Dzisiaj jest piątek 14 maja 2021, imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16556) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (76) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 11oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
14 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mustang ma szansę na drugie mistrzostwo Polski. Fi ... (1)Konin. Na Warszawskiej pożar samochodu. Dym widocz ... (3)

Wierzę w słuszność starań na rzecz elektrowni jądrowej w Pątnowie

Dodano: 4.03.2021 13:26

Zofia Itman, radna wojewódzka, spotkała się z Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem rządu do spraw infrastruktury energetycznej.

- Wierzę w słuszność starań na rzecz elektrowni jądrowej w Pątnowie, licząc na szerokie wsparcie społeczne i takich argumentów użyłam na wtorkowym spotkaniu w Warszawie, z ministrem Piotrem Naimskim – mówi nam Zofia Itman, radna wojewódzka.

Zgodnie ze złożoną wcześniej deklaracją, radna zabiega o lokalizację elektrowni jądrowej w Pątnowie, już w pierwszym etapie realizacji planu energetycznego.

- Pan minister Piotr Naimski wymienił te same argumenty za lokalizacją w Bełchatowie jaki i Pątnowie, priorytet nadając Bełchatowowi – mówi Zofia Itman, odnosząc się do radiowej wypowiedzi ministra. - Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku uruchomienia odkrywki w Złoczewie, czas życia dzisiejszej elektrowni bełchatowskiej będzie dłuższy od Pątnowa, choć też trzeba przyznać, że ewentualne wydobycie węgla na odkrywce Złoczew będzie dwa razy mniejsze niż na dotychczasowych złożach bełchatowskich.

Radna Zofia Itman przyznaje, że przy wyborze najlepszych lokalizacji bardzo ważne są aspekty przesyłowe, ale nie wolno zapominać również o innych. - Nie można abstrahować od warunków posadowienia elektrowni, które wpływają na koszty i subiektywne poczucie bezpieczeństwa ludzi. W rejonie Bełchatowa było już trzęsienie ziemi o sile 6 w 12 stopniowej skali europejskiej EMS98. Należy też przypomnieć to, co już przerabiano w Europie, chociaż czas na posiadanie składowiska jest jeszcze odległy. Im krótszy transport, tym lepiej, vide blokady transportów wysokoaktywnych gorących odpadów z elektrowni do składowisk, przez ekologów. Tymczasem otoczenie Pątnowa ma zarówno pokłady szczelnych skał ilastych, jak i rozległe wysady solne. Poza skałami granitowymi, to są dwa środowiska składowania rekomendowane przez dzisiejszych użytkowników elektrowni jądrowych do składowania odpadów radioaktywnych, w tym Niemcy, które plan przyszłych alternatywnych składowisk już mają.

To kolejny, zdaniem radnej, argument przemawiający na rzecz Pątnowa. - Otoczenie Bełchatowa generalnie nie ma takich warunków. Występujący tam wysad solny Dębina jest wysadem małym i niestabilnym. Składowanie odpadów gorących (wysoko radioaktywnych) musi być bezpieczne przez okres od miliona do kilku milionów lat. Trudno polemizować z priorytetem lokalizacji nadmorskiej. Ale i tutaj, jak gdzie indziej, trzeba analizować stan miejsca lokalizacji w perspektywie 100 - 150 lat, a jeśli będziemy chcieli w tym samym miejscu stawiać kolejne bloki to i znacznie dłuższej. Czy to zrobiono? Nic nam nie wiadomo. Z jednej strony uwierzyliśmy, że następuje gwałtowne ocieplenie klimatu, topnienie lodowców i wzrost poziomu światowego oceanu, z drugiej jednak chyba zakładamy, że nas to nie dotyczy i nie zastanawiamy się jak będzie wyglądać polskie wybrzeże morskie za 100 - 200 lat. Chyba zakładamy, że tak samo jak i dzisiaj. Wystarczy zobaczyć mapy wybrzeża Bałtyku stworzone 100 - 200 lat temu, a przecież przyspieszenie zmian klimatycznych to ostatnie kilkadziesiąt lat. 

  • Wierzę w słuszność starań na rzecz elektrowni jądrowej w Pątnowie

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Zofia Itman,   radna wojewódzka,   elektrownia jądrowa,   Pątnów,   Piotr Naimski,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Dobry Boże oni przeprawy przez rzekę nie potrafią zbudować, a chcą stawiać pod oknami elektrownię atomową!
Dodano: 4.03.2021 16:39    Przez: Solam Veritatem
Wykonawca Kleczewskiej juz szykuje się do nowego przetargu hehe.
Dodano: 4.03.2021 16:53    Przez: piotr antas
Dopóki nie zacząłem czytać komentarzy tutaj, to nie wiedziałem, że w tym mieście jest tylu idiotów i to i tak najłagodniejsze określenie dla takich osobników. Jeżeli szanse na ten projekt tutaj są nawet iluzoryczne, to i tak warto próbować, co ta kobieta czyni, bo to być może jedna z niewielu szans dla tego miasta jaka jeszcze kiedykolwiek się trafi. Ja nie wiem tak naprawdę kim ona jest i przez co jest tak nielubiana (kto w sumie lubi polityków), bo od dawna polityką za przeproszeniem rzygam, ale trzeba mieć nierówno pod kopułą, żeby torpedować ten pomysł, tylko dlatego, bo lobbuje za tym nielubiany polityk. A te argumenty o Czarnobylu to już pisane chyba tylko przez starych p***rów po podstawówce. Poczytajcie albo pooglądajcie dokumenty o Czarnobylu, to będziecie wiedzieli jaką fuszerkę tam odwalano i potem przypomnijcie sobie czy miała miejsce podobna awaria w Europie bando ignorantów. Dopóki tacy jak wy będą żyć i mieć prawo głosu w tym kraju, dopóty będziemy zaściankiem Europy.
Dodano: 4.03.2021 16:30    Przez: R
w regionie nigdy nie powstanie elektrownia atomowa a tym bardziej w PL ... czym ty Zośka chcesz zabłysnąć ?? widać że głupotę się dziedziczy
Dodano: 4.03.2021 15:07    Przez: daxmen
Stary..... jak jej nie znasz...to ja ci powiem co to jest za aparat polityczny. To jest lokalna patriotka , a obecnie bizneswomen (dzierzawca stacji Orlen w Poznaniu) ale tylko z nazwy. Nowy audik niemiecki, zakupy w netto niemieckim ...a usta pełne frazesów. Ludzie, juz dawno się poznali na tej pani...dlatego ....takie mają zdanie o tej pani.
Dodano: 4.03.2021 16:45    Przez: piotr antas

KOMENTARZE

Zośka jesteś super babka i nieźle się trzymasz jak na swój wiek. Nie jedna platfusowa dziwa mogła by ci pozazdrościć . Tak trzymaj patriotko . Pozdrawiam
Dodano: 04.03.2021 23:36    Przez: ola
avatar Nie przesadzaj z tym patriotyzmem. Gdyby kupiła chociaż VW to można by jeszcze myśleć, że zrobiła to, aby konińscy robotnicy mieli we Wrześni pracę.... Nie no słaba jest i jej ostatnie hasło wyborcze odzwierciedla jej osobę:" ostatnia na liście...."- ostatnia w mieście.
Dodano: 05.03.2021 06:55    Przez: Stary Ch...j
avatar Fakt Olu nieźle się trzyma. U brzydkich kobiet nie razi aż tak bardzo starzenie się organizmu
Dodano: 05.03.2021 07:17    Przez: Stary Ch...j
avatar Ciekawe ile płaci swoim pracownikom? Czy chociażby ze trzy tys, czy normalnie 2800 brutto?
Dodano: 05.03.2021 07:06    Przez: Stary Ch...j
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.