Dzisiaj jest piątek 16 kwietnia 2021, imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17448) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
9 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)

Wierzę w słuszność starań na rzecz elektrowni jądrowej w Pątnowie

Dodano: 4.03.2021 13:26

Zofia Itman, radna wojewódzka, spotkała się z Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem rządu do spraw infrastruktury energetycznej.

- Wierzę w słuszność starań na rzecz elektrowni jądrowej w Pątnowie, licząc na szerokie wsparcie społeczne i takich argumentów użyłam na wtorkowym spotkaniu w Warszawie, z ministrem Piotrem Naimskim – mówi nam Zofia Itman, radna wojewódzka.

Zgodnie ze złożoną wcześniej deklaracją, radna zabiega o lokalizację elektrowni jądrowej w Pątnowie, już w pierwszym etapie realizacji planu energetycznego.

- Pan minister Piotr Naimski wymienił te same argumenty za lokalizacją w Bełchatowie jaki i Pątnowie, priorytet nadając Bełchatowowi – mówi Zofia Itman, odnosząc się do radiowej wypowiedzi ministra. - Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku uruchomienia odkrywki w Złoczewie, czas życia dzisiejszej elektrowni bełchatowskiej będzie dłuższy od Pątnowa, choć też trzeba przyznać, że ewentualne wydobycie węgla na odkrywce Złoczew będzie dwa razy mniejsze niż na dotychczasowych złożach bełchatowskich.

Radna Zofia Itman przyznaje, że przy wyborze najlepszych lokalizacji bardzo ważne są aspekty przesyłowe, ale nie wolno zapominać również o innych. - Nie można abstrahować od warunków posadowienia elektrowni, które wpływają na koszty i subiektywne poczucie bezpieczeństwa ludzi. W rejonie Bełchatowa było już trzęsienie ziemi o sile 6 w 12 stopniowej skali europejskiej EMS98. Należy też przypomnieć to, co już przerabiano w Europie, chociaż czas na posiadanie składowiska jest jeszcze odległy. Im krótszy transport, tym lepiej, vide blokady transportów wysokoaktywnych gorących odpadów z elektrowni do składowisk, przez ekologów. Tymczasem otoczenie Pątnowa ma zarówno pokłady szczelnych skał ilastych, jak i rozległe wysady solne. Poza skałami granitowymi, to są dwa środowiska składowania rekomendowane przez dzisiejszych użytkowników elektrowni jądrowych do składowania odpadów radioaktywnych, w tym Niemcy, które plan przyszłych alternatywnych składowisk już mają.

To kolejny, zdaniem radnej, argument przemawiający na rzecz Pątnowa. - Otoczenie Bełchatowa generalnie nie ma takich warunków. Występujący tam wysad solny Dębina jest wysadem małym i niestabilnym. Składowanie odpadów gorących (wysoko radioaktywnych) musi być bezpieczne przez okres od miliona do kilku milionów lat. Trudno polemizować z priorytetem lokalizacji nadmorskiej. Ale i tutaj, jak gdzie indziej, trzeba analizować stan miejsca lokalizacji w perspektywie 100 - 150 lat, a jeśli będziemy chcieli w tym samym miejscu stawiać kolejne bloki to i znacznie dłuższej. Czy to zrobiono? Nic nam nie wiadomo. Z jednej strony uwierzyliśmy, że następuje gwałtowne ocieplenie klimatu, topnienie lodowców i wzrost poziomu światowego oceanu, z drugiej jednak chyba zakładamy, że nas to nie dotyczy i nie zastanawiamy się jak będzie wyglądać polskie wybrzeże morskie za 100 - 200 lat. Chyba zakładamy, że tak samo jak i dzisiaj. Wystarczy zobaczyć mapy wybrzeża Bałtyku stworzone 100 - 200 lat temu, a przecież przyspieszenie zmian klimatycznych to ostatnie kilkadziesiąt lat. 

  • Wierzę w słuszność starań na rzecz elektrowni jądrowej w Pątnowie

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Zofia Itman,   radna wojewódzka,   elektrownia jądrowa,   Pątnów,   Piotr Naimski,  



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Dobry Boże oni przeprawy przez rzekę nie potrafią zbudować, a chcą stawiać pod oknami elektrownię atomową!
Dodano: 4.03.2021 16:39    Przez: Solam Veritatem
Wykonawca Kleczewskiej juz szykuje się do nowego przetargu hehe.
Dodano: 4.03.2021 16:53    Przez: piotr antas
Dopóki nie zacząłem czytać komentarzy tutaj, to nie wiedziałem, że w tym mieście jest tylu idiotów i to i tak najłagodniejsze określenie dla takich osobników. Jeżeli szanse na ten projekt tutaj są nawet iluzoryczne, to i tak warto próbować, co ta kobieta czyni, bo to być może jedna z niewielu szans dla tego miasta jaka jeszcze kiedykolwiek się trafi. Ja nie wiem tak naprawdę kim ona jest i przez co jest tak nielubiana (kto w sumie lubi polityków), bo od dawna polityką za przeproszeniem rzygam, ale trzeba mieć nierówno pod kopułą, żeby torpedować ten pomysł, tylko dlatego, bo lobbuje za tym nielubiany polityk. A te argumenty o Czarnobylu to już pisane chyba tylko przez starych p***rów po podstawówce. Poczytajcie albo pooglądajcie dokumenty o Czarnobylu, to będziecie wiedzieli jaką fuszerkę tam odwalano i potem przypomnijcie sobie czy miała miejsce podobna awaria w Europie bando ignorantów. Dopóki tacy jak wy będą żyć i mieć prawo głosu w tym kraju, dopóty będziemy zaściankiem Europy.
Dodano: 4.03.2021 16:30    Przez: R
w regionie nigdy nie powstanie elektrownia atomowa a tym bardziej w PL ... czym ty Zośka chcesz zabłysnąć ?? widać że głupotę się dziedziczy
Dodano: 4.03.2021 15:07    Przez: daxmen
Stary..... jak jej nie znasz...to ja ci powiem co to jest za aparat polityczny. To jest lokalna patriotka , a obecnie bizneswomen (dzierzawca stacji Orlen w Poznaniu) ale tylko z nazwy. Nowy audik niemiecki, zakupy w netto niemieckim ...a usta pełne frazesów. Ludzie, juz dawno się poznali na tej pani...dlatego ....takie mają zdanie o tej pani.
Dodano: 4.03.2021 16:45    Przez: piotr antas

KOMENTARZE

O czym ta kobita pseudo-energetyk w ogóle mówi . Nie ma żadnej wiedzy w tematach energetycznych , jakiś bajkopisarz , wizjoner ,prestidigitator , magik . Ty kobito myślisz , że coś w ogóle mówisz sensownego ?? Idz na emeryturę bo się ciebie w ogóle nie chce słuchać . Żadnym prekursorem energetyki nie jesteś a tym samym kobitą nie wiarygodną . Ewidentne parcie na szkło i ta taka osoba słaba a bierze się za poważne tematy energetyczne . Nikt ciebie nie lubi w mieście Konin i nikt na ciebie z mieszkańców nie będzie na głosować . Tobie to starość już się odzywa w sensie negatywnym . Kobito kup sobie fotel bujany i druty i ciepłe kapcie i daj mieszkańcom odpocząć od ciebie ... Zośka ty sie spaliłaś na całej długości w mieście Konin .Wizjoner z ciebie , może wróżką zostań i zacznij wróżyć z tarota ... masakra
Dodano: 04.03.2021 15:00    Przez: kuń
w regionie nigdy nie powstanie elektrownia atomowa a tym bardziej w PL ... czym ty Zośka chcesz zabłysnąć ?? widać że głupotę się dziedziczy
Dodano: 04.03.2021 15:07    Przez: daxmen
Zośka !!! Jak chcesz zrobić coś dobrego dla Konina...to obniż ceny na naszych i twoich orlenach narodowych. Bo na dzień dzisiejszy, ceny paliw 10gr drozsze niz na shellu czy watis. Rozumiem, ze mam przepłacać, bo rodzina Obajtka jest duza...
Dodano: 04.03.2021 16:40    Przez: piotr antas
Mozecie , tak po ludzku ,bez zawiści..wytłumaczyć mi, skąd te minusy ? Lubicie przepłacać za paliwo ? Czy lepiej ,zeby było tańsze i wam więcej zostało w portfelu ?
Dodano: 04.03.2021 16:56    Przez: piotr antas
avatar Tak po ludzku bez zawiści, to na Watisie zawsze masz tańsze paliwo, kiedyś na dystrybutorze miałeś wypisany skład ON oraz PB, na stacji Intermarche informacja o składzie była przy drzwiach wejściowych do sklepiku....to wyjaśniało czym podyktowane były różnice w cenach, nie wiem jak jest teraz, bo akurat w instrukcji swojego samochodu mam zaznaczone, że mój silnik nie przystosowany do biopaliwa.
Dodano: 04.03.2021 18:58    Przez: Stary Ch...j
avatar Piotrze kiedyś na V os biznesmen chciał budować stację z tanim paliwem że wschodu, to miasto postawiło warunek przebudowy skrzyżowania koło amfiteatru....i to nie był nikt z PiS
Dodano: 04.03.2021 19:30    Przez: Stary Ch...j
Na shellu tez jest tańsze o 10 groszy...a we wtorki tankowanie w tej cenie masz paliwo premium. Orlen chyba nas skubie..albo jest zmowa cenowa w Koninie.
Dodano: 04.03.2021 19:34    Przez: piotr antas
avatar Na Shellu masz normalne paliwo, wprowadzili promocje wtorkowo-czwartkowe, normalnie jak to w handlu
Dodano: 04.03.2021 19:39    Przez: Stary Ch...j
avatar Jak to w handlu, często Orlen był tańszy od Shella teraz faktycznie jest droższy, nie wiem jak w innych miastach
Dodano: 04.03.2021 19:41    Przez: Stary Ch...j
avatar Piotrze masz tankowanie paliwa premium i faktycznie z takiego dystrybutora lejesz. Miejmy nadzieję, że w zbiorniku także jest paliwo premium oraz, że licznik dystrybutora prawidłowo nalicza litry
Dodano: 05.03.2021 07:13    Przez: Stary Ch...j
Jeśli ma być budowana elektrownia jądrowa w Polsce to jak najdalej od Konina, a najlepiej w Żarnowcu. Elektrownia jądrowa zawsze będzie niosła zagrożenie w razie jakiejkolwiek awarii.
Dodano: 04.03.2021 15:38    Przez: Wyborca PiS-u.
temat energetyki poruszany zwłaszcza przez babcię Zofiję to jak temat , że trawa w Koninie jest czerwona . A może krowa to piękny ptak tylko jej skrzydeł brak ...Zofija kup sobie red bull-a
Dodano: 04.03.2021 15:43    Przez: atomowazocha
Pani Zofio dlaczego Pani forsuje coś co nigdy się nie zrealizuje na naszym terenie ? Elektrownia jądrowa to nie węglowa, chce Pani Koninowi i okolicom zgotować Czarnobyl, w razie jakiejkolwiek usterki, a z uranem nie ma żartów.
Dodano: 04.03.2021 15:43    Przez: Wyborca PiS-u.
ona nie wie za co się w ogóle wzięła i z czym to się w ogóle je ...... gdzieś dzwonili ale nie wie w jakim kościele .. ktoś słusznie napisał ze to bajkopisarz i kupa śmiechu
Dodano: 04.03.2021 15:53    Przez: marzec
Ona tylko psuje wizerunek PiS w Koninie ... co za tematy ona porusza , zwłaszcza ona ...
Dodano: 04.03.2021 16:28    Przez: homar
Zauważalne jest , że Ytmen to ma sny bardzo burzliwe na starość , przypadłość wieku . Jutro może poruszy temat kosmosu lub może wyskoczy z tematem , że miasto Konin ma szansę na stację kosmiczną która będzie fundować podróże na Marsa .
Dodano: 04.03.2021 15:50    Przez: maryśka
Dopóki nie zacząłem czytać komentarzy tutaj, to nie wiedziałem, że w tym mieście jest tylu idiotów i to i tak najłagodniejsze określenie dla takich osobników. Jeżeli szanse na ten projekt tutaj są nawet iluzoryczne, to i tak warto próbować, co ta kobieta czyni, bo to być może jedna z niewielu szans dla tego miasta jaka jeszcze kiedykolwiek się trafi. Ja nie wiem tak naprawdę kim ona jest i przez co jest tak nielubiana (kto w sumie lubi polityków), bo od dawna polityką za przeproszeniem rzygam, ale trzeba mieć nierówno pod kopułą, żeby torpedować ten pomysł, tylko dlatego, bo lobbuje za tym nielubiany polityk. A te argumenty o Czarnobylu to już pisane chyba tylko przez starych p***rów po podstawówce. Poczytajcie albo pooglądajcie dokumenty o Czarnobylu, to będziecie wiedzieli jaką fuszerkę tam odwalano i potem przypomnijcie sobie czy miała miejsce podobna awaria w Europie bando ignorantów. Dopóki tacy jak wy będą żyć i mieć prawo głosu w tym kraju, dopóty będziemy zaściankiem Europy.
Dodano: 04.03.2021 16:30    Przez: R
Stary..... jak jej nie znasz...to ja ci powiem co to jest za aparat polityczny. To jest lokalna patriotka , a obecnie bizneswomen (dzierzawca stacji Orlen w Poznaniu) ale tylko z nazwy. Nowy audik niemiecki, zakupy w netto niemieckim ...a usta pełne frazesów. Ludzie, juz dawno się poznali na tej pani...dlatego ....takie mają zdanie o tej pani.
Dodano: 04.03.2021 16:45    Przez: piotr antas
avatar Odniosłem wrażenie, że do mnie coś piszesz. Osobiście znam tą panią, denerwuje mnie jej pycha i nigdy na nią nie głosowałem. Pozdrawiam
Dodano: 04.03.2021 19:04    Przez: Stary Ch...j
avatar Dobry Boże oni przeprawy przez rzekę nie potrafią zbudować, a chcą stawiać pod oknami elektrownię atomową!
Dodano: 04.03.2021 16:39    Przez: Solam Veritatem
Wykonawca Kleczewskiej juz szykuje się do nowego przetargu hehe.
Dodano: 04.03.2021 16:53    Przez: piotr antas
avatar Miejmy tylko nadzieję, że gdy uda się obalić rządy Pisiorów i faktycznie dojdzie do tego, że jakaś Nowoczesna Koalicja Europejska z Lewicą będą wybierać wykonawców to takie firmy nie zostaną w ogóle dopuszczone do przetargów
Dodano: 04.03.2021 19:15    Przez: Stary Ch...j
avatar Lewicy dziękujemy za przeprawę, oby nigdy więcej
Dodano: 04.03.2021 19:23    Przez: Stary Ch...j
avatar Po co w ogóle w Polsce elektrownia, skoro są pod Berlinem??
Dodano: 04.03.2021 19:19    Przez: Stary Ch...j
avatar Piotrze może doczekasz czasów, gdy kupisz sobie prąd i paliwo wyłącznie od niemieckich dostawców i nie będziesz musiał się złościć i patrzeć na polskie, czego życzę Ci z całego serca
Dodano: 04.03.2021 19:46    Przez: Stary Ch...j
Wolę Polski.... tylko dlaczego ma być drozszy od niemieckiego ? Skoro wypłata jest 1/4 tego co otrzymuje niemiecki pracownik ? Zastanowiłeś się trochę nad tym ? Kto tak na prawdę zarabia na tym i czy nie jest zbyt zachłanny ....(czyt. Polskie państwo) .
Dodano: 04.03.2021 21:31    Przez: piotr antas
avatar W tv polscy politycy i tak wygłaszają opinie, że polskie pensję rosną za szybko. Kto zarabia? Prywatny właściciel najczęściej.
Dodano: 04.03.2021 22:00    Przez: Stary Ch...j
avatar Ciekawe jakie by były komentarze jakby ta propozycja padła z ust Tuskoszczura,hybrydy Grabca albo poteżnego czoła Budki ?
Dodano: 04.03.2021 22:54    Przez: SepleniacyNiemieczBelgi
avatar Takie same, przeciwnicy Tuska by komentowali tak, jak teraz komentują przeciwnicy PiS
Dodano: 04.03.2021 22:56    Przez: Stary Ch...j
1 z 2
12>>