Dzisiaj jest wtorek 22 czerwca 2021, imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16427) SPORT FORUM FIRMY (5611) PRACA (72) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
21 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kazimierz Biskupi. Będą szczepić podczas pikniku. ... (0)Nasze sprawy - zapowiedź (3)

Konińscy strażacy przypominają: Wypalanie traw jest zabronione!

Dodano: 5.04.2021 10:29
Źródło: LM.pl

Aż 280 w ubiegłym roku i już 28 do końca marca tego roku. To bilans pożarów traw na łąkach i nieużytkach w Koninie oraz powiecie konińskim. Najprawdopodobniej ich przyczyną w większości przypadków były podpalenia.

Każdego roku, po zimie wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, chcąc użyźnić glebę. Jak podkreślają konińscy strażacy to błędne myślenie.

- Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób – informuje Sebastian Andrzejewski, rzecznik konińskiej straży pożarnej.

W 2020 roku w całym kraju odnotowano 41 713 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło około 36 procent wszystkich pożarów w Polsce. W wyniku tych zdarzeń zostały ranne 54 osoby. Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione. Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Co tam paląca się trawa, koty uwięzione w studzienkach trzeba ratować, dzielna ta nasza konińska Straż Pożarna ?
Dodano: 05.04.2021 11:51    Przez: Starszy sikawkowy
Wiele rzeczy w Polsce jest zabronione, no i co ludzie stosują się do nakazów i zakazów ?
Dodano: 05.04.2021 11:53    Przez: Polak niepokorny jest

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.