Dzisiaj jest niedziela 9 maja 2021, imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17118) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
22 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Prezes Górnika po ciężkim COVID-19. Potrzebne środ ...Żychlin. Nowy wóz strażacki dla jednostki OSP i me ... (3)

Okulary korekcyjne - jakie będą najlepsze? Czym się kierować przy wyborze?

Materiał promocyjny

Dodano: 11.03.2021 08:58

Starania okulistów często zdają się na nic, gdy ludzie na podstawie zasłyszanych informacji próbują “leczyć” wady wzroku na własną rękę. Tymczasem prawidłowy dobór okularów korekcyjnych jest kluczowy dla zdrowia naszych oczu.

Rady, które nie opierają się na badaniach naukowych mogą nie tylko nie poprawić nam wzroku, ale pogłębić wadę. Czym więc powinniśmy się kierować podczas wyboru? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się nieco bliżej okularom korekcyjnym.

Czemu służą okulary korekcyjne? Charakterystyka.

Podstawową funkcją okularów korekcyjnych jest korygowanie wad wzroku. Skupiają one na siatkówce światło, które przechodzi przez rogówkę i soczewkę. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie poprawnego widzenia.

W dzisiejszych czasach jednak oprócz kwestii stricte zdrowotnych, okulary spełniają funkcję estetyczną - również te korekcyjne. Oczywiście konieczne jest dobranie odpowiedniej soczewki. Niemniej jednak mamy do wyboru różnego rodzaju kształty i kolory oprawek. Dzięki nim możemy nie tylko widzieć, ale również wyglądać dobrze.

Kiedy nosić okulary korekcyjne?

Zalecenia specjalistów odnośnie do tego kiedy powinniśmy nosić okulary mogą być różne. Wszystko bowiem zależy od konkretnej wady wzroku i stopnia jej zaawansowania. W najmniej dotkliwych przypadkach okulista zaleci nam prawdopodobnie noszenie okularów:

 • Podczas prowadzenia auta
 • W trakcie pracy (np. przy komputerze czy na magazynie)
 • Gdy czytamy
 • Kiedy oglądamy telewizję
 • Przy okazji wizyty w kinie, teatrze, operze czy innym tego typu wydarzeniu

Jeśli jednak nasza wada należy do tych poważniejszych, najprawdopodobniej będziemy musieli nosić okulary cały czas. Pamiętajmy, żeby stosować się ściśle do zaleceń specjalisty - w przeciwnym razie możemy przyczynić się do pogłębienia wady.

Czym się kierować przy wyborze okularów korekcyjnych? Wygląd vs. zdrowie

Można wyróżnić tak naprawdę dwa kryteria, którymi należy się kierować podczas wyboru okularów korekcyjnych. Tym ważniejszym będzie zdrowie. Tutaj powinniśmy zdać się na wiedzę specjalisty, bowiem nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiednich okularów samodzielnie. Bardzo ważne jest, aby ich konstrukcja była adekwatna do naszej wady wzroku.

Dużo większą swobodę będziemy mieć jeśli chodzi o wygląd. Możemy bowiem dostosować okulary korekcyjne do swoich estetycznych preferencji. Pamiętajmy przy tym, że nie każdej osobie będzie pasował jeden kształt oprawek. Dlatego bardzo ważne jest umiejętne dopasowanie okularów do kształtu swojej twarzy. O tym porozmawiamy dokładniej za chwilę. Teraz jednak przyjrzyjmy się nieco zależności pomiędzy wadą wzroku, a wyborem okularów korekcyjnych.

Wada wzroku, a okulary korekcyjne: co warto wiedzieć?

Najważniejszym elementem okularów są soczewki korekcyjne. Dzielą się one ze względu na:

 • Materiał wykonania (soczewki mineralne, organiczne i poliwęglanowe)
 • Index - współczynnik załamania światła. Im jest wyższy, tym cieńsza i lżejsza będzie soczewka
 • Moc i geometria (soczewki skupiające i rozpraszające)
 • Konstrukcja (jednoogniskowe, dwuogniskowe, progresywne)
 • Uszlachetnienie (jednoogniskowe, z powłoką antyrefleksyjną, fotochromowe)

W zależności od tego, jaka konkretnie wada wzroku nas dotknęła (krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm) - inny będzie prawidłowy dobór wszystkich powyższych parametrów. Ostatecznie zawsze powinniśmy zdać się na wiedzę specjalistów, warto jednak wiedzieć z czym mamy do czynienia.

Krótkowzroczność i nadwzroczność - czym się charakteryzują?

Krótkowzroczność (wada wzroku minus) wynika ze zbyt dużego rozciągnięcia gałki ocznej i wypukłej rogówki. Osoby krótkowzroczne mają problemy z dostrzeganiem rzeczy, które znajdują się daleko od nich. Dalekowzroczność (nadwzroczność) opisuje natomiast sytuację odwrotną. Osoby cierpiące na nadwzroczność bardzo dobrze widzą jedynie to, co znajduje się w pewnej odległości od nich. Przyczyną tej wady jest płaska rogówka i za krótka gałka oczna.

Co ciekawe - krótkowzroczność powinniśmy leczyć zawsze. W przypadku nadwzroczności znaczenie ma stopień pogłębienia wady i wiek osoby. U dzieci zaleca się noszenie okularów korekcyjnych w skrajnych przypadkach, gdy wada przekracza 3.0 dioptrii.

Astygmatyzm: czym jest i jak się objawia?

Nieco innym typem wady wzroku jest astygmatyzm, czyli zniekształcona wizja. Jej przyczyną jest nieprawidłowa krzywizna rogówki i soczewki. Bardzo często astygmatyzm występuje równocześnie z innymi wadami - jak krótkowzroczność czy nadwzroczność - z tego powodu dość ciężko jest go zdiagnozować.

Sposobem na skuteczne pozbycie się astygmatyzmu jest operacja laserowa. Nie mogą jej się jednak poddać dzieci.

Skala wady wzroku - co to jest i na co wpływa?

Skala wady wzroku jest wskaźnikiem, który pozwala dostosować odpowiedni tryb leczenia do pacjenta. Określa się ją na podstawie pogłębienia wady wyrażonej w dioptriach. W przypadku krótkowzroczności wygląda ona następująco:

 • Niska krótkowzroczność (do -3.0 dioptrii)
 • Średnia krótkowzroczność (od -4.0 do -6.0 dioptrii)
 • Wysoka krótkowzroczność (poniżej -8.0 dioptrii)

Skala dalekowzroczności również dzieli się na trzy poziomy. Przedziały, w których one występują są jednak inne. Wyróżniamy:

 • Niską nadwzroczność (poniżej +2.0 dioptrii)
 • Umiarkowaną nadwzroczność (od +2.0 do +5.0 dioptrii)
 • Ciężką nadwzroczność (powyżej +5.0 dioptrii)

Pamiętajmy, że nieleczone wady wzroku (szczególnie krótkowzroczność) mogą doprowadzić do bardzo dotkliwych konsekwencji - wliczając w to nawet ślepotę.

Okulary korekcyjne, a kształt twarzy - jak dobrać oprawki?

Gdy mamy już pewność, że soczewki korekcyjne zostały prawidłowo dobrane względem naszej wady - czas wybrać kształt oprawek. Zanim jednak zaczniemy szukać - warto się zastanowić, czego właściwie potrzebujemy. Na samym początku określmy swój kształt twarzy - to właśnie on będzie bowiem głównym wyznacznikiem doboru okularów. Najłatwiej zastosować następujący podział:

 • Twarz okrągła (podobna szerokość i długość, delikatne rysy) - w jej przypadku najlepsze będą oprawki prostokątne, kwadratowe lub zwężane w dół: pozwolą one optycznie wydłużyć i wyszczuplić twarz.
 • Twarz owalna (idealne proporcje) - dobrze będą wyglądać na niej każde okulary.
 • Twarz trójkątna - w jej przypadku najlepszym wyborem będą delikatne, okrągłe lub owalne okulary w jasnym kolorze.
 • Twarz kwadratowa (prawie identyczne proporcje i wyraziste krawędzie) - najlepiej wybrać zaokrąglone oprawki, gdzie góra jest ciemniejsza, a dół jaśniejszy. Nadadzą one twarzy delikatności.
 • Twarz podłużna - podobna do twarzy kwadratowej, jednak nieco dłuższa. Powinniśmy do niej dobierać okrągłe oprawki, które zrównoważą proporcje.

Gdy już określimy swój kształt twarzy i dobierzemy względem niego odpowiedni kształt oprawek - pozostaje jedynie odwiedzić odpowiednią placówkę i cieszyć się wyglądem, który możemy zobaczyć na własne oczy!

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:okulary,   moda,   zdrowie,   wzrokDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.