  • Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii
  • Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii
  • Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii
  • Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.