Dzisiaj jest sobota 12 czerwca 2021, imieniny: Janiny, Onufrego, Leona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16089) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 11oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wierzbinek. Wielki kosz wiklinowy znalazł się prze ... (0)Piłkarska kolejka: Będzie siódmy mecz Górnika Koni ... (0)

Szkoła w Barczygłowie może być filią placówki w Starym Mieście

Dodano: 19.02.2021 12:39

Szkoła Podstawowa w Barczygłowie od 1 września 2021 może stać się filią placówki w Starym Mieście.

O przekształceniu Szkoły Podstawowej im prof. Zbigniewa Religi w Barczygłowie, w szkołę filialną placówki w Starym Mieście zadecydowali radni po burzliwej dyskusji na sesji Rady Gminy. W Barczygłowie pozostaną oddziały przedszkolne i klasy 1-3, natomiast uczniowie klas 4 - 8, będą kontynuować naukę w Starym Mieście. Gmina zapewni dowóz do nowej szkoły.

- Decyzja jest wynikiem toczących się od dwóch lat dyskusji dotyczących sieci szkół na terenie gminy – zapowiedziała Małgorzata Kostańska z Urzędu Gminy w Starym Mieście, która przedstawiła radnym liczby i koszty. - Przy tej decyzji wzięto pod uwagę dobro dziecka i racjonale gospodarowanie środkami publicznymi.

Z danych wynika, że obecnie w Barczygłowie uczy się 70 dzieci, w tym 22 dzieci w 2 oddziałach przedszkolnych. Z powodów demograficznych nie udało się w tym roku szkolnym utworzyć klasy pierwszej i piątej. Z powodu małej liczby uczniów, subwencja oświatowa w coraz mniejszym stopniu pokrywa koszty tej szkoły. Władze gminy proponują więc częściowe ograniczenie działalności szkoły, a nie likwidację placówki. W budynku pozostaną najmłodsi, a starsze klasy będą dowożone do Szkoły Podstawowej w Starym Mieście.

- Reorganizacja spowoduje zmniejszenie zatrudnienia. W miarę możliwości nauczyciele otrzymają propozycję pracy w Starym Mieście. Dla pozostałych przewidziane są odprawy – informowała M. Kostańska z Urzędu Gminy. 

- Przeniesienie uczniów do SP w Starym Mieście nie pogorszy warunków nauczania – mówił radny Tymon Zioła. - Proponowane rozwiązanie jest najlepsze z możliwych. Ta uchwała ma zainicjować zmiany także w innych szkołach.

- Nie ma sporu co do tego, że należy poczynić zmiany w strukturze oświatowej w naszej gminie – dodał radny Waldemar Lewandowski. - Zmiany są nieuniknione. Trzeba także powiedzieć, że przy tej liczbie dzieci nie znajdą się nowe miejsca pracy dla nauczycieli.

O pozostawienia szkoły w całości apelowała jeszcze Joanna Kucharczyk, dyrektor SP w Barczygłowie oraz zainteresowani tym rodzice, a także niektórzy radni.

- To ja będę musiał zadecydować kto zostanie – wyraził swoje obawy Piotr Kucharczyk, dyrektor SP w Starym Mieście. - Jeżeli to robimy gwałtownym cięciem, będą dylematy. Szkoła w Starym Mieście nie ma wolnych etatów. Mamy teraz trudniejszą sytuację niż po likwidacji gimnazjum.

- Dajmy skończyć szkołę obecnym rocznikom – mówił radny Tomasz Wilczyński. - W tym roku nie ma pierwszej klasy, w przyszłym roku też nie będzie. Utworzenie tam filii dla klas 1-3 jest bezzasadny.

- Nabór do szkół pokaże nam, jak to będzie wyglądało – powiedział Dariusz Puchała, wójt gminy Stare Miasto. - W zasadzie zadecydują o tym rodzice, gdzie posłać swoje dzieci. 

W wyniku głosowania, 7 radnych było za przekształceniem szkoły w Barczygłowie w filię, 6 radnych było przeciw, przy jednym głosie wstrzymującym. Uchwała została przyjęta, a wójt zobowiązany do jej realizacji po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty. 

  • Szkoła w Barczygłowie może być filią placówki w Starym Mieście

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:szkoła Barczygłów,   filia Stare Miasto,   Barczygłów szkoła,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.