Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRząd chce z samorządami budować mieszkania. Również w Koninie

Rząd chce z samorządami budować mieszkania. Również w Koninie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Rząd chce z samorządami budować mieszkania. Również w Koninie

Nowa spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN – Zachodni” ma budować na terenie m.in. Konina nowe mieszkania. W środę konińscy radni wyrazili zgodę na przystąpienie miasta do tej inicjatywy.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ,,KZN – Zachodni” – tak ma brzmieć nazwa nowej spółki, którą wspólnie utworzą rządowy Krajowy Zasób Nieruchomości oraz kilkanaście samorządów z Wielkopolski i województwa lubuskiego, w tym miasto Konin. Celem spółki ma być budowa nowych mieszkań. Powstanie SIM-ów ma zastąpić nie do końca udany rządowy projekt Mieszkanie Plus.

100 nowych mieszkań na Przydziałkach?

Każdy przystępujący do SIM-u samorząd ma otrzymać ze środków rządowych trzy miliony złotych na objęcie udziałów w spółce. Nowe mieszkania mają być budowane na gruntach Skarbu Państwa, a finansowanie zapewnić ma m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego. Samorządy, przynajmniej na pierwszym etapie, nie mają ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

Uważamy, że warto współpracować z rządem w ramach budownictwa społecznego. Rozwój mieszkalnictwa w Koninie jest szczególnie istotny w walce z depopulacją miasta – przekonywał Paweł Adamów.

Jak informował zastępca prezydenta Konina, w naszym mieście SIM mógłby wybudować nowe domy m.in. na terenie Przydziałek. Istnieją tam poszatkowane grunty miejskie oraz Skarbu Państwa. Władze Konina zaczęły już wymianę tych skrawków nieruchomości ze Skarbem Państwa tak, by stworzyć pełnoprawne działki. Na tych, które będą należeć do państwa, w przyszłości mogłyby stanąć cztery bloki z około setką mieszkań.

Nowe mieszkania mają charakteryzować się niskim czynszem. Lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł. Niższy czynsz będzie można płacić przez piętnaście lat i ma on być średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

Nowa spółka czy stary MTBS?

Przed podjęciem decyzji radni pytali o to, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby wejście we współpracę z rządem Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Celowym byłoby nie tyle tworzenie nowej spółki, ile raczej poszerzenie kompetencji MTBS o tę nową inicjatywę – oceniał Zenon Chojnacki (PiS). Marek Cieślak (KO) dopytywał natomiast o to, kto będzie w nowej spółce złożonej z wielu udziałowców wyznaczał priorytety powstawania nowych mieszkań. – Kto będzie decydował, że budujemy w Koninie, a nie np. w Gostyniu?

Propozycja rządu jest taka, by nie wchodzić w istniejące TBS-y. Nie wiem, czy nasz MTBS byłby w stanie realizować jeszcze dwa, trzy kolejne projekty. Te mieszkania będą budowane za inne pieniądze, nie nasze i na innych działkach, nie naszych – argumentował Paweł Adamów. Zastępca prezydenta Konina powiedział również, że to zgromadzenie wspólników ma tworzyć plan inwestycyjny.

Ostatecznie radni jednogłośnie zgodzili się na przystąpienie Konina do nowej spółki i złożenie wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w nowotworzonej spółce.

fot. archiwum

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole