Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWielki Tydzień w obostrzeniach. Biskup włocławski wydał dekret

Wielki Tydzień w obostrzeniach. Biskup włocławski wydał dekret

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wielki Tydzień w obostrzeniach. Biskup włocławski wydał dekret

Bez straży przy Grobie Pańskim i procesji rezurekcyjnej, ale ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę. Biskup włocławski wydał dekret o obchodach świąt Wielkanocnych.

W związku z obostrzeniami, które pozwalają na udział w liturgii 1 osoby na 20 metrów kwadratowych, nabożeństwa będą miały uboższy przebieg. Zgodnie z dekretem biskupa Wiesława Alojzego Meringa, w Wielki Piątek w uroczystej modlitwie powszechnej należy dodać wezwanie„o ustanie epidemii oraz za chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia“. Natomiast przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego ma odbywać się najkrótszą drogą, bez uroczystej procesji i z zachowaniem modlitwy podanej w mszale.

W Wielką Sobotę proboszczowie parafii w diecezji włocławskiej powinni umożliwić wiernym adorowanie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, ale przestrzegając wszystkich ograniczeń związanych z epidemią. Przy Grobie nie mogą pełnić warty strażacy, ani inne służby.

- W parafiach można zorganizować tradycyjne poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, ale jedynie na zewnątrz kościoła, przy zachowaniu norm sanitarnych. Jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem norm sanitarnych – podkreśla biskup Mering. - Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, należy zachęcić do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna dorosła wierząca osoba, korzystając z modlitwy, która zostanie podana, albo w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem – dodaje.

Niedziela, czyli w dniu Zmartwychwstania Pańskiego nie odbędzie się procesja rezurekcyjna. Rano przy śpiewie i biciu w dzwonu przenosi się Najświętszy Sakrament z Grobu Pańskiego na ołtarz w prezbiterium. Po hymnie „Ciebie, Boga wysławimy“ i błogosławieństwie udzielonym w drzwiach lub przed bramą kościoła, msza święta sprawowana jest według zwykłego porządku.

fot. diecezja.wloclawek.pl

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole