Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRadni sejmiku wielkopolskiego przyjęli podział na obwody łowieckie

Radni sejmiku wielkopolskiego przyjęli podział na obwody łowieckie

Dodano:
Radni sejmiku wielkopolskiego przyjęli podział na obwody łowieckie

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyjęli nowy podział na obwody łowieckie. Teren będzie podzielony na 499 obwodów łowieckich w tym 389 polnych i 110 leśnych.

Prace nad podziałem Wielkopolski na nowe obwody łowieckie trwały dwa lata. Były konieczne, ponieważ Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niektóre zapisy z poprzedniej ustawy. W nowej uchwale Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nie tylko zawarty jest opis granic nowych obwodów łowieckich, które teraz muszą mieścić się w granicach województwa ( poprzednio takich ograniczeń nie było) ale także zaliczono każdy obwód do odpowiedniej kategorii – od bardzo dobrej do bardzo słabej.

- Podjęcie uchwały było niezbędne ponieważ dotychczasowy podział miał przestać obowiązywać z końcem marca 2021 r., dlatego konieczne stało się przygotowanie nowego podziału województwa na obwody łowieckie aby zachować ciągłość realizowanych zadań i prac na ich obszarze. Radni Sejmiku Województwa przyjęli uchwałę, która najprawdopodobniej będzie jednak obowiązywała od 1 kwietnia 2022 ponieważ Sejm jest w trakcie nowelizacji ustawy ze względu na fakt, że kilka województw nie zdąży z podziałem regionów na nowe obwody łowieckie – wyjaśnia wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Łowiectwo jest ściśle związane z wykonywaniem polowania, jednak nie tylko, ponieważ pod tym pojęciem należy rozumieć całą gospodarkę łowiecką, czyli zespół planowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną, a także ochronę środowiska naturalnego oraz kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania wielu gatunków zwierząt.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, każdy właściciel nieruchomości może złożyć oświadczenie u miejscowego starosty i w ten sposób wyłączyć swój obszar z polowań. Niestety, wtedy nie otrzyma odszkodowania za szkody łowieckie, które wypłacane są przez poszczególne koła łowieckie. W trakcie prac nad podziałem województwa na obwody łowieckie trzeba było wypracować wiele kompromisów w związku z brakiem dalszej możliwości tworzenia obwodów tzw. „transgranicznych”, czyli takich które swoim obszarem obejmowały tereny położone w dwóch województwach.

Procedurę wydzierżawiania obwodów łowieckich powierzono właściwym starostom, natomiast wnioski o dzierżawę obwodu rozpatruje właściwy zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Uchwała stanowi akt prawa miejscowego i po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego obowiązywać będzie na terytorium całego województwa.

Ĺąródło: Samorząd Województwa Wielkopolskiego 

Czytaj więcej na temat:obwody łowieckie, Wielkopolska, sejmik,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole