Dzisiaj jest piątek 16 kwietnia 2021, imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17450) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
9 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)

MPEC ogłosił drugi przetarg na budowę ciepłowni geotermalnej

Dodano: 25.02.2021 10:51
Źródło: LM.pl

MPEC wciąż szuka wykonawcy, który podjąłby się budowy ciepłowni geotermalnej na wyspie Pociejewo. Pierwszy przetarg nie wyłonił takiego podmiotu, w piątek ogłoszone zostanie więc nowe postępowanie.

Przypomnijmy, jesienią zeszłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnej w Koninie. Koszt całej inwestycji to ok. 54 mln zł, dofinansowanie z NFOŚiGW wyniesie ok. 24 mln zł. W ramach inwestycji wybudowana miała zostać ciepłownia geotermalna, ale również wykonany otwór geotermalny GT-3.

I tu pojawił się problem. W pierwszym, grudniowym przetargu zgłosiły się trzy chętne podmioty na budowę ciepłowni – dwa konsorcja (Erbud SA i Erdbud Industry z Warszawy oraz Energy Solutions i Eko-MTK z Tarnowa i Nadarzyna) oraz jedno przedsiębiorstwo (Energoterm z Torunia). Jednocześnie jednak nie było żadnego chętnego na wykonanie otworu GT-3. A ten jest niezbędny do funkcjonowania ciepłowni.

MPEC unieważnił więc przetarg. Drugi ogłoszony zostanie w piątek. Jeżeli tym razem uda się wyłonić wykonawców obu części inwestycji, ciepłownia geotermalna mogłaby zacząć działać w Koninie w grudniu 2022 r.

fot. archiwum

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ciepłownia geotermalna,   geotermia,   MPEC,   odwiert geotermalny,   przetarg



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

znamy już wasze "inwestycje" na przykładzie pwik, przez tyle lat mamiliście ludzi o taniej i czystej wodzie, a okazało się że nie jest ona ani czysta tani tym bardziej tania, corocznie opłaty rosną po 35-40%, a prezes zgarnia 400 tyś., ale dalej mówicie o kolejnych "inwestycjach" w fotowoltaike, które finansują mieszkańcy, teraz kolei w mpec, nie dziękuję za wasze "inwestycje" które są finansowane z kieszeni mieszkańców, żeby KOlesie mogli zarabiać
Dodano: 25.02.2021 13:39    Przez: obywatel
Czy teraz prezes mpec towarzysz PO będzie zarabiał dwa razy tyle, czyli milion złotych, a miasto zrzuci koszty inwestycji na mieszkańców?
Dodano: 25.02.2021 11:13    Przez: rokoko poko
54 mln.? Dofinansowanie 24 mln. czyli mieszkańcy ze swych portfeli muszą wyskrobać dalsze 30 mln? Nie w kij dmuchał. A czy ktoś, choćby orientacyjnie podał ile mieszkań, domów taka geociepłownia ogrzeje i zaopatrzy w CWU? Coś czuję, że na nieruchomości spoza Pociejewa braknie mocy. A na marginesie, ile na dzień dzisiejszy wskazuje licznik zadłużenia miasta? Dług niewątpliwie rośnie (na początku 2015 było tego 117 mln.) a ilość mieszkańców spada (stan zameldowanych w Koninie 31.12.2020 to 68.823 osób i od 2015 spadł o 9 tys.). Ciekaw jestem jaki jest obecnie dług przypadający na jednego mieszkańca? A włodarze miasta nie ujawnili jeszcze wszystkich swoich "wizji" i nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa...
Dodano: 25.02.2021 11:27    Przez: Oscar
avatar Pan Trzaskowski jest wielkim autorytetem naszego Pana Prezydenta Konina
Dodano: 25.02.2021 12:08    Przez: Stary Ch...j
avatar Rada nadzorcza ustaliła już poziom nagród za sezon grzewczy? Półtora dnia w Koninie było -17 stopni , a MPEC dał radę....
Dodano: 25.02.2021 12:10    Przez: Stary Ch...j

KOMENTARZE

Czy teraz prezes mpec towarzysz PO będzie zarabiał dwa razy tyle, czyli milion złotych, a miasto zrzuci koszty inwestycji na mieszkańców?
Dodano: 25.02.2021 11:13    Przez: rokoko poko
54 mln.? Dofinansowanie 24 mln. czyli mieszkańcy ze swych portfeli muszą wyskrobać dalsze 30 mln? Nie w kij dmuchał. A czy ktoś, choćby orientacyjnie podał ile mieszkań, domów taka geociepłownia ogrzeje i zaopatrzy w CWU? Coś czuję, że na nieruchomości spoza Pociejewa braknie mocy. A na marginesie, ile na dzień dzisiejszy wskazuje licznik zadłużenia miasta? Dług niewątpliwie rośnie (na początku 2015 było tego 117 mln.) a ilość mieszkańców spada (stan zameldowanych w Koninie 31.12.2020 to 68.823 osób i od 2015 spadł o 9 tys.). Ciekaw jestem jaki jest obecnie dług przypadający na jednego mieszkańca? A włodarze miasta nie ujawnili jeszcze wszystkich swoich "wizji" i nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa...
Dodano: 25.02.2021 11:27    Przez: Oscar
Czy Pan Prezydent Piotr Korytkowski w swojej niegosPOdarności chce przebić swojego KOlegę z Warszawy Rafała Trzaskowskiego ? Dług Konina rośnie w zastraszającym tempie jak na małe miasto, którym jest Konin, w centrum Polski ?
Dodano: 25.02.2021 11:58    Przez: 54-24=30 mln
avatar Pan Trzaskowski jest wielkim autorytetem naszego Pana Prezydenta Konina
Dodano: 25.02.2021 12:08    Przez: Stary Ch...j
avatar Rada nadzorcza ustaliła już poziom nagród za sezon grzewczy? Półtora dnia w Koninie było -17 stopni , a MPEC dał radę....
Dodano: 25.02.2021 12:10    Przez: Stary Ch...j
znamy już wasze "inwestycje" na przykładzie pwik, przez tyle lat mamiliście ludzi o taniej i czystej wodzie, a okazało się że nie jest ona ani czysta tani tym bardziej tania, corocznie opłaty rosną po 35-40%, a prezes zgarnia 400 tyś., ale dalej mówicie o kolejnych "inwestycjach" w fotowoltaike, które finansują mieszkańcy, teraz kolei w mpec, nie dziękuję za wasze "inwestycje" które są finansowane z kieszeni mieszkańców, żeby KOlesie mogli zarabiać
Dodano: 25.02.2021 13:39    Przez: obywatel
To ściema ten artykuł i sztucznie wywołany medialny szum . Wiadomo że geotermia nie powstanie bo w kasie miejskiej pustka .
Dodano: 25.02.2021 16:48    Przez: dog
Mżonki są dobre gdy pozostają mżonkami. Gorzej gdy naiwni uwierzą że te mżonki to wizja góry złota. Dziś nikt nie pamięta, że pewien "sułtan" i pewien "car" wymyślili plan za 13,5 mln. aby podnieść atrakcyjność nieruchomości "sułtana". Potem aby urzeczywistnić żywotne potrzeby mieszkańców "wyśniono" plan dobudowy "WC" za blisko 1 mln. Wszystko to ubrano w lotne hasła "przywracania rzeki miastu" , "stworzenia srtefy kultury i wypoczynku". Z KBO zbudowano hangar dla kajaków i wraz z drobniejszymi "inwestycjami" nakład na bulwary wynósł ponad 15 mln. Minęły lata i okazuje się, że poza nielicznymi imprezami na siłę organizowanymi przez miasto, kompletnie nic się tu nie dzieje. Mieszkańcy nie podchwycili światłych wizji. Choć biznesy "sułtana" odżyły. Czyli cel został osiągnięty. Obecnie wdrażamy w życie kolejną "światłą" wizję sułtana (wg planu za 54 mln, a dam głowę, że finalnie wraz ze związanymi z tą "inwestycją" pobocznymi kosztami będzie to grubo ponad 70 mln.), kto bogatemu zabroni?
Dodano: 26.02.2021 08:06    Przez: Oscar