Dzisiaj jest piątek 16 kwietnia 2021, imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17510) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
9 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)

Rok z COVID-19. W Wielkopolsce nie brakuje łóżek dla chorych

Dodano: 5.03.2021 11:08

Minął rok epidemii COVID-19 w Polsce. W Wielkopolsce nie brakuje łóżek dla chorych. 

Dokładnie 4 marca 2020 r. w Polsce zdiagnozowano „pacjenta zero” zakażonego wirusem SARS-CoV-2. Jak przygotowana jest Wielkopolska na krótko przed zapowiadanym nadejściem trzeciej fali epidemii COVID-19?

W miniony czwartek, na 1358 łóżek na drugim poziomie zabezpieczenia, zajęte są 882. We wtorek uruchomiony zostanie dodatkowo kolejny moduł szpitala tymczasowego na MTP w Poznaniu. - Monitorujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, obserwujemy poziom obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 i na bieżąco rekomendujemy wojewodzie wielkopolskiemu rozwiązania najbardziej korzystne dla mieszkańców naszego regionu – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na drugim poziomie zabezpieczenia (są to łóżka dla pacjentów, u których zdiagnozowano wyłącznie COVID-19, niewymagających leczenia specjalistycznego, w szczególności zabiegowego) dostępnych jest 1358 łóżek. – Każdy region naszego województwa jest zabezpieczony w łóżka covidowe, dysponujemy także zasobem łóżkowym szpitala tymczasowego w Poznaniu. W tej chwili zajęte są 882, a wolnych jest 476. Jeśli chodzi o łóżka respiratorowe, to na drugim poziomie jest ich 130, a zajęte są 83 – wyjaśnia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W ostatnich trzech miesiącach „odmrożone” zostały oddziały covidowe w kilku szpitalach w województwie wielkopolskim. Całkowicie uwolniono m.in. Szpital w Wolicy czy Środzie Wielkopolskiej. Decyzje były podejmowane po konsultacjach z ekspertami i nie wpłynęły negatywnie na sytuację pacjentów w Wielkopolsce. Wręcz przeciwnie, poprawiła się dostępność do leczenia dla pacjentów, u których nie zdiagnozowano zakażenia koronawirusem oraz dla tych, którzy wymagają m.in. rehabilitacji pulmonologicznej po przejściu COVID-19.

W strategii walki z epidemią COVID-19 kluczowe jest, by zapewnić szpitale leczące pacjentów zakażonych koronawirusem w każdej części Wielkopolski. Najwięcej miejsc jest w Poznaniu, ale zabezpieczamy duże oddziały covidowe także w: Słupcy (140 łóżek), Rawiczu (100 łóżek), Ostrowie Wielkopolskim (90 łóżek) czy Czarnkowie (82 łóżek). Łącznie w całej Wielkopolsce pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19 leczy 20 tradycyjnych szpitali oraz szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu. W tym ostatnim we wtorek, 9 marca zostanie otwarty trzeci moduł łóżek.

Szpital tymczasowy na MTP, prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu zaczął przyjmować pacjentów w poniedziałek, 1 lutego. Na początek uruchomiono w nim dwa moduły dla pacjentów. To łącznie 56 łóżek (jeden moduł liczy 28) plus 10 łóżek respiratorowych.

Biorąc pod uwagę aktualne zapełnienie szpitala na MTP - podjęta została decyzja o uruchomieniu od wtorku, 9 marca kolejnego, trzeciego modułu. Zgodę na poszerzenie bazy łóżkowej wydał wojewoda wielkopolski. Od tego dnia dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowane będą więc łącznie 94 łóżka. Jeśli wystąpi taka potrzeba, możliwe jest uruchamianie kolejnych modułów.

 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Nic tylko chorować ? Gdzie jest ten grożny koronawirus, bo już cały rok go szukam i go nie widzę ? Aha w telewizji on grasuje ?
Dodano: 06.03.2021 13:53    Przez: Józek
Włącz telewizor a tam koronawirus i szczepionki, czy to nie jest piękne ?
Dodano: 06.03.2021 16:16    Przez: Telewidz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.