Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Nauka języka może być trudna i bezowocna lub całkiem prosta i efektywna. Wybór należy do Ciebie! Zapytaliśmy doświadczonych lektorów szkoły języka angielskiego Speak Up, jakie są ich sprawdzone sposoby na skuteczną naukę. Oto ich rady.

W nauce języków bardzo ważna jest systematyczność

Przede wszystkim, skuteczna nauka języka musi być systematyczna. Jeśli raz na kilka miesięcy przypominasz sobie o lekcjach angielskiego, uczysz się intensywnie, żeby potem znów na dłuższy czas w żaden sposób nie doskonalić swoich umiejętności, nie możesz się, niestety spodziewać dobrych efektów.

Znacznie lepsze rezultaty osiągniesz, jeśli poświęcisz na naukę mniejszą ilość czasu w ciągu dnia, może to nawet być 10-15 minut, ale nie będziesz sobie robił żadnych dłuższych przerw. Trening mózgu, jakim w pewnym sensie jest nauka języka obcego, można w pewnym stopniu porównać do uprawiania sportu. Kto osiągnie lepsze wyniki - osoba, która trenuje codziennie, nawet w niewielkich dawkach, czy ktoś, kto robi to “skokowo”, od czasu do czasu?

Praktykuj najważniejsze aktywności językowe (input i output)

W metodyce nauczania języków obcych funkcjonują dwa terminy - “input” i “output”. Input to wszelkie informacje dotyczące języka, jakie otrzymuje osoba ucząca się, a także ekspozycja na język. Innymi słowy, każda lekcja, ćwiczenie, tekst, który czytasz, wszystko, co słyszysz w języku, którego się uczysz, nawet jeśli dzieje się to mimochodem i zaliczane jest do kategorii “input”.

“Output” to produkcja języka - pisanie i mówienie. Istnieje ogromna zależność pomiędzy “input” a “output”. Im większy, częstszy i bardziej intensywny jest ten pierwszy, tym bogatszy staje się ten drugi. Jak przekłada się to na naukę języka angielskiego w praktyce? Mówiąc najprościej - mówienie i pisanie przychodzi nam łatwiej i jest na wyższym poziomie, jeśli otaczamy się językiem na różne sposoby.

Trzeba pamiętać, że nauka języka to proces, który opiera się na wszystkich czterech aktywnościach językowych. Nie jest możliwe osiągnięcia wysokiego poziomu znajomości angielskiego, zaniedbując którąkolwiek z nich.

Słuchanie języka obcego

Słuchanie języka obcego jest jedną z dwóch podstawowych aktywności językowych, należących do kategorii “input”. Regularny kontakt z naturalnym językiem angielskim w tej formie bardzo wspomaga i przyspiesza proces nauki. Jeśli na co dzień słuchasz anglojęzycznego radia, audiobooków albo podcastów po angielsku, a do tego zapomniałeś, czym jest film z dubbingiem lub lektorem, Twój poziom angielskiego szybko pnie się w górę.

Dzięki słuchaniu języka obcego zwiększasz znany Ci zakres słownictwa, poprawiasz własną wymowę i przyzwyczajasz się do brzmienia i melodii charakterystycznych dla angielskiego. Dzięki temu nie tylko coraz więcej rozumiesz, ale także więcej potrafisz powiedzieć lub napisać.

Czytanie po angielsku

Drugą aktywnością językową zaliczającą się do kategorii “input” jest czytanie. Angielska pisownia jest dość luźno powiązana z wymową, przez co osoby uczące się tego języka miewają czasami trudności w nauce. Podczas gdy regularne słuchanie angielskiego pomaga opanować właściwą wymowę, czytając dużo po angielsku, zapamiętujemy poprawną pisownię.

Częsty kontakt z tekstami w języku angielskim także rozwija znajomość słownictwa i utrwala struktury gramatyczne. Co ważne, czytanie autentycznych tekstów pozwala Ci zobaczyć, w jaki sposób są one faktycznie stosowane przez native speakerów - to fantastyczne uzupełnienie nauki na kursie językowym.

Mówienie w języku angielskim

Budowanie własnych wypowiedzi ustnych w języku obcym należy do kategorii “output”. Swobodne mówienie po angielsku jest zwykle tym, na czym zależy najbardziej większości osób uczących się tego języka. Ta aktywność językowa ma to do siebie, że rozwija się tym szybciej i efektywniej, im częściej ją ćwiczysz.

Warto maksymalnie wykorzystać czas na zajęciach z lektorem i aktywnie brać udział w dyskusji oraz starać się odpowiadać na wszystkie zadane przez nauczyciela pytania. Nie musisz się jednak ograniczać tylko do lekcji. Ćwicz również poza szkołą, np z rodziną. Niektóre firmy wprowadzają “owocowe czwartki”, czemu nie zorganizować “angielskich czwartków” w domu? Wbrew pozorom, to może być świetna zabawa!

Pisanie

Drugą aktywnością językową, które należy do kategorii “output”, jest pisanie. Umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnych jest bezpośrednio związana z ilością tekstów, które czytasz. Podobnie, jak mówienie, pisanie najlepiej ćwiczyć… pisząc.

Wielu dorosłych Słuchaczy kursów językowych nie lubi pisemnych zadań i prac domowych. To prawda, że są one czasochłonne i wymagają sporo wysiłku, jednak naprawdę warto je robić. Pisząc po angielsku, utrwalasz słownictwo, ćwiczysz pisownię i konstrukcje gramatyczne. Dodatkową zaletą tworzenia tekstów w języku obcym jest fakt, że możesz spokojnie przemyśleć wszystkie elementy: strukturę, szyk zdania, itd.

Kontekstowa nauka języka angielskiego

Efektywna nauka to taka, która daje długotrwałe efekty przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku. W przypadku języka angielskiego można to osiągnąć poprzez naukę w kontekście. Co to oznacza w praktyce? Zapomnij o wkuwaniu na pamięć listy słówek - to działa tylko na chwilę, np. wieczorem przed klasówką w szkole.

Jeśli zależy Ci na tym, aby zapamiętać je na jak najdłużej, ucz się nowych wyrazów w zdaniach, które obrazują ich znaczenie. To wciąż niedoceniana, a bardzo skuteczna metoda nauki. Dzięki kontekstowi lepiej zrozumiesz ich znaczenie. Warto sięgać po autentyczne materiały, obrazujące faktyczny sposób użycia danych wyrażeń przez native speakerów.

Jaki najlepiej sposób nauki wybrać?

Gdy podejmujesz decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego, stajesz przed koniecznością dokonania wyboru sposobu nauki. To poważna sprawa, ponieważ to, na co się zdecydujesz, będzie miało wpływ na Twój poziom motywacji i to, czy nauka stanie się dla Ciebie przyjemnością, czy żmudnym obowiązkiem.

Samodzielna nauka w domu

Jedną z opcji jest samodzielna nauka w domu. Obfitość i łatwy dostęp do materiałów przeznaczonych do nauki bez pomocy nauczyciela zdecydowanie upraszcza sprawę. Dodatkową zaletą są niskie koszty i brak konieczności dojazdów na zajęcia.

Minusem takiego rozwiązania jest to, że samodzielna nauka pozwoli Ci poznać nowe słownictwo i struktury gramatyczne, możesz ćwiczyć także czytanie. Niestety, bez nauczyciela nie masz możliwości praktykowania tego, co najważniejsze, czyli mówienia. Nikt także nie poprawi Twoich błędów, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy.

Nauka języka angielskiego w szkole językowej

Zajęcia w szkole językowej oferują większą różnorodność, kontakt z innymi ludźmi, pomoc nauczyciela, odpowiednio dobrane materiały dydaktyczne, stały monitoring postępów w nauce i informację zwrotną.

Niestety, nie wszyscy mają komfort pracy w stałych godzinach i bezproblemowego dojazdu do siedziby szkoły. Praca na zmiany, częste wyjazdy służbowe, małe dzieci wymagające stałej opieki czy miejsce zamieszkania z dala od większego miasta skutecznie uniemożliwiają uczestniczenie w tradycyjnych kursach językowych.

Rozwiązaniem tego problemu może być kurs angielskiego prowadzony online, oferujący elastyczny grafik i stały dostęp do ćwiczeń multimedialnych. Takie zajęcia bez trudu dopasujesz do swojego trybu życia i możesz uczestniczyć w nich z dowolnego miejsca na świecie.

Gdzie ich szukać? Na przykład w ofercie Speak Up - największej sieci szkół języka angielskiego w Polsce. Pełną ofertę kursów językowych możesz sprawdzić na stronie www.speak-up.pl

Najwięksi wrogowie efektywnej nauce języka angielskiego

Jakie są największe przeszkody, które przeszkadzają osobom uczącym się języka obcego w osiągnięciu sukcesu? Oto najwięksi wrogowie efektywnej nauk:

Brak systematyczności

Dorosłym Słuchaczom, którzy muszą “wcisnąć” naukę języka w grafik pękający w szwach, pomiędzy pracę, rodzinę i dodatkowe obowiązki, największą trudność sprawia zachowanie systematyczności. Tymczasem jej brak stanowi największą przeszkodę w zauważeniu efektów uczenia się.

Elastyczny kurs, który można realizować także online, pomaga zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na podnoszenie znajomości angielskiego. Warto spróbować. Nauka 2-3 razy w tygodniu wystarczy, aby dostrzec postępy. Dłuższe przerwy prowadzą, niestety do zapominania słówek i tracenia płynności w mówieniu.

Nierealny cel

Dobrze być ambitnym, ale przesada w niczym nie jest dobra. Rozpoczynając naukę, nie zakładaj, że dasz radę poświęcać na angielski dziesięć godzin w tygodniu, a po roku zdobędziesz certyfikat na poziomie C1.

Nierealny, zbyt wysoki cel szybko prowadzi do zniechęcenia, frustracji i drastycznego spadku motywacji. Na spokojnie przemyśl, jaką ilość czasu jesteś faktycznie w stanie wygospodarować na naukę i jaki cel chcesz osiągnąć, a potem staraj się uczyć systematycznie - to najlepsza gwarancja osiągnięcia zamierzonego celu.

Negatywne stereotypy

“Jestem za stary.”, “Nie dam rady.”, “Nie można się nauczyć języka, nie wyjeżdżając za granicę.”, “Nie mam uzdolnień językowych.”. Wszystkie te zdania skutecznie utrudniają naukę i opóźniają osiąganie widocznych rezultatów. Stanowią poręczną wymówkę, natomiast nie mają nic wspólnego z prawdą.

Fakty są takie, że języka można się nauczyć w każdym wieku i nie trzeba do tego szczególnych uzdolnień. Miliony ludzi na świecie opanowały języka angielski, nigdy nie będąc w Wielkiej Brytanii, ani w USA. A “nie dam rady” należy wyrzucić ze swojego słownika.

Do efektywnej nauki języka nie są potrzebne wyjątkowe zdolności, i nie jest ona możliwa tylko w określonym wieku. Jest to proces, który wymaga nieco pracy, systematyczności i samodyscypliny, jednak jest możliwy do osiągnięcia przez każdego.

Ważne, żeby nie zrażać się już na początku - nauka języka to proces

To bardzo ważne, żeby nie oczekiwać nierealnych, spektakularnych efektów i nie zrażać się przy pierwszych trudnościach. Nauka języka obcego jest procesem, w którym czekają Cię błędy, potknięcia i trochę pracy, jednak nie jesteś w tym sam. Pomoc doświadczonego, przyjaznego lektora pomoże Ci przebrnąć przez ewentualne trudności, a im wyższy poziom, tym łatwiejsza i przyjemniejsza staje się nauka!

Czytaj więcej na temat:edukacja, nauka, języki obce, język angielski
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole