Dzisiaj jest niedziela 9 maja 2021, imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17121) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 11oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
22 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Prezes Górnika po ciężkim COVID-19. Potrzebne środ ...Żychlin. Nowy wóz strażacki dla jednostki OSP i me ... (3)

CIT 8 - co to jest i kogo obowiązuje?

Materiał promocyjny

Dodano: 31.03.2021 13:32

Zeznanie podatkowe na formularzu CIT 8 obowiązuje osoby posiadające takie podmioty jak: spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka komandytowo-akcyjna lub spółka komandytowa. Zeznanie podatkowe CIT 8 składane jest co roku. Warto pamiętać, że należy je składać do końca marca w kolejnym roku podatkowym.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Deklaracja CIT 8 – jak wypełnić
  • Do kiedy składamy zeznanie podatkowe na formularzu CIT 8 online

Jak już wspomnieliśmy deklaracja CIT 8 jest skalana przez osoby posiadające spółki różnego typu. Deklaracja CIT 8 – jak wypełnić? To pytanie zadaje sobie wiele osób, a y postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Deklaracja CIT 8- kto musi ją złożyć?

Deklaracja CIT 8 składają osoby będące osobami oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, ale będące płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, czyli inaczej mówiąc podatku CIT. Deklaracja CIT 8 jest oświadczeniem podatnika na temat osiągniętego przez niego dochodu bądź poniesionej straty w zakończonym roku podatkowym.

W rozumieniu polskiego prawa zobowiązanymi do składania CIT 8 są: osoby prawne rozumiane jako spółki z o.o. i akcyjne, stowarzyszenia, spółdzielnie, a także spółki kapitałowe w organizacji. Tzn. spółki na etapie od zawarcia umowy spółki do uzyskania wpisu do rejestru KRS. Podatnikami CIT są również jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, czyli na przykład wspólnoty mieszkaniowe. Ponadto do podmiotów podlegających podatkowi CIT zaliczamy: spółki komandytowo-akcyjne, spółki komandytowe oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem poza granicami Polski zgodnie z przepisami podatkowymi państwa, w którym mieści się siedziba spółki, w Polsce podmioty te traktowane ją jako osoby prawne i podlegają opodatkowaniu.

Deklaracja CIT 8 – jak wypełnić?

Deklarację CIT 8 możemy wypełnić na przykład poprzez wypełnienie formularza i zaniesie niego lub wysłanie do wskazanego przez nas urzędu skarbowego. Jednak o wiele łatwiej i szybciej zrobimy to za pośrednictwem Internetu. Wypełnienie CIT 8 online jest szybkie i proste. Wystarczy uruchomić jeden z bezpłatnych programów do wypełniania zeznań podatkowych, jakie są dostępne w Internecie i po kolei wypełniać formularz. Program do wypełniania CIT 8 podpowie krok po kroku, co należ zrobić. Wskaże również ewentualne załączniki do wypełnienia.

CIT 8

Deklaracja CIT  8- termin złożenia zeznania

Termin złożenia zeznania CIT 8 przypada na dzień 31 marca kolejnego roku podatkowego następującego po roku wymagającym rozliczenia poprzez deklarację CIT 8. Oprócz deklaracji CIT należy złożyć stosowne sprawozdania, urząd skarbowy może poprosić o ich okazanie. Chodzi między innymi o taki dokument jak: sprawozdanie finansowe. Należy je złożyć w czasie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Termin złożenia sprawozdania finansowego jest niezależny od terminu zł, ożenią formularza podatkowego CIT8.

Ulgi z tytułu podatku CIT

Podatnicy będący płatnikami CIT mogą liczyć na ulgi z tytułu tzw. zwolnień podmiotowych. Chodzi tutaj o przeznaczenie określonych uzyskanych dochodów na naukową, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochronę środowiska. Podatnik płacący CIT ma prawo odliczyć od uzyskanego dochodu darowizny na cele społeczne lub religijne. Podatnik ma również prawo do tzw. ulgi na złe długi. Chodzi tutaj o prawa do zmniejszenia podstawy opodatkowania albo zwiększenia straty o zaliczaną do przychodów wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta Podatnikowi CIT przysługuje także ulga na działalność badawczo-rozwojową.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:podatki,   finanse,   biznes,   citDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.