Dzisiaj jest czwartek 29 lipca 2021, imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15703) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
22 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Marcin Muzykiewicz: „Zespół jest cały czas w budow ... (0)Wierzbinek. Serce dla Moniki wypełnione. Zbiórka t ... (0)

KBO. Będzie skarga rozstrzygnięcie wojewody ws. używania PESEL-i

Dodano: 25.03.2021 09:25
Źródło: LM.pl

Władze Konina nie zgadzają się z rozstrzygnięciem wojewody uniemożliwiającym używania numerów PESEL podczas głosowania w Konińskim Budżecie Obywatelskim. – Będzie możliwość nadużyć w związku z głosowaniem – ostrzega prezydent Piotr Korytkowski.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewoda wielkopolski wydał na początku marca. Wojewoda zakwestionował kilka zapisów tego regulaminu, m.in. konieczność podawania numeru PESEL podczas głosowania. Według wojewody, miał on służyć miastu do weryfikacji, czy osoba głosująca jest mieszkańcem Konina, czy nie. Wskazywał, że sądy administracyjne takie podejście podważają.

Władze miasta się z tym rozstrzygnięciem nie zgodziły i postanowiły zaskarżyć je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak podkreślał prezydent Piotr Korytkowski, podawanie numeru PESEL w Koninie nie ma na celu weryfikacji, czy głosujący jest mieszkańcem miasta, ale uniemożliwienie oddawania wielokrotnie głosów przez tę samą osobę. – Gdyby nie było takiej możliwości sam proces głosowania będzie skomplikowany i będzie możliwość nadużyć w związku z głosowaniem – oceniał.

Zdania radnych podczas środowej sesji Rady Miasta były podzielone. – Argumenty przytoczone przez wojewodę są dosyć mocne. Nie poprę wniesienia tej skargi – mówił Krystian Majewski (PiS).

Jeżeli nie będziemy mieli możliwości sprawdzenia, to ci obywatele, którzy są cwańsi, będą mogli głosować dwa razy – mówił Wiesław Wanjas (KO). Poparła go Monika Kosińska (KO): – Pewnego roku doszło do wielu nadużyć. Tożsamości osób były kradzione. Z jednego komputera oddawano wielokrotnie głosy. Postanowiliśmy jako Rada Miasta regulamin zmienić. Podejmijmy decyzję, by spróbować się z panem wojewodą nie zgodzić i poprosić sąd o rozstrzygnięcie, bo te weryfikacje głosujących w KBO są nam po prostu potrzebne.

O nierozmywanie idei budżetu obywatelskiego zaapelował Marek Waszkowiak (PiS). – Ta cała sprawa zaczyna nie mieć nic wspólnego z piękną ideą budżetów obywatelskich. My dyskutujemy o zabezpieczeniu, że ludzie mogą być nieuczciwi. Zagubiliśmy, nie tylko my w koninie, piękno idei aktywności obywatelskiej.

Mówimy o wydawaniu publicznych pieniędzy – odpowiedział prezydent Piotr Korytkowski. – Nie chciałbym wypaczać wyniku głosowania. Żeby nie było zarzutów, że nie przypilnowaliśmy pewnych kwestii związanych z głosowaniem.

Radny Tomasz Andrzej Nowak zapytał natomiast, czy miasto ma plan na wypadek niekorzystnego dla niego rozstrzygnięcia w sądzie administracyjnym. – Internetowe głosowanie będzie dalej. Będziemy liczyli na uczciwość osób głosujących – mówił Piotr Korytkowski.

Czternastoma głosami „za” (KO, Lewica i radny niezrzeszony Maciej Ostrowski) przy trzech głosach „przeciw” oraz pięciu wstrzymujących się (PiS) radni zgodzili się na zaskarżenie rozstrzygnięcia wojewody.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

PESEL powinien być chroniony przez RODO, Wojewoda ma rację.
Dodano: 25.03.2021 15:52    Przez: Tak uważam

KOMENTARZE

Może trzeba wysyłać głosującym jednorazowy pin.
Dodano: 25.03.2021 13:06    Przez: Henryk Szczepankiewicz
PESEL powinien być chroniony przez RODO, Wojewoda ma rację.
Dodano: 25.03.2021 15:52    Przez: Tak uważam

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.