Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17000) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 13oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
16 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Show Kopińskiej w rezerwach. Medyk II zdeklasował ... (0)Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)

Burza o Urbanowską. Radni chcą dymisji dyrektora biblioteki

Dodano: 23.02.2021 16:54
Źródło: LM.pl

Trójka radnych – Tomasz Andrzej Nowak (Lewica), Zenon Chojnacki (PiS) i Maciej Ostrowski (niezrzeszony) – napisała do prezydenta list, w którym wnosi o wyciągnięcie konsekwencji wobec Damiana Kruczkowskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Chodzi o internetowy wpis na temat patronki biblioteki Zofii Urbanowskiej.

W niedzielę na oficjalnej stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie opublikowany został wpis dotyczący nadania instytucji imienia Zofii Urbanowskiej. – I choć Zofia Urbanowska nie była może postacią wielce wybitną, to jednak niewątpliwie należącą do panteonu ważnych dla Konina postaci. Choć jej patronat nie był z Państwem konsultowany, to ufamy, że wszyscy przyjmiemy ją z otwartością, a ta niezależna, jak na czasy jej współczesne, kobieta, swoistego rodzaju symbol kobiecej emancypacji spod władzy patriarchatu, czego reminiscencje można odnaleźć w jej twórczości, godnie będzie patronować Miejskiej Bibliotece Publicznej – brzmiała pierwsza wersja komunikatu, później zmieniona.

Wpis wywołał sporą dyskusję w mediach społecznościowych. We wtorek podczas posiedzenia komisji Rady Miasta Konina Tomasz Andrzej Nowak (Lewica) odczytał list, który trójka radnych (wspomniany już Tomasz Andrzej Nowak, a także niezrzeszony Maciej Ostrowski i Zenon Chojnacki z PiS) wystosowała do prezydenta Piotra Korytkowskiego. – Zgłaszamy oficjalny protest ws. treści publikacji, która jest nie tylko bulwersująca, ale także przeinacza wiele faktów – rozpoczynają swój list radni.

Dalej podnoszą, że: ,,Znajdujące się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie sformułowania o treści: <<I choć Zofia Urbanowska nie była może postacią wielce wybitną>> ośmiesza i dezawuuje nagrodzoną Srebrnym Wawrzynem Literackim pisarkę i jej twórczość, a tym samym negatywnie wpływa na wizerunek instytucji, której patronką decyzją władz Konina została”.

Odnoszą się również do proponowanego wcześniej na patrona biblioteki Ernesta Pawła Michla. O tę postać radny Tomasz Andrzej Nowak i dyrektor Damian Kruczkowski stoczyli słowną bitwę jesienią ubiegłego roku. Zaproponowana przez dyrektora biblioteki i obywatelski komitet kandydatura została ostatecznie przez radnych odrzucona, a w wyniku tych działań radny Nowak zgłosił kandydaturę Zofii Urbanowskiej, w styczniu przez radnych przyjętą.

Swój list radni kończą apelem do Piotra Korytkowskiego o podjęcie działań. – Prosimy o wyciągnięcie wniosków i podjęcie odpowiednich kroków w celu zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości, włącznie z rozważeniem podjęcia decyzji o zdymisjonowaniu pana dyrektora Damiana Kruczkowskiego z pełnionej funkcji.

List ma zostać wręczony prezydentowi Korytkowskiemu w środę.

Pełna treść listu (na podstawie odczytu Tomasza Andrzeja Nowaka):

„Szanowny Panie Prezydencie,

nawiązując do publikacji na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, kierowanej przez pana dyrektora Damiana Kruczkowskiego, ws. patronatu Zofii Urbanowskiej zgłaszamy oficjalny protest ws. treści publikacji, która jest nie tylko bulwersująca, ale także przeinacza wiele faktów.

Tematyka patronatu dla MBP była omawiana i dogłębnie wyjaśniana. Nieprawdą jest, że przez 70 lat całym pokoleniom nie udało się nadać MBP imienia. Zwyczajnie nie spieszono się z pomysłami i działaniami. W kadencji 2014 – 2018 temat istniał w tzw. kuluarach. W 2018 roku Akademia Demokracji w Koninie złożyła wniosek o nadanie MBP imienia pisarza Józefa Hena. W dniu 13 grudnia 2018 roku kandydatura nie uzyskała pozytywnej opinii Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Konina, a następnie została wycofana.

Kandydaturę konińskiego przedsiębiorcy Ernesta Pawła Michla, drukarza i księgarza z Konina złożył dyrektor MBP pan Damian Kruczkowski. Po jej odrzuceniu przez Radę Miasta Konina w dniu 28 października 2020 roku w stosunku 9 głosów za i 14 przeciw na sesji Rady Miasta Konina w dniu 27 stycznia 2021 roku przyjęta została zgłoszona przez radnego Tomasza Andrzeja Nowaka kandydatura pisarki Zofii Urbanowskiej w stosunku 18 głosów za, 4 przeciw, 1 wstrzymujący się.

Znajdujące się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie sformułowania o treści: ,,I choć Zofia Urbanowska nie była może postacią wielce wybitną” ośmiesza i dezawuuje nagrodzoną Srebrnym Wawrzynem Literackim pisarkę i jej twórczość, a tym samym negatywnie wpływa na wizerunek instytucji, której patronką decyzją władz Konina została. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie o ,,radosnym przyjęciu patronki” jako wyemancypowanej kobiety, dodając przy tym ,,Bo przecież biblioteka jest kobietą” nieco zastanawia, bo dyrektor biblioteki zażarcie optował za mężczyzną Ernestem Pawłem Michlem, lokalnym przedsiębiorcą, nijak przystającym do uznanej literatki. Źle to świadczy o dyrektorze placówki i stawia pod znakiem zapytania jego poziom kultury osobistej i kultury słowa, a także budzi pytanie o ideologizację wypowiedzi. W latach poprzednich, kiedy stanowisko dyrektora piastował pan Henryk Janasek, biblioteka utrzymywała daleko idącą apolityczność i neutralność ideologiczną, a jej strona internetowa nie była wykorzystywana do prezentowania prywatnych opinii, do manipulacji opinią publiczną lub podważania decyzji władz Konina.

Stwierdzenie ,,choć jej patronat nie był z państwem konsultowany” nie powinien mieć miejsca, ponieważ sprawia wrażenie podjęcia decyzji wbrew czyjejś woli. W sprawie Ernesta Pawła Michla pan dyrektor prowadził własne konsultacje i kampanię połączoną ze zbieraniem podpisów, w co zaangażował również Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie, jak się okazało, nie podając w biogramie kandydata wszystkich istotnych faktów i kontekstów, o których osoby kandydaturę popierające nie mogły wiedzieć, podobnie jak instytucje spoza Konina i poseł RP. Wiadome było, że przed podjęciem decyzji Rada Miasta Konina będzie rozpatrywać wniosek wnikliwie i dokładnie. Koronym argumentem do odrzuceniem kandydatury Ernesta Pawła Michla był fakt, że był on lokalnym przedsiębiorcą, a nie twórcą kultury, tzw. pisarzem, poetą, itd., a w 1939 r. społeczeństwo Konina, w tym także córka Ernesta Pawła Michla, namaściło Zofię Urbanowską na patronkę biblioteki miejskiej. Zachodzi więc pytanie, czy jako dyrektor placówki, pan Kruczkowski musiał stworzyć komitet poparcia i prowadzić kampanię, zamiast zaproponować kandydaturę patrona bezpośrednio panu prezydentowi Korytkowskiemu w celu procedowania sprawy.

Inicjatywa uchwałodawcza w sprawie kandydatury Zofii Urbanowskiej została złożona zgodnie z procedurami, a decyzję podjęła Rada Miasta. Było to głosowanie niezależne i ponad podziałami, w którym z nieprzymuszonej woli wzięli udział członkowie wszystkich klubów Rady Miasta Konina – KO, PiS, Lewica, a także radni niezrzeszeni. Radni reprezentowali zdecydowaną większość Konina – 18 głosów za przy 23 radnych w Radzie. W naszej ocenie, wcześniejsza nieprzychylna wobec pisarki postawa pana dyrektora oraz ostatnia oficjalna krytyka na stronie MBP nie przystoi osobie piastującej stanowisko jednej z placówek kulturalnych miasta, ponieważ podważa autorytet zarówno tej instytucji kultury, jak i prezydenta miasta, Przewodniczącego Rady Miasta oraz pozostałych radnych. Dopiero po publikacji internetowej Przeglądu Konińskiego z tekstu na stronie MBP zniknęła część kontrowersyjnych, kompromitujących sformułowań.

Szanowany Panie Prezydencie, pragniemy również zauważyć, że po zmianie dyrektora placówki z działających w niej pracowni, Centrum Edukacji Elektronicznej im. Jana Zemełki, w niejasnych okolicznościach została zakończona praca Jerzego Łojki, wybitnego historyka i badacza historii Konina i naszego regionu, który z otwartymi rękami został przyjęty w innych miastach Wielkopolski. Jest to dla nas niepowetowana strata.

W związku z powyższymi faktami składamy oficjalny protest. Prosimy o wyciągnięcie wniosków i podjęcie odpowiednich kroków w celu zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości, włącznie z rozważeniem podjęcia decyzji o zdymisjonowaniu pana dyrektora Damiana Kruczkowskiego z pełnionej funkcji.

Tomasz Andrzej Nowak
Maciej Ostrowski
Zenon Chojnacki”

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Do wszystkich stron konfliktu zwracam się z uprzejmym apelem ; Zechciejcie Kochani skoncentrować się nie na sporze o nazwy a na zabezpieczeniu elementarnych środków na działalność. Pracownicy kultury / nie tylko bibliotekarze / w naszym mieście od lat należą do najniższej grupy zaszeregowania. Stan techniczny placówek miejskich jest co najmniej wstydliwy, amfiteatru katastrofalny. Gdy ruszy OSKARD ta przepaść będzie jeszcze wyraźniejsza. Konińskiej kulturze potrzebny jest plan naprawczy a nie wojenki personalne.
Dodano: 23.02.2021 22:30    Przez: Alfred Michalczyk
Gdyby Urbanowska była tak wybitna, to by była znana, a nie jest. Jest postacią ważną dla lokalnej społeczności, ale nie wybitną. Prawdę dyrektor napisał. Nie deprecjonuje jej przecuez, pisząc po prostu o niej prawdę. Wybitni, to Nobla dostali, albo przynajmniej ich nazwiska są powszechnie znane.
Dodano: 23.02.2021 22:12    Przez: Barbara
W takich przypadkach można fajnie zaktywizować naszą lokalną społeczność, która w większości nie wie, o co i o kogo chodzi. I tu jest fajne pole do popisu dla ludzi kultury, a w szczególności dyrektora biblioteki. Tak, jak przy KBO, można zrobić internetową akcję głosowania. Przy okazji pokazać i przedstawić wszystkich kandydatów za pomocą mediów społecznościowych, lokalnych portali internetowych, TV, radia. Zamiast tego kolejna nic nie wnosząca wojenka oraz urażone ambicje. To powoduje, że zwykli mieszkańcy mają to w nosie, nabierają coraz większej niechęci dla "władzy".
Dodano: 24.02.2021 08:12    Przez: Tomaszek55
Ubezwłasnowolnić dyr. Damiana i wysłać do psychriatyka(?). Trójca (a może trójka robotniczo-urzędnicza) chciałaby wprowadzić sławetną w PRL cenzurę. Kawałek polskiej Białorusi chce się zaprowadzić w Koninie i zamknąć usta inaczej myślących. Czy szanowni panowie namawiają Prezydenta Miasta Konina do złamania ar. 54 Konstytucji RP, a może w takim przypadku sami łamią prawo! Jakbyście panowie nie widzieli, to wspomniany artykuł Konstytucji RP, mówi o wolności słowa. No to na tyle, panowie sprawiedliwi...!
Dodano: 23.02.2021 21:09    Przez: Felek Stankiewicz
avatar Wstyd, że taki Kruczkowski zasiada jeszcze w komisji Kariatyd w CKiS. To jakiś koniński obłęd! Właśnie przeczytałem jury, do tego jeszcze Witold Nowak. I to oni mają twierdzić kto działa w kulurze? Niech najpierw zaczną od siebie. Myślałem, że CKiS jest wolna od takich osób. To miasto zżera CHOROBA !
Dodano: 23.02.2021 21:24    Przez: komornikKoninski

KOMENTARZE

avatar Brawo Radni. Pan Kruczkowski wielkiego celebrytę z siebie robi. Już nie sprząta żydowskich grobów? Nieodpowiedni człowiek powołany na takie stanowisko. Wstyd! Dosyć kolesiostwa w Koninie !
Dodano: 23.02.2021 18:59    Przez: komornikKoninski
Komorniku nie bądź taki łasy na cudze. Do niektórych nominacji obecnej władzy można by dopisać suplement.Akurat w tym przypadku odbył się konkurs ze sporym udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury. Można się wstydzić ale za stan konińskiego amfiteatru.
Dodano: 24.02.2021 12:11    Przez: antyfaszysta
Słuszne zauważenie ważnej sprawy . Dyrektor powinien polecieć za takie zachowanie , bezwzględnie
Dodano: 23.02.2021 21:05    Przez: kuń
Ubezwłasnowolnić dyr. Damiana i wysłać do psychriatyka(?). Trójca (a może trójka robotniczo-urzędnicza) chciałaby wprowadzić sławetną w PRL cenzurę. Kawałek polskiej Białorusi chce się zaprowadzić w Koninie i zamknąć usta inaczej myślących. Czy szanowni panowie namawiają Prezydenta Miasta Konina do złamania ar. 54 Konstytucji RP, a może w takim przypadku sami łamią prawo! Jakbyście panowie nie widzieli, to wspomniany artykuł Konstytucji RP, mówi o wolności słowa. No to na tyle, panowie sprawiedliwi...!
Dodano: 23.02.2021 21:09    Przez: Felek Stankiewicz
avatar Wstyd, że taki Kruczkowski zasiada jeszcze w komisji Kariatyd w CKiS. To jakiś koniński obłęd! Właśnie przeczytałem jury, do tego jeszcze Witold Nowak. I to oni mają twierdzić kto działa w kulurze? Niech najpierw zaczną od siebie. Myślałem, że CKiS jest wolna od takich osób. To miasto zżera CHOROBA !
Dodano: 23.02.2021 21:24    Przez: komornikKoninski
Gdyby Urbanowska była tak wybitna, to by była znana, a nie jest. Jest postacią ważną dla lokalnej społeczności, ale nie wybitną. Prawdę dyrektor napisał. Nie deprecjonuje jej przecuez, pisząc po prostu o niej prawdę. Wybitni, to Nobla dostali, albo przynajmniej ich nazwiska są powszechnie znane.
Dodano: 23.02.2021 22:12    Przez: Barbara
Do wszystkich stron konfliktu zwracam się z uprzejmym apelem ; Zechciejcie Kochani skoncentrować się nie na sporze o nazwy a na zabezpieczeniu elementarnych środków na działalność. Pracownicy kultury / nie tylko bibliotekarze / w naszym mieście od lat należą do najniższej grupy zaszeregowania. Stan techniczny placówek miejskich jest co najmniej wstydliwy, amfiteatru katastrofalny. Gdy ruszy OSKARD ta przepaść będzie jeszcze wyraźniejsza. Konińskiej kulturze potrzebny jest plan naprawczy a nie wojenki personalne.
Dodano: 23.02.2021 22:30    Przez: Alfred Michalczyk
Że Chojnacki...? Nie dziwi mnie to, on zawsze będzie za każdorazowym wbiciem szpili osobom nienależącym do "ich " ugrupowania, podobnie zresztą jak Leśniewska i Kubiak. Dla nich ukojeniem było by gdyby patronami zostali Lech i Maria K. - choć głowy nie dam. Że Ostrowski...? Też mnie nie dziwi, wszak powszechnie wiadomo, że ma chrapkę na nowe synekury i rozpoczął już kampanię - mury SM są dla niego za ciasne. Ale że Nowak... No panie Starówka, w czasie tych Pańskich spacerów po Koninie chyba się gzyms boleśnie na główkę osunął. A może to taka brzydka polityczna walka o kolejny awans w hierarchi spółek miejskich....??? Zaś co do samej patronki, to bodaj po raz pierwszy w 100% zgadzam się z p.Kruczkowskim. Pisarka poza Koninem i najbliższą okolicą praktycznie nieznana. Kłamstwo? Zadzwońcie do znajomego spoza Konina (ale nie do byłego mieszkańca) i zapytajcie o p.Urbanowską i jej najbardziej znane dzieło. Podobnie z poprzednią kandydatką - dla 90% Polaków postać kompletnie nieznana.
Dodano: 24.02.2021 07:43    Przez: Oscar
Oczywiście chodzi mi o kandydatkę na patronkę "skweru" przy ul.Przemysłowej p.Dulębiankę, bo co do p.Michla - nie mam zastrzeżeń - patronem/patronką biblioteki powinien być albo ktoś "ogólnopolski" i znany a zasłużony w dziedzinie książek/literatury, albo "lokalny" zasłużony i znany z tego zakresu. Także zarówno i p.Michl i p.Urbanowska to kryterium spełniają. Zresztą ma to również walor poznawczy, może skłoni to kogoś do bliższego poznania tych postaci i ich wkładu w konińskie "księgarstwo".
Dodano: 24.02.2021 07:49    Przez: Oscar
W takich przypadkach można fajnie zaktywizować naszą lokalną społeczność, która w większości nie wie, o co i o kogo chodzi. I tu jest fajne pole do popisu dla ludzi kultury, a w szczególności dyrektora biblioteki. Tak, jak przy KBO, można zrobić internetową akcję głosowania. Przy okazji pokazać i przedstawić wszystkich kandydatów za pomocą mediów społecznościowych, lokalnych portali internetowych, TV, radia. Zamiast tego kolejna nic nie wnosząca wojenka oraz urażone ambicje. To powoduje, że zwykli mieszkańcy mają to w nosie, nabierają coraz większej niechęci dla "władzy".
Dodano: 24.02.2021 08:12    Przez: Tomaszek55
Chcę wierzyć, że równie wielkie oburzenie w radnych Chojnackim, Ostrowskim i Nowaku (oraz ich "kolegach" z ław Rady Miasta) wzbudzi kanajackie zachowanie/wypowiedzi radnego Kubiaka w korespondencji z pewnym mieszkańcem (o których to wypadkach/wpadkach piszą lokalne media). Wierzę, że również w tym przypadku wyartykułują Panowie stosowny protest. Oby jego forma i skutek nie były takie same jak "zdecydowane protesty" światowych rządów w sprawie aneksji Krymu ;)
Dodano: 24.02.2021 08:23    Przez: Oscar
Władza coś wymyśliła, to trzeba przyklasnąć. A jeśli ktoś tego nie zrobił, to trzeba uruchomić organy ścigania, niech go dorwą... Takie działania trącą PRL - em i totalitaryzmem.
Dodano: 24.02.2021 09:23    Przez: Mieszkaniec
Dyrektorkę Gimnazjum nr5 też nasza władza pozbawiła stanowiska, bo niby była winna.Niezawisły sąd ja uniewinnił i co ktoś ją przeprosił, napisał coś w Mediach? Nie, zdegradować człowieka to łatwo, a w drugą stronę to już nie trzeba.
Dodano: 24.02.2021 09:26    Przez: B. K.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.