Dzisiaj jest piątek 14 maja 2021, imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16550) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (76) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 11oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
14 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mustang ma szansę na drugie mistrzostwo Polski. Fi ... (1)Konin. Na Warszawskiej pożar samochodu. Dym widocz ... (3)

ZOUM do likwidacji. Radni, po dyskusji, poparli prezydenta

Dodano: 24.02.2021 11:47
Źródło: LM.pl

Z początkiem lipca Zakładu Obsługi Urzędu Miejskiego w Koninie przestanie istnieć. W środę radni, po długiej dyskusji, poparli propozycję prezydenta.

Zakład Obsługi Urzędu Miejskiego to jedna z jednostek miasta. Zatrudnione są w niej m.in. sprzątaczki, kierowcy, czy portierzy. Łącznie to 67 osób. Prezydent zaproponował, by zakład zlikwidować. Część osób weszłaby w skład nowo utworzonego Wydziału Obsługi Urzędu Miejskiego, część przeszłaby na emeryturę, a część, głównie kadra sprzątająca – zwolniona, a jej zadania przejęłaby firma zewnętrzna.

Czy likwidacja przyniesie oszczędności?

Radni w środę o tej propozycji dyskutowali dość długo. Krystian Majewski (PiS) dopytywał o realne oszczędności wynikające z likwidacji zakładu. – Nie jestem przekonany co do zasadności tych zmian i kosztów społecznych, które one wywołają. Zmiany mają na celu zwolnienie tych osób, które są najmniej zarabiające, czyli pań sprzątaczek. Nie jestem przekonany, czy outsourcing przyniesie nam oszczędności. Rynek może to zweryfikować – mówił.

Prezydent w uzasadnieniu projektu uchwały zaznaczył, że przedstawienie konkretnych oszczędności będzie możliwe dopiero na początku 2023 roku, po pełnym roku (2022) bez funkcjonowania zakładu. Wcześniej, podczas posiedzenia Komisji Finansów i Infrastruktury była mowa o 400 tys. zł oszczędności jeszcze w tym roku. Cały budżet zakładu wynosi ok. 7,2 mln zł, połowę stanowią wynagrodzenia pracowników.

Radni PiS jak dobre wujki"

– Finanse w mieście wymagają radykalnych działań naprawczych. To nie jest opinia odosobniona. Na tę problematykę zwraca uwagę kolejny raz RIO. Jeżeli nie podejmiemy działań w tej sferze czeka nas tylko administrowanie naszym miastem. Czy tego chcemy? Żeby nasze miasto pogrążyło się w stagnacji? – pytał radny Marek Cieślak (KO). I zarzucił radnym PiS uchylanie się od odpowiedzialności za miasto. – Zachowujecie się jak takie dobre wujki. To jest chowanie głowy w piasek, udawanie, ze ta sprawa was nie dotyczy. Na mieście będziecie powtarzać, że dobrymi wujkami są radni PiS-u, a ci z Platformy potrafią tylko likwidować. Tak nie jest. My mamy duże poczucie odpowiedzialności za to miasto.

– Przewodniczący Komisji Finansów mówił prawie dziesięć minut i nie powiedział ani jednej liczby. Niech nam przytoczy zapewnienia dotyczące oszczędności. Na razie mamy tylko hipotetyczne oszczędności. Nie wierzę, żeby te oszczędności były znaczące – ripostował Krystian Majewski.

„Dałem ZOUM dwa lata na restrukturyzację"

Tadeusz Wojdyński i Tomasz Andrzej Nowak (Lewica) pytali, czy oszczędności nie dałoby się wypracować w ramach obecnej struktury, bez likwidowania ZOUM. – Przygotowaliśmy taką symulację. Zauważyłem wcześniej, że jest przyrost kadry w zakładzie. Planowaliśmy, że dziesięć osób odejdzie na emerytury, co da oszczędności ok. 400 tys. zł. Na pewno jest potrzeba głębokiej restrukturyzacji jeśli chodzi o personel sprzątający – oceniał Michał Skorupka, obecny dyrektor zakładu.

Prezydent Piotr Korytkowski ocenił jednak, że takiej restrukturyzacji ZOUM nie mógł się doczekać. – Dałem ZOUM dwa lata czasu na restrukturyzację. Nie uzyskałem pozytywnego efektu. Oszczędności mogą pojawić się głównie tam, gdzie są zatrudnieni ludzie. Proszę wskazać mi inne działania, które przyniosłyby tak wymierne korzyści – mówił. Zarzucił też radnym niekonsekwencję: – Wsłuchując się w państwa głosy dot. oszczędności, restrukturyzacji urzędu proponuję projekt, który wychodzi naprzeciw państwa oczekiwaniom, a państwo próbujecie wyrzucić to do kosza. To hipokryzja – jedno się mówi, a drugie się robi. Jesteśmy chyba jedyną instytucją w Koninie, która zatrudnia sprzątaczki. To jest standard nie tylko w jednostkach publicznych, ale również w firmach komercyjnych.

Ostatecznie, w głosowaniu, Rada Miasta Konina wyraziła zgodę na likwidację Zakładu Obsługi Urzędu Miejskiego. Jedenastu radnych było za (Koalizacja Obywatelska i niezrzeszeni), dziewięciu przeciw (PiS), a trzech wstrzymało się od głosu (Lewica).

  • ZOUM do likwidacji. Radni, po dyskusji, poparli prezydenta

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Panie Prezydencie, jest Pan nie konsekwentny. Mówi Pan, że ZOUM miał dwa lata na restrukturyzację, a nic nie zrobiono. To w takim razie winę za to ponosi szef jednostki. I to on w pierwszej kolejności powinien zostać ukarany, ale nie awansem lub przeniesieniem na inne stanowisko. I znowu ukarani zostaną najsłabsi.
Dodano: 24.02.2021 13:08    Przez: Tomaszek55
avatar Teraz Panie zostaną zatrudnione przez prywatną firmę, która w zamian za to wygra przetarg w Urzędzie Miasta i te same Panie będą pracowały sobie za 10 zł na godzinę, bez umowy o pracę na cały etat, być może i bez odpłatnego urlopu. " Aby POlakom żyło się lepiej"
Dodano: 24.02.2021 12:12    Przez: Stary Ch...j
To jest ostania kadencja prezydenta w mieście Konin . Mieszkańcy nie chcą już Korytkow w ogóle w Koninie niech szuka pracy w Świebodzinie , Buku czy Kępnie .!
Dodano: 24.02.2021 12:56    Przez: czacha
cytat ... Proszę wskazać mi inne działania, które przyniosłyby tak wymierne korzyści ... wystarczy zmniejszyć ilość osób w radach nadzorczych a zwłaszcza hotel - Konin. Zatrudnić osoby z Konina a nie z Poznania i innych miast , gdzie nie trzeba płacić dodatkowo za przejazdy . To jest gospodarność kasy miejskiej a nie szastanie pieniędzmi mieszkańców - podatników, a tym bardziej mieszkańcy nie dają przyzwolenia na taka niegospodarność. Niech prezydent opłaca ze swoich pieniedzy z pensji swoich kolesi . Wystarczy również obniżyć premie kwartalne i roczne w spółkach miejskich . Zapewne bilans będzie imponujący , gdzie na sprzątaczki kasa by się znalazła i nie trzeba likwidować stanowisk pracy i nie podnosić bezrobocia w mieście Konin
Dodano: 24.02.2021 12:45    Przez: domingo
Obecny dyrektor ZOUM (Michał S. z SLD), który nie zrestrukturyzował ZOUM zostanie kierownikiem Wydziału Obsługi urzędu. Albo inną synekurę dostanie, jak nie PUP to ZOUM jak nie ZOUM to co innego. Albo Pani Joanna H. z sekretarki na kierownika w kadrach
Dodano: 24.02.2021 12:04    Przez: Złom

KOMENTARZE

Po co prezydent wystarczy dobre biuro logistyczne i zwolnić urzędników ich prezydenta.A budynek sprzedać firma zewnętrzna podpiszę umowę za odpowiedzialność z karą bardzo wysoką i do dzieła rzeczypospolita !
Dodano: 25.02.2021 20:19    Przez: koninianin
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.