Dzisiaj jest niedziela 16 maja 2021, imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16488) SPORT FORUM FIRMY (5598) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 9oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
14 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pierwsze w tym roku kino plenerowe przez Konińskim ... (0)Sokół zatrzymany przez Jarotę. Remis ze wskazaniem ... (0)

Jak działa termowizor?

Materiał promocyjny

Dodano: 7.03.2021 11:00
  • Jak działa termowizor?

Termowizor to nowoczesny sprzęt towarzyszący myśliwym podczas wypraw. Jaką rolę spełnia termowizor? Na jakiej zasadzie działa? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest termowizor?

Termowizja jest technologią obrazowania energii cieplnej. Zasada działa jest w pewnych kwestiach podobna do działania zwykłej znanej wszystkim kamery cyfrowej. Jednak zasadnicza różnica polega na tym, że matryca termowizora przechwycą pasmo elektromagnetyczne średniej podczerwieni czyli po prostu rejestruje energię cieplną i wyświetla ją w taki sposób, że na kamerze widzimy w których miejscach występują obszary z wyższą lub niższą temperaturą. W efekcie można zbadać temperaturę obiektów w otoczeniu, co bez wątpienia jest bardzo pomocne dla myśliwych.

Jak wybrać termowizor?

Warto widzieć, że nie wszystkie termowizory charakteryzują się takimi samymi parametrami technicznymi. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na odświeżanie podawane w hercach (Hz). Wartości mogą dosyć mocno się od siebie różnić. Zazwyczaj w zakresie od 9Hz do 60Hz. Czym więcej herców tym szybciej powinien być odświeżany obraz (co oznacza płynniejszy obraz).

Kolejnym aspektem jest rozdzielczość. Czym wyższa rozdzielczość tym więcej detali dojrzymy na przesyłanym obrazie. Większa rozdzielczość jest czynnikiem wpływającym na cenę ale z pewnością opłaca się kupić sprzęt z wysoką rozdzielczością jeśli liczymy na wyraźny obraz.

Kolejnym istotnym parametrem jest zakres temperatur. Jeśli nie zamierzamy korzystać z termowizora w prawdziwie ekstremalnych warunkach pogodowych to śmiało starczą standardowe urządzenia działające w paśmie od -20 do + 50 stopni Celsjusza. Z reguły urządzenie lepiej działa zimą kiedy różnica w temperaturze pomiędzy zwierzyną a otoczeniem jest wyraźniejsza.

Co ciekawe alternatywą dla standardowych dużych termowizorów mogą być podręczne lornetki z funkcją termowizyjną. Jest to bardzo pomysłowe i praktyczne rozwiązanie, jednak w tym przypadku należy się liczyć z tym, że jakość przesyłanego obrazu może być nieco słabsza.

Ceny termowizorów mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego tez polecamy szukać sprawdzać promocje oraz wykorzystać kupony zniżkowe, które dosyć często pojawiają się w renomowanych sklepach myśliwskich.

Źródło zdjęcia:

funstarts33 / Shutterstock.com

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:termowizja,   myślistwoDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.