Dzisiaj jest poniedziałek 19 kwietnia 2021, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18085) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 9oC
Jutropogoda
11 / 6oC
Pojutrzepogoda
13 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (7)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął waloryzację emerytur i rent

Dodano: 1.03.2021 12:41

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął właśnie coroczną waloryzację emerytur i rent. W tym roku świadczenia wrosną o ponad 4 proc., a minimalna emerytura będzie wyższa o 50,88 zł.

Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia z lutego, w kwocie brutto, przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w kraju. - Co istotne, żeby ZUS zwaloryzował nasze świadczenie, nie musimy składać żadnego wniosku, gdyż waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Każdy emeryt i rencista otrzyma również decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych będzie połączona z wysyłką decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także dodatków do tych świadczeń, takich jak: dodatek pielęgnacyjny, czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz rent socjalnych. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2021 roku.

Minimalna emerytura w górę. W związku z waloryzacją wzrosła między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają wystarczająco długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, a mężczyzna – co najmniej 25 lat).

Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł. Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ZUS,   emerytury,   renty,  



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Za PO-PSL rewaloryzacja rent i emerytur wynosiła 5 zł, za PiS-u 50 zł i nie było dodatkowych emerytur, czy nadal chcecie aby do władzy POwróciło PO ?
Dodano: 01.03.2021 12:59    Przez: Emeryt
Nie chcemy ani PO ani Pisu... A ile ci ta banda zabiera z twojej wypracowanej emerytury podatku ? To ci nie przeszkadza ? Wazne ,ze coś potem dali..... To moze ja ci zabiorę 10k a oddam 5 k i bedziesz mnie wielbił pod niebiosa ? A inflancji nie widzisz jaka jest od kilku lat ? Słynne 500plus jest warte na dzien dzisiejszy juz 380zł ... Z czego się cieszył z ochłapu 50 zl ?
Dodano: 01.03.2021 13:15    Przez: piotr antas
Emeryt ! No to zaszalejesz w markecie. W końcu kupisz sobie prawdziwe parówki ,a nie te za 10zł. A i moze starczy na lekarstwo to lepsze a nie zamiennik ? O wakacjach zagranicznych (jak niemieccy angielscy emeryci ) to sobie na tv pooglądasz, musi to ci wystarczyć. No i najwazniejsze, nigdy PO tylko PiS.
Dodano: 01.03.2021 13:25    Przez: ZagranicznyEmeryt
Niech nam Niemcy wypłacą odszkodowania za zniszczony kraj i wymordowanych ludzi, a potem pogadamy.
Dodano: 01.03.2021 13:32    Przez: Reparacje wojenne
Anglicy Francuzi tez ? Bo Tamtejsi emeryci tez na zagraniczne wczasy jezdzą hurtowo. Ty... na razie to nawet wraku Tupolewa nie mozemy się doprosić o zwrot ....tacy skuteczni jesteśmy.
Dodano: 01.03.2021 13:45    Przez: piotr antas
A co ma wrak Tupolewa do podwyżki emerytur i rent ? Czyżbyś swoim rodzicom blachą z Tupolewa chciał zastąpić waloryzację z ZUS-u ? Pieniędzy nie ma i nie będzie - mawiał minister Wincent Rostowski z PO.
Dodano: 01.03.2021 15:47    Przez: Nigdy więcej PO-PSL
Wrak zawsze mozna sprzedać na zlom i są z tego faktyczne pieniądze... Teraz masz ? Bez pokrycia chyba. Ciesz się ,niedługo nawet będzie banknot 1000złotowy, potem 10.000 złotowy...az dojdziemy do bankntotów z dawnych lat i będziesz milionerem pisowskim.
Dodano: 01.03.2021 16:59    Przez: piotr antas
avatar Piotrze tak piszesz jakby polscy emeryci latali na wycieczki po całym świecie i nagle przestali? Dlaczego szydzisz z ludzi, którzy po 40 latach pracy muszą jeść parówki za 6 zł z papieru toaletowego i nie stać ich nawet na lekarstwa?
Dodano: 01.03.2021 20:37    Przez: Stary Ch...j
avatar Przecież polscy liberałowie, Europejczycy (jak każą siebie nazywać) już dawno oznajmili, że braknie pieniędzy na emerytury dla obecnych czterdziestolatków. O jakich wycieczkach piszesz? Zazdrościmy Niemcom, Anglikom świadczeń socjalnych kpiąc i krytykując jednocześnie polskie.
Dodano: 01.03.2021 20:40    Przez: Stary Ch...j
ZUS jest wiarygodną i wypłacalną instytucją za rządów PiS-u i niech tak pozostanie. Dopóki PiS będzie rządził emerytury i renty nie będą zagrożone.
Dodano: 01.03.2021 13:16    Przez: Emeryt
Hahaha człowiek..znowu wyszedł z Gniezna..Cos krótko cię trzymali teraz.
Dodano: 01.03.2021 13:26    Przez: lekarz
NIGDY WIĘCEJ PO !!! Te łachudry z PO to nawet zmniejszyły tym nieszczęsnym umarłym zasiłek pogrzebowy z 6 tysięcy na 4 tysiące. Całe szczęście, że już na zawsze są na marginesie życia społecznego i politycznego, tak jak i SLD.
Dodano: 01.03.2021 13:25    Przez: Matilan
A wiek emerytalny Polakom , kobietom i mężczyzną POdwyższyli do 67-go roku życia, aby mogli spokojnie umrzeć w miejscu pracy. Tak PO-PSL troszczyło się o Polaków ?
Dodano: 01.03.2021 13:31    Przez: Nigdy więcej PO-PSL
Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych i jest to kwota stała, Czyli te łachudry z PiSu tez nie zwiększyły go ,mimo ze rządzą od 5 lat. Co do sld,to z tego co mi wiadomo wnieśli projekt o podwyzeszenie. W grudniu 2020 roku wpłynął nawet projekt Lewicy w tej sprawie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało jednak, że na razie zasiłek nie zostanie podwyższony. I kogo ty bronisz? Nie widzisz, ze się ośmieszasz ?
Dodano: 01.03.2021 13:33    Przez: piotr antas
Do 2012 r. wiek emerytalny w Niemczech wynosił 65 lat. Od tamtej pory rośnie, by w 2031 r. zatrzymać się na poziomie 67 lat. Analitycy Niemieckiego Banku Federalnego oceniają jednak, że to nie wystarczy, by system emerytalny pozostawał wydolny. W końcu Niemcy żyją coraz dłużej – już dziś średnia długość życia wynosi 81,2 lat. Rozumiesz jeden z drugim co to jest ekonomia ?
Dodano: 01.03.2021 13:35    Przez: piotr antas
Ile wynosi wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii dla kobiet i mężczyzn?Zrównany wiek emerytalny wzrośnie w przyszłym tygodniu do 66 lat, a następnie ponownie do 67 lat w 2028 roku i do 68 lat w 2037 roku..ale królewicze polskie by chciały 60 i juz nic nie robić ..a potem płacz, ze emerytura niska . i czekanie na ochłapy 50zł ..... to ja wam dam 70 zł i mnie wybierzecie, skoro takie rozumowanie macie.
Dodano: 01.03.2021 13:38    Przez: piotr antas
Ja jestem za tym aby "piotr antas" pracował do 70-tki i jak go koronawirus nie powali niech wtedy dopiero przejdzie na emeryturę, a ja mundurowy przechodzę na emeryturę w wieku 55 lat i z tego się cieszę.
Dodano: 01.03.2021 15:55    Przez: Irek
Ciebie prędzej głupota powiali niz mnie koronawirus. A służby mundurowe ? Widać..jenostka niezyt myśląca nawet..a na pewno myśląca tylko o sobie i o swojej emeryturze w wieku 55 lat. No bo przeciez nie poszedłeś słuzyć narodowi..tylko po to zeby szybciej na emeryturę przejść.
Dodano: 01.03.2021 17:01    Przez: piotr antas
avatar Piotrze, Polacy w wieku 68, 70 lat nie przejdą w większości badań lekarskich. We wcześniejszych tematach wielu krzyczała, żeby wyeliminować np.70 letnich kierowców z polskich dróg, a jednocześnie chciałbyś aby 68 letni kierowca autobusem dzieci do szkoły woził???
Dodano: 01.03.2021 22:57    Przez: Stary Ch...j
W wieku 70 lat nie musi być kierowcą, ale może prowadzić zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w transporcie, szkolić przyszłych kierowców z zakresu ruchu drogowego, zdarzeń na drodze. Może układać harmonogramy dla kierowców oraz całej floty. Jest mnóstwo funkcji dla byłych kierowców. Znałem architekta, który pracował do 84 roku życia. Gdyby nie zabierali Wam podatku mielibyście 13 i 14 emeryturę.
Dodano: 02.03.2021 08:40    Przez: Saturn1985
avatar Tylko dlatego, że znałeś architekta, który pracował do 84 lat będziesz twierdził, że Polakom nie należą się emerytury?? Przecież gdy lekarz odmówi w wieku 70 lat podpisania badań lekarskich zawsze można się przekwalifikować, zrobić podyplomówkę i zostać jakimś radnym czy członkiem rady nadzorczej. Możliwości jest mnóstwo, tylko trzeba chcieć pracować
Dodano: 02.03.2021 12:50    Przez: Stary Ch...j
O proszę jest nasz skompromitowany troll ''Stary Ch...j" .Podczas robienia tej ''podyplomówki'' podjąłeś dodatkową pracę jako troll ale wtedy jako ''Człowiek " czy ''Stary Ch...j" najpierw?Marzą się biznesy jak u Obajtka co .Na razie musi ci wystarczyć trollowanie .Może starzec kaczyński bawić się w politykę zamiast robić dziwne rzeczy z kotem to może i 70 latek prowadzić auto .O ile ma dobry jeszcze wzrok ,słuch i reakcję na to co dzieje się na drodze.Dam ci teraz na kilka dni spokój .Możesz szaleć .
Dodano: 02.03.2021 13:11    Przez: Kaczafi