Dzisiaj jest poniedziałek 10 maja 2021, imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17262) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (70) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 14oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
21 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

W licheńskim sanktuarium maryjnym o pięknie życia w rodzinie

Dodano: 22.03.2021 10:53

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zainaugurowało 21 marca obchody Roku Rodziny Amoris laetitia (Radość miłości).

Chcemy głosić Dobrą Nowinę o pięknie życia w rodzinie – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Zebrani zawierzyli wszystkie rodziny Matce Bożej Licheńskiej i modlili się też za osoby z Zespołem Downa oraz ich opiekunów w Światowy Dzień Zespołu Downa.

Kustosz sanktuarium przypomniał reakcję ludzi podczas epidemii cholery w 1852 r., modlili przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, która objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce w grąblińskim lesie. – Znak związany z tym miejscem postrzegamy w świetle dzisiejszych kryzysowych wydarzeń. Ważne, byśmy odpowiedzieli na wezwanie Matki Bożej do spotkania z Jezusem, o której również mowa w dzisiejszej Ewangelii – mówił ksiądz kustosz. Podkreślił, że kluczowe jest dziś słowo „chcemy” wypowiedziane przez Greków w odczytanej tego dnia Ewangelii według św. Jana. – Czego ja w życiu chcę? Jakie są moje marzenia i nad czym pracuję? Czego oczekuję od Chrystusa? Czy w głębi serca nie powinno być największe pragnienie – spotkanie Chrystusa, uwierzenie w Niego? – skłaniał do refleksji ks. Kumala.

W Wielkim Poście liturgia wzywa do przemiany, zgodnie z orędziem Matki Bożej Licheńskiej. – Uchwyćmy się tej myśli, że również my jesteśmy zaproszeni, by spotkać, doświadczyć Jezusa. Odpowiedź jest blisko, Chrystusa można ujrzeć w tajemnicy Eucharystii, w której uobecnia się godzina Jego śmierci i zmartwychwstania. Czy traktuję ją jako odpowiedź Jezusa? Okazuje się, że nie jest łatwo doświadczać mocy Eucharystii – stwierdził kustosz licheńskiego sanktuarium.

W kontekście rozpoczynającego się Roku Rodziny zachęcał, żeby Jezusa widzieć w rodzinie. W niej odkrywać Jego obecność i doświadczać Jego miłości poprzez wzajemną miłość. W domu ołtarzem jest stół w kuchni, to symboliczne miejsce dialogu i miłości. A rodzinnym konfesjonałem każda sytuacja, w której mówimy „przepraszam, proszę o wybaczenie”.

Możemy spotykać Chrystusa nieustannie w naszej codzienności. Modlitwa za osoby z zespołem Downa, ich rodziny i opiekunów jest również szansą na otwarcie oczu. Czasem nie chcemy ich widzieć, a w Polsce żyje około 60 tys. osób z zespołem Downa, które uczą się, pracują, mają marzenia i dzielą się radością. To one są uśmiechem Pana Boga w świecie pogrążonym w problemach. Otoczmy je modlitwą, w postawie akceptacji i obrony życia. Każde życie należy przyjmować jako dar od Pana Boga, nawet wymagający ofiary. To prawdziwa miłość. „Radość miłości” to tytuł Roku Rodziny, który przeżywamy, dzielenie się tymi wartościami jest ogromnie ważne – mówił ks. Janusz Kumala.

Ksiądz kustosz poświęcił baranki wielkanocne, w ramach przygotowania do Świąt Wielkanocnych i zachęty do błogosławieństwa pokarmów.  Następna to Niedziela Palmową – Męki Pańskiej. Palmy można będzie nabyć na kiermaszu w kruchcie bazyliki, który organizują wolontariusze Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   sanktuarium maryjne,  



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Bogini Maryja jest "wielka" w Kościele Katolickim, tak jak Allah jest jest "wielki" u Muzułmanów, tam Allah jest bogiem, a tu bogini Maryja jest najważniejszą boginią, Bóg i Syn Boży są jedynie dodatkami do niej.
Dodano: 22.03.2021 12:58    Przez: Chrześcijanin
Co w Kościele Katolickim nie jest maryjne ? Kościół Katolicki nie jest Kościołem Jezusa Chrystusa Syna Bożego a zmarłego człowieka jakim jest matka Pana Jezusa, pochowana w Efezie /obecne tereny Turcji/ . Jej prochy leżą w ziemi tureckiej i ona jak wszyscy śmiertelnicy czeka na zmartwychwstanie, a zmartwychwstanie nastąpi wraz z powtórnym przyjściem Pana Jezusa.
Dodano: 22.03.2021 13:05    Przez: Chrześcijanin
Katoliku jeśli chcesz być zbawiony, jeśli chcesz wejść do Królestwa Bożego wyjdż z Kościoła Katolickiego i zwróć swoje oblicze do Boga i do Syna Bożego. W Kościele Katolickim nie dostąpisz zbawienia, Bóg daje zbawienie tylko w swoim Synu, w Jego męczeńskiej śmierci na krzyżu.
Dodano: 22.03.2021 13:09    Przez: Chrześcijanin
Kościół Katolicki jest przepełniony pogaństwem, bałwochwalstwem i spirytyzmem, kiedy przyjdzie powtórnie Pan Jezus, ten wrogi Bogu kościół zniszczy.
Dodano: 22.03.2021 13:11    Przez: Chrześcijanin
avatar A kiedy pan prezes Jarosław Kaczyński z PiS powie „przepraszam, proszę o wybaczenie”? Wtedy ta niedobra opozycja, ten Tusk i inni nie mieliby czego wypominać prezesowi ,że nazwał Polaków ,,kanaliami i zdradzieckimi mordami". Ja przepraszam i proszę o wybaczenie ,że wczoraj nie oglądałem wiadomości w sponsorowanej hojnie przez podatników TVP.
Dodano: 22.03.2021 14:31    Przez: Stary Ch...j
Sepleniący co to za słownictwo, typowego katolika ? Niech Bóg nas chroni przed takimi katolikami.
Dodano: 22.03.2021 17:29    Przez: Świadek
"Kaczafi" prawda tylko w polskich mediach takich jak polskie radio czy polska telewizja, nigdy zaś w anty-polskich takich jak TVN z Moniką Olejnik czy POlsat z Agnieszką Gozdyrą.
Dodano: 22.03.2021 15:30    Przez: Widz TVP
"matka boska licheńska", w Licheniu Bóg ma matkę ? Czy On o tym wie, że Jego matka przebywa w Licheniu i co ona tam robi ?
Dodano: 22.03.2021 15:37    Przez: Zdrowaśka
"cudowny obraz matki boskiej licheńskiej", to jest dobre, a czym się objawia ten "cudowny" obraz ? Ciemnogród modli się do obrazów, figur i krzyży i z jakim skutkiem ? Im więcej paplania zdrowasiek tym lepszy efekt ?
Dodano: 22.03.2021 15:43    Przez: Zdrowaśka
Katolik się odezwał, to jest przykładny katolik agresywny, przeklinający, palący papierosy i niekiedy nadużywający alkoholu i taki twierdzi, że jest chrześcijaninem ?
Dodano: 22.03.2021 17:26    Przez: Świadek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.